به روز شده:  12:12 گرينويچ - چهارشنبه 02 مارس 2011 - 11 اسفند 1389

آسیا

وزیر امور اقلیت ها در پاکستان کشته شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شهباز باتی، وزیر امور اقلیت های مذهبی در پاکستان در حمله مردان مسلح به خودروی او در اسلام آباد، پایتخت این کشور، کشته شده است.

پلیس اسلام آباد گفت که آقای باتی سوار خودرو به سمت محل کارش در حرکت بوده که در محله ای مسکونی زیر رگبار گلوله قرار گرفته است.

آقای باتی، تنها وزیر مسیحی کابینه پاکستان، به خاطر آن که مصرانه خواستار اصلاح قوانین ضد کفرگویی در این کشور شده بود اخیرا پیام هایی گرفته بود که به جانش سوءقصد خواهد شد.

بشنوید" گفت‌وگو با محمد وزیری درخصوص کشته شدن آقای باتی -- برنامه جام جهان نما

کاخ سفید آمریکا با صدور بیانیه ای ترور شهباز باتی را به شدت محکوم کرده و به خانواده وی تسلیت گفته است.

کاخ سفید گفت آقای باتی شجاعانه با قانون "ضد کفرگویی" مخالفت و از آزادی دینی حمایت کرده بود.

در ماه ژانویه، سلمان تاثیر، فرماندار پنجاب، که با قانون "ضد کفرگویی" مخالفت کرده بود، توسط یکی از محافظان خود به ضرب گلوله کشته شد.

بنا به قانون "ضد کفرگویی" هر کسی که به اسلام توهین کند مجازاتش اعدام است.

منتقدان می گویند که در پاکستان از این قانون برای آزار پیروان مذاهب دیگر استفاده می شود.

"محافظ نداشت"

واتیکان قتل این سیاستمدار کاتولیک را محکوم کرده و آن را خشونتی غیر قابل توصیف خوانده است.

آقای باتی، چهل و دو ساله، یکی از رهبران حزب حاکم "مردم پاکستان" بود. او روز چهارشنبه (دوم مارس)، تازه خانه خود را در اسلام آباد ترک کرده بود که سه تا چهار مرد مسلح خودروی او را محاصره و آن را گلوله باران کردند.

غلام رحیم، که یکی از شاهدان این حادثه بوده، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دو تن از مهاجمان در خودروی آقای باتی را گشودند و تلاش کردند او را بیرون بکشند و در همین حال مرد دیگری با کلاشنیکف به داخل خودرو تیراندازی کرد.

وزیر امور اقلیت ها در پاکستان با سرعت به بیمارستان شفاء در نزدیکی محل حادثه منتقل شد اما دکتر عصمت الله قریشی به خبرگزاری فرانسه گفت که مسئولان بیمارستان اعلام کردند که او قبل از رسیدن به بیمارستان در گذشته بوده است.

بنا به گفته های شاهدان عینی، مردان مسلح، که شال به تن داشته اند، سوار یک خودروی سوزوکی سفید رنگ شدند و گریختند.

واجید درانی، رئیس پلیس اسلام آباد، به خبرنگاران گفت که وزیر امور اقلیت های مذهبی در پاکستان هنگام حمله محافظ نداشته است. اما رئیس پلیس گفت که برای آقای باتی تدابیر امنیتی در نظر گرفته شده بود.

آقای درانی به خبرگزاری فرانسه گفت: "افسری که مسئول تدابیر امنیتی آقای باتی بود به من گفت که وزیر امور اقلیت ها به او دستور داده بود که در دفتر منتظر بماند. ما از جهات مختلف این حادثه را در دست تحقیق داریم."

در ماه ژانویه آقای باتی به بی بی سی گفت که در برابر تهدیدات پیکارجویان اسلام گرا که گفته اند او را به خاطر تلاش برای اصلاح این قانون می کشند، مقاومت می کند

گفته شده است که کاغذهایی که از سوی شبکه القاعده و "تحریکی طالبان" ایالت پنجاب تهیه شده بوده، در محل حمله غافلگیرانه یافت شده است.

روی این کاغذها نوشته شده که "هر کس که از قانون ضد کفرگویی انتقاد کند، کشته خواهد شد".

خبرگزاری رویترز گزارش کرده که یکی از سخنگویان طالبان بعدا گفته که حمله توسط این گروه صورت گرفته است.

اکنون تدابیر امنیتی در تمام خیابان های اسلام آباد افزایش یافته است.

در ماه ژانویه آقای باتی به بی بی سی گفته بود که در برابر تهدیدهای پیکارجویان اسلام گرا که گفته اند او را به خاطر تلاش برای اصلاح این قانون می کشند، مقاومت می کند.

یکی از سخنگویان دولت پاکستان سوءقصد به جان آقای باتی را محکوم کرد.

فرحناز اسپهانی، دستیار آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "کمپینی راه افتاده که هر فکر و صدای لیبرال، پیشرو و بشردوست را خفه کند و از بین ببرد. وقت آن رسیده که دولت مرکزی و دولت های محلی مخالفت خود را ابراز کنند و علیه این قاتلان موضع سخت گیرانه اتخاذ کنند تا جوهر و ماهیت پاکستانی نجات یابد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.