تظاهرات در تشییع جنازه سربازان آمریکایی مجاز اعلام شد

Image caption دیوان عالی آمریکا در پرونده های مختلف به طرفداری از اصل آزادی بیان رای صادر کرده است

دیوان عالی ایالات متحده طی حکمی اعتراض مخالفان همجنسگرایان در مراسم به خاک سپاری نظامیان کشته شده در جنگ های آمریکا را مطابق قانون اساسی این کشور اعلام کرده است.

کلیسای باپتیست وستبورو معتقد است که حملات مرگبار ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و کشته شدن نظامیان آمریکایی در عراق یا افغانستان برای این رخ داده که جامعه آمریکا با افراد همجنسگرا مدارا می کند.

اعضای این کلیسا طی سال های اخیر در مراسم تشییع جنازه سربازان کشته شده آمریکایی حاضر و پلاکاردهایی حاوی شعارهایی نظیر "به جهنم می روی" یا "خدا را شکر به خاطر این سرباز مرده" حمل کرده اند.

پدر یکی از سربازانی که در عراق کشته شده و اعضای کلیسای یادشده در مراسم خاکسپاری وی تجمع کرده بودند، در سال ۲۰۰۶ از این کلیسا به اتهام "صدمه روحی" به وی و خانواده اش شکایت کرد.

او در مرحله بدوی پیروز شد و هیات منصفه جریمه نقدی پنج میلیون دلاری علیه کلیسای بپتیست وستبورو در نظر گرفت اما در مرحله تجدید نظر یک دادگاه فدرال حکم صادره را ناقض آزادی بیان شهروندان و مغایر متمم اول قانون اساسی تشخیص داد.

دیوان عالی فدرال روز چهارشنبه طی حکمی با هشت رای موافق در برابر یک رای مخالف نظر دادگاه تجدید نظر را پذیرفت.

جان رابرتس، رئیس دیوان عالی آمریکا با تاکید بر اهمیت متمم اول قانون اساسی آمریکا گفت: "این متمم حتی اظهارنظرات نفرت انگیز درباره موضوعات عمومی را تضمین می کند تا ما مانع از بحث درباره این موضوعات نشویم."

ساموئل آلیتو، تنها عضو دیوان عالی که در این پرونده رای منفی داد، اعلام کرد که متمم اول قانون اساسی به افراد اجازه نمی دهد که عمدا به شهروندان دیگر آسیب روحی وارد کنند.

کارشناسان می گویند که دیوان عالی فدارل آمریکا طی سال های اخیر در پرونده های مختلف به طرفداری از اصل آزادی بیان رای صادر کرده و حکم روز چهارشنبه نیز در همین راستا صادر شده است.