دولت آمریکا به طور موقت از تعطیلی نجات پیدا کرد

کنگره آمریکا
Image caption جمهوری خواهان کنگره آمریکا در پی کاهش شدید بودجه هستند

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب بودجه ای دو هفته ای، دولت ایالات متحده را به طور موقت از خطر تعطیلی به خاطر بی پولی نجات داده است.

اختلاف میان جمهوری خواهان و دموکرات های کنگره بر سر کاهش هزینه های عمومی باعث شده است بودجه جدید دولت تصویب نشود. بودجه کنونی روز جمعه به پایان می رسد.

مجلس نمایندگان آمریکا که در اختیار جمهوری خواهان است، سه شنبه با تصویب یک بودجه اضطراری دو هفته ای سعی کرد به سیاستمداران دو طیف سیاسی در این کشور فرصت دهد با ادامه مذاکرات بر سر تصویب بودجه جدید به توافق برسند.

بودجه دو هفته ای به گونه ای تنظیم شده است که هزینه های دولت را چهار میلیارد دلار کاهش می دهد.

این طرح برای تصویب به مجلس سنا فرستاده شده است.

هری رید، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنا می گوید این مجلس نیز بودجه اضطراری را تصویب خواهد کرد.

آقای رید سه شنبه گفت: "این طرح را تصویب می کنیم و بعد به سراغ بودجه دراز مدت دولت خواهیم رفت."

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید از رهبران جمهوری خواهان و دموکرات های کنگره خواسته است هر چه زودتر در جهت تصویب بودجه دولت اقدام کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته طرحی را تصویب کرد که هزینه های دولت را ۶۱ میلیارد دلار کاهش می داد ولی دموکرات های سنا که اکثریت را در دست دارند، آن را رد کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با رد طرح جمهوری خواهان گفته است بودجه پیشنهادی آنها به رشد اقتصادی و بخش های آموزش، تحقیقات و ساختارهای زیربنایی آسیب خواهد زد.

جمهوری خواهان نوامبر سال گذشته توانستند با سرمایه گذاری بر نارضایتی مردم از عملکرد اقتصادی دولت باراک اوباما، اکثریت در مجلس نمایندگان به دست بیاورند.

گفته می شود کسری بودجه دولت فدرال آمریکا امسال به یک و نیم تریلیون دلار خواهد رسید و جمهوری خواهان می خواهند با کاهش شدید هزینه های دولت و بدون اتکا به افزایش مالیات ها از این میزان بکاهند.

رهبران دموکرات ها و جمهوری خواهان کنگره می گویند سعی دارند هر چه زودتر به توافق برسند تا مانع از تعطیلی دولت شوند.

دولت آمریکا یک بار در سال ۱۹۹۶ به خاطر تصویب نشدن به موقع بودجه تعطیل شد و صدها هزار نفر از کارکنان دولت فدرال، به جز کارکنان بخش های امدادی و ویژه به خانه فرستاده شدند.

مطالب مرتبط