نبردهای شدید در اطراف شهر مصراته لیبی

لیبی حق نشر عکس Other
Image caption بسیاری از کشورها، خشونت ها در لیبی علیه شهروندان این کشور را محکوم کرده اند

گزارش ها از لیبی حاکی از درگیری شدید بین هواداران و مخالفان معمر قذافی در اطراف شهر مصراته در دویست کیلومتری غرب طرابلس است.

جزئیات روشنی از این درگیری ها در دست نیست اما گزارش می شود که گرچه شهر مصراته در کنترل مخالفان دولت است، اما نیروهای هوادار سرهنگ قذافی مناطق اطراف شهر و قسمتی از یک پادگان بزرگ نظامی را تحت کنترل خود درآورده اند.

به گفته یک شاهد عینی، مخالفان دولت یک هواپیمای دولتی را که ایستگاه رادیویی مصراته را گلوله باران می کرد سرنگون کردند و خدمه آن را به اسارت در آوردند.

حق نشر عکس BBC World Service

تحریم های کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه لیبی

در پی تحریم های یک جانبه از سوی سوئیس ،آمریکا و بریتانیا علیه لیبی، دول اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه 28 فوریه ) با اعمال یک سلسله تحریم علیه لیبی موافقت کردند که شامل تحریم تسلیحاتی می شود.

دول اتحادیه اروپا هم چنین برسر مسدود کردن دارائی های سرهنگ قذافی و خانواده اش به توافق رسیدند.

این در حالی است که وزرای خارجه و نمایندگان تعدادی از کشورهای جهان در ژنو گردهم آمده و سرگرم بررسی بحران انسانی در لیبی هستند.

خانم کلینتون در ژنو در جلسه شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که کشورش از انتقال آرام و منظم قدرت در لیبی و سایر کشورهای عربی استقبال می کند.

او گفته است معمر قذافی باید "اینک قدرت را ترک کند."

او گفت هر چه قدر شکاف میان رهبران و مردم بیشتر باشد، بی ثباتی هم بیشتر خواهد بود و تاکید کرد که تاریخ نشان می دهد که کشورهای دارای دموکراسی، باثبات تر هستند.

مقامات آمريكايى رسما حمايت خود از گروههاى مخالف حكومت قذافى در شرق ليبى را اعلام كرده اند.

در این نشست وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده، خشونت ها در لیبی علیه شهروندان این کشور را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به آنها شده اند.

فرانسه دارو و پزشک به بنغازی فرستاده است

مقامات دولت فرانسه اعلام کرده اند که دو هواپیمای حامل کمک های دارویی، پزشکی و دیگر کمک های انسانی به شهر بنغازی در شرق لیبی که تحت کنترل مخالفان است ارسال داشته اند.

فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه گفته است که دولت فرانسه تمام راه حل های ممکن منجمله راه حل نظامی را برای ترغیب معمر قذافی به کناره گیری درنظر می گیرد.

منافع فرانسه در لیبی بسیار کمتر از بریتانیا و ایتالیا در این کشورست.

مطالب مرتبط