اسامی متهمان جنایت علیه بشریت در لیبی منتشر می شود

قذافی حق نشر عکس AP
Image caption احتمالا معمر قذافی و شماری از نزدیکان او در فهرست متهمان به جنایت علیه بشریت هستند

اسامی مقامات لیبی که به جنایت علیه بشریت متهم شده اند اعلام می شود.

دادگاه کیفری بین المللی اعلام کرد که لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان این دادگاه، روز پنجشنبه، 12 اسفند (3 مارس)، نتیجه تحقیقات اولیه در مورد اقدامات خشونت آمیز حکومت لیبی علیه معترضان و اسامی مقامات لیبیایی متهم به جنایت علیه بشریت را منتشر می کند.

دفتر دادستانی دادگاه گفته است که گزارش آقای مورنو اوکامپو شامل کلیاتی پیرامون جرایم صورت گرفته در لیبی از زمان آغاز قیام اعتراضی مردم در روز 15 فوریه و اسامی نهادها و افرادی است که احتمال پیگرد قانونی آنان در این ارتباط وجود دارد.

دادگاه بین المللی انتظار دارد افرادی که اسامی آنان در این اطلاعیه انتشار می یابد به منظور جلوگیری از سنگین تر شدن پرونده اتهامی خود از ارتکاب جرایم بیشتر خودداری ورزند.

لیبی از امضاکنندگان معاهده رم مربوط به تاسیس دادگاه کیفری بین المللی نیست و صلاحیت این دادگاه را به رسمیت نمی شناسد و پرونده مربوط به نحوه برخورد حکومت این کشور با اعتراضات مردم براساس قطعنامه مصوب شورای امنیت به دادگاه ارجاع شده است.

روز یکشنبه این هفته، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه ای را در محکومیت اقدامات دولت لیبی در مقابله با تظاهرات مخالفان در این کشور تصویب کردند که علاوه بر وضع تحریم های بین المللی، از دادگاه کیفری بین المللی می خواهد تا احتمال وقوع موارد جنایت علیه بشریت در جریان برخورد با تظاهرات اعتراضی مردم را بررسی کند.

دادستان دادگاه پیشتر گفته بود که براساس گزارش هایی که دریافت شده، نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، تظاهرکنندگان را هدف حمله مسلحانه قرار داده اند.

دفتر دادستانی دادگاه بین المللی گفته است که این نهاد در زمینه تشکیل پرونده علیه متهمان به جنایت علیه بشریت در لیبی با سازمان ملل، اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب، پلیس بین الملل و سایر کشورهای همکاری دارد.

تلاش برای جلوگیری از حملات هوایی

همزمان، منابع اتحادیه عرب گفته اند که این اتحادیه در تلاش برای جلوگیری از سرکوب مردم توسط نیروهای طرفدار رهبر لیبی، موضوع وضع محدوده پرواز ممنوع بر فراز خاک این کشور را مورد بررسی قرار می دهد.

حق نشر عکس AP
Image caption وضع محدوده پرواز ممنوع مانع از حملات هوایی به مخالفان رژیم لیبی می شود

وضع چنین محدوده ای مانع از آن خواهد شد تا هواپیماهای متعلق به نیروی هوایی لیبی نیروهای مخالف حکومت و مناطق و مراکزی را که در اختیار دارند هدف حملات هوایی قرار دهند.

روز گذشته، دبیرکل اتحادیه عرب در پایان جلسه وزیران امور خارجه کشورهای عضو گفت که این اتحادیه در صورت لزوم، در همکاری با اتحادیه آفریقا، محدوده پرواز ممنوع را در آسمان لیبی برقرار خواهد کرد.

اتحادیه آفریقا هم، که لیبی از اعضای موثر آن بوده است، اقدامات دولت معمر قذافی علیه مخالفان را تقبیح کرده و خواستار واکنش مساعد دولت نسبت به خواست مردم شده است.

در روزهای گذشته، گزارش هایی از امکان اقدام شورای امنیت سازمان ملل برای وضع محدوده پرواز ممنوع بر فراز لیبی انتشار یافته و برخی رسانه های خبری از تمایل دولت ایالات متحده به مشارکت در چنین اقدامی خبر داده بودند.

با اینهمه، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در سخنانی در یکی از کمیته های فرعی سنای آن کشور گفته است که اگرچه هیچگونه گزینه ای برای جلوگیری از برخورد خشونت آمیز دولت لیبی با مردم آن کشور منتفی نیست اما ایالات متحده برنامه ای برای دست زدن به اقدام یکجانبه در این زمینه ندارد.

وی گفت که برای موثر بودن چنین محدوده ای، لازم است توانایی سیستم دفاع ضدهوایی لیبی از میان برود و برای این منظور، به امکاناتی بیش از یک ناو هواپیمابر نیاز است.

در مورد وضع محدوده پرواز ممنوع، نماینده چین در سازمان ملل گفته است که شورای امنیت نظرات کشورهای عربی و آفریقایی را در این زمینه رعایت می کند.

به گفته ناظران، هر نوع مشارکت ایالات متحده و سایر کشورهای عضو پیمان ناتو در ایجاد محدوده پرواز ممنوع بر فراز لیبی مستلزم صدور مجوز شورای امنیت است.

در همانحال، بعید به نظر می رسد که روسیه، و برخی دیگر از اعضای شورای امنیت، با چنین مصوبه ای موافقت کنند مگر اینکه نیروهای طرفدار رهبر لیبی به حملات هوایی علیه غیرنظامیان دست بزنند.