کمیسیون مشترک تاجیکستان و پاکستان آغاز به کار کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption میان تاجیکستان و پاکستان در زمینه توسعه همکاری های تجارتی، اقتصادی و زمینه های دیگر پروتکل امضا شد

تاجیکستان و پاکستان برای گسترش همکاریها در بخشهای انرژی، صنایع، کشاورزی و علم و فرهنگ تلاش خواهند کرد.

این نکته صبح دوشنبه 28 فوریه، در افتتاح جلسه چهارم کمیسیون مشترَک اقتصادی- علمی- فنی تاجیکستان و پاکستان در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، تأکید شد.

شیرعلی گل، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان و رئیس این کمیسیون گفت که کشورش از امکان و ظرفیت بزرگ انرژی، مواد خام کشاورزی و نیروی کار ارزان برخوردار بوده و آماده است، با پاکستان در زمینه‌های بهره‌برداری از منابع انرژی، کارکرد محصولات کشاورزی و بخشهای دیگر همکاری کند.

در این نشست موضوع طرح بنیاد خط بلندشدت (فشار قوی) انتقال نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان، پاکستان و کشورهای دیگر آسیای جنوبی موسوم به “Casa-1000” مطرح است.

هزینه این خط 550 کیلواتی 680 میلیون دلار بوده و از بین سازمانهای بین‌المللی مالی، بانک جهانی آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این طرح اعلام کرده است.

سازشنامه میان افغانستان، قرقیزستان، پاکستان و تاجیکستان در مورد طرح بنیاد خط انتقال برق موسوم به “Casa-1000” در ماه اوت سال 2008 در شهر اسلام آباد پاکستان از جانب افغانستان، پاکستان، قرقیزستان و تاجیکستان به امضا رسیده و در ماه ژانویه سال گذشته از سوی پارلمان تاجیکستان تصویب شده بود.

در چهارچوب این سازشنامه قرار است، میان این چهار کشور خط بلندشدت انتقال نیروی برق بنیاد شده و برای تاجیکستان و قرقیزستان با هدف صادر کردن نیروی برق به کشورهای آسیای جنوبی امکانات فراهم گردد.

همچنین در نظر است تا در کابل، پیشاور و سنگ‌توده در چارچوب این ایستگاههای توزیع برق ساخته شود.

در نظر است، نیروی برق نیروگاههای “قمبرات” قرقیزستان و “راغون” تاجیکستان از طریق این خط برق به کشورهای آسیای جنوبی صادر شود.

آقای گل گفت که هم اکنون کارهای برقرارسازی در نیروگاه برق آبی “راغون” ادامه‌ داشته و از بودجه دولت تاجیکستان سرمایه لازم برای انجام کارهای این نیروگاه تخصیص شده است.

وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان از هیئت پاکستان دعوت کرد که از این طرح استراتژیک تاجیکستان دیدن کند.

سعید نوید قمر، وزیر خصوصی سازی پاکستان و رئیس کمیسیون مشترَک اقتصادی - علمی- فنی تاجیکستان و پاکستان این دعوت را پذیرفته و گفت که بنیاد طرح “Casa-1000” در توسعه همکاریهای این دو کشور در بخش انرژی نقش کلیدی خواهد داشت.

بنا به اطلاع وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، تبادل کالا میان تاجیکستان و پاکستان در سال گذشته در مقایسه‌ با سال 2009 سه برابر افزایش یافته و حدود 22 میلیون دلار را تشکیل داده است.

طبق گزارش این منبع، تاجیکستان به پاکستان نخ، پنبه، پوست و پشم صادر کرده و از این کشور سیمان و کرتاشکه وارد کرده است.