حمله به تظاهرکنندگان مصری توسط 'مردان مسلح'

سربازان مانع یورش معترضان به مقر مرکزی نیروهای امنیتی در قاهره، ششم مارس حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان در روزهای پایان هفته به مقر پلیس مخفی مصر در بعضی از شهرها یورش بردند

بنابه گزارش ها فعالان هوادار دموکراسی در مصر، در اطراف وزارت کشور، هدف حمله مردان مسلح لباس شخصی که به چاقو مسلح بودند قرار گرفته اند.

این اولین حمله از این نوع از زمان سقوط حسنی مبارک از قدرت در ماه گذشته است.

روز شنبه تظاهرکنندگان به وزارت کشور و سازمان پلیس مخفی یورش بردند تا اسنادی را جمع آوری کنند که می گویند شواهد سرکوب در دوران آقای مبارک را نشان می دهد.

اسام شرف نخست وزیر جدید مصر قول اصلاح دستگاه های امنیتی را داده است و کابینه ای را برای اداره کشور تا زمان انتخابات منصوب کرده است.

'خدمت به شهروندان'

روز یکشنبه، افراد لباس شخصی که به شمشیر و بمب های بنزینی مسلح بودند با فعالان دموکراسی خواه به مقابله پرداختند. به گفته شاهدان عینی این پس از آن بود که سربازان تجمع هواداران دموکراسی در قاهره را که خواستار اصلاح سازمان های امنیتی بودند بر هم زدند.

محمد فهمی به خبرگزاری رویترز گفت: "ارتش برای متفرق کردن ما تیراندازی هوایی کرد. خواستیم فرار کنیم که به 200 نفر از اوباش لباس شخصی که سلاح های تیز حمل می کردند برخورد کردیم."

آقای فهمی شمار تظاهرکنندگان را دو هزار نفر ارزیابی کرد.

مجدی عبدالهادی خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید که انحلال تشکیلات امنیتی یکی از درخواست های کلیدی جنبش اعتراضی در مصر بوده است.

به گفته او حوادث شنبه و یکشنبه "یورش به باستیل" مصر توصیف شده است.

تشکیلات پلیس مخفی مرکز عصبی دولت مبارک بود.

فعالانی که به ستاد پلیس مخفی در قاهره یورش بردند به بی بی سی گفتند که شواهدی از یک ساختار دولتی موازی که بر همه جنبه های زندگی مصری ها نظارت داشت یافته اند.

محمد عبدالفتاح، یکی از تظاهرکنندگانی که در شهر نصر به مقر پلیس مخفی یورش برده اند گفت: "ما متن مکالمه تلفنی میان اساتید دانشگاه ها، فعالان سیاسی و چهره های مخالف را پیدا کردیم."

او افزود شواهد شکنجه هم پیدا شده است.

نخست وزیر جدید مصر روز جمعه در میان هزاران نفری که در میدان تحریر قاهره جمع شده بودند اظهار امیدوری کرد که تشکیلات امنیتی مصر در آینده "به شهروندان خدمت کنند."

تحلیلگران می گویند که کابینه جدید که باید به تایید حاکمان موقت نظامی مصر برسد، احتمالا مورد پذیرش معترضان قرار خواهد گرفت زیرا هیچ یک از وفاداران مبارک در آن حضور ندارند.

مطالب مرتبط