چهار روزنامه نگار و یک نویسنده در ترکیه بازداشت شدند

بازداشت روزنامه نگاران توسط گروه های حقوق بشری و مدنی محکوم شده است حق نشر عکس Reuters
Image caption بازداشت روزنامه نگاران توسط گروه های حقوق بشری و مدنی محکوم شده است

دادگاهی در ترکیه امروز، دوشنبه هفتم مارس، دستور حبس چهار روزنامه نگار و یک نویسنده را به ظن دست داشتن در توطئه ای برای ساقط کردن دولت رجب طیب اردوغان صادر کرده است.

بازداشت روزنامه نگاران توسط گروه های حقوق بشری و مدنی محکوم شده است.

دفتر دادستانی گفته است که این افراد به خاطر فعالیت های روزنامه نگاری خود بازداشت نشده اند.

اتحادیه اروپا و آمریکا نیز نگرانی خود را در مورد بازداشت روزنامه نگاران مطرح کرده و سئوالاتی در باره میزان پایبند بودن ترکیه به آزادی بیان و اصول دموکراتیک مطرح کرده اند.

این حکم، در چارچوب تحقیقات گسترده دادستانی درباره پرونده موسوم به ارگنکون صادر شده که تا کنون به بازداشت نزدیک به چهارصد نفر منجر شده است.

در میان متهمان این پرونده افرادی با پس زمینه های شغلی متفاوت، از جمله روزنامه نگاران، دانشگاهیان، نظامیان فعلی و سابق، بازرگانان و صاحبان صنایع و اعضای گروه های مخفی تبهکار دیده می شوند.

بازداشت شدگان متهم به سازماندهی گروه های مسلحانه تروریستی با هدف براندازی دولت حزب عدالت و توسعه در ترکیه هستند.

یالچین کوچوک، نویسنده ترک، از منتقدان سفت و سخت رجب طیب اردوغان و دولت او به شمار می رود.

چهار روزنامه نگار بازداشت شده هم از سایت خبری "اودا تی وی" هستند که منتقد دولت و سیاست های آن هستند. این سایت خبری متعلق به سکولاریست های افراطی ترکیه است که مواضع آنها را منعکس می کند.

یک روز قبل هم دو روزنامه نگار برجسته ترک با اتهامات مشابهی رو به رو شده و روانه زندان شدند.

منتقدان می گویند دولت ترکیه از این پرونده برای به سکوت واداشتن منتقدان خود استفاده می کند. آنها می گویند دولت آقای اردوغان در حال زندانی کردن مخالفان سکولار خود است.

دولت در مقابل می گوید که محاکمه این افراد، دموکراسی را در کشور تقویت می کند.

پلیس ترکیه در حال رسیدگی به پرونده موسوم به ارگنکون در باره تلاش برای سرنگونی دولت است. ارگنکون نامی است که در ترکیه به یک سازمان سکولار ملی گرای افراطی داده شده که ارتباطاتی با ارتش و نیروهای سکولار ترکیه دارد.

برخی تحلیلگران می گویند روند پرونده ارگنکون، نشان دهنده شکاف موجود در دولت است. شکافی که در اختلاف طرفداران اسلام سیاسی با طرفداران بخش سکولار در حکومت ریشه دارد.

مطالب مرتبط