عشق آلمانی ها به مدرک دکترا

کارل تئودور تسو گوتنبرگ، وزیر دفاع آلمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقاى گوتنبرگ در قصری زندگی می کند که خانواده اش از ساله 1482 تاکنون داشته اند

وزیر دفاع آلمان، كارل تئودور تسو گوتنبرگ پس از آنکه به سرقت علمی بخش های زیادی از پایان نامه دکترای خود اعتراف کرد استعفا داد. اما چرا او آنقدر به داشتن عنوان دکترا علاقه داشت؟

بنظر میاید که که او در نام بلند خود (كارل تئودور ماریا نیکولاس یوهان یاکوب فیلیپ فرانتز یوزف سیلوستر فراهر فون اوند تسو گوتنبرگ) به اندازه کافی عنوان داشته باشد.

در آلمانی هم فون و هم تسو نشانه اشرافیت است که او هر دو را دارد. لغت فراهر هم به معنای بارون یا شخصیت برجسته است.

در عرصه سیاست آلمان، دکتر، عنوانی مطلوب است، حتی اگر کسی دارای چنین نام پر طمطراقی باشد، البته نه اینکه عنوان او حاصل کار دیگران باشد.

یک دوست آلمانی من نظریه ای دارد. در قرن گذشته دو فاجعه در این کشور رخ داد. جنگ جهانی اول که در پایان آن خانواده سلطنتی آلمان جای خود را به جمهوری داد. جنگ جهانی دوم که در حین آن جامعه آلمان نابود شد و ساختارهای اجتماعی کهن در زیر آوارها مدفون شد.

آلمان ها علاقه به نشانه و مناصب اجتماعی دارند. فکر می کنم ازدواج های با شکوه سلطنتی را نیز دوست دارند. من موقعی متوجه این شدم که داشتم از جلوی یک فروشگاه لباس های دست دوم در محله زندگیم، (پرنتسلار برگ در برلین شرقی قدیمی که به تدریج پولدارهای جدید نیز در کنار ساکنین بی پول قدیمی زندگی می کنند) رد می شدم.

در پشت پنجره فروشگاه دو مانکن بود: ملکه و پرنسس دایانا.

وارد شدم و دیدم که صاحب فروشگاه، که بیت نام دارد و علاقه مند به بریتانیا است، خود را ملکه بی می خواند. نام فروشگاه هم ملکه بی است.

او گفت که آلمانی ها و بویژه اهالی برلین شرقی بسیار مجذوب خانواده سلطنتی بریتانیا هستند.

او 50 سال دارد و 30 سال از زندگی خود را در دوران کمونیستی سپری کرده است. او چنین آموخته بود که خانواده سلطنتی بریتانیا نماد ظلم سرمایه داری است.

حق نشر عکس bbc
Image caption ملکه بی می گوید آلمانی ها و بویژه اهالی برلین شرقی بسیار مجذوب خانواده سلطنتی بریتانیا هستند

اما حالا به آن علاقه مند است. متوجه شده که واقعا چنین نیست و حاوی شکوهی است که آلمان دیگر ندارد. او چهره ملکه و پرنسس دایانا را روی مانکن های خود گذاشته تا چشمها را خیره کند و البته احساسات خود را نیز به نمایش بگذارد.

در آلمان علاقه شدیدی به ازدواج خاندان سلطنتی وجود دارد. کیت میدلتون عروس ملکه بریتانیا به ندرت در صفحات بیلد، نشریه زرد بسیار محبوب آلمانی ها، ناپدید می شود.

یک جا دارد با مردی با کلاه بیسبال صحبت می کند. در صفحه دیگری عکسی از او در حالیکه گل به دست دارد چاپ شده است.

آخرین باری که چک کردم 253 مطلب درباره کیت میدلتون در بیلد بود.

همین الان عکس زیبایی چاپ کرده با این تیتر: "انگلیس از هم اکنون برای کیت بعنوان ملکه جشن می گیرد."

دکترها همه جا

بازرگانان و یا سیاستمداران آلمانی -که بیشتر آنها مرد هستند- بدون دکترا کامل نیستند.

دکتر مرکل در حوزه شیمی فعالیت می کند. چند روز پیش که خانم صدراعظم به مقر مرسدس بنز رفت، او دکتر مرکل بود و با دکتر دیتر تستشه، رئیس هیات مدیره این شرکت ملاقات کرد.

وزیر دفاع پیشین هنگام نگارش تز خود، یا بهتر بگوئیم هنگام به هم چسباندن تز خود، به همه این دکتراها فکر می کرد. اما همین آخر چوبی شد که ضربه اش را خورد. روزنامه ها او را دکتر "ببر و بچسبون" و دکتر گوگل خطاب می کنند.

آلمان ها دکتر زیاد دارند. اما الان یکی کمتر شده است. او فقط بارون تسو گوتنبرگ یا بیشتر آقای تسو گوتنبرگ است.

گفته می شود که در یکی از پروازهای لوفتهانزا هنگامیکه فردی مریض شد، هواپیما پر از دکتر بود: اما همه دکتر فلسفه، موسیقی، حقوق و الهیات بودند.

تردیدی نیست که همه مفید هستند، اما نه موقعی که مسافر مریض شما هستید و یا وزیر دفاع پیشین بدنبال شغلی جدید است.

مطالب مرتبط