دیدار امامعلی رحمان از پاکستان

Image caption آقای رحمان در شهر اسلام‌‌آباد با آصف علی‌زرداری، رئیس جمهوری پاکستان دیدار و گفتگو خواهد کرد

هیئت دولت تاجیکستان به رهبری امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور، برای انجام یک دیدار چهار روزه وارد شهر اسلام‌‌آباد، پایتحت پاکستان، شد.

در نظر است، آقای رحمان در جریان این دیدار با آصف علی‌زرداری، رئیس جمهوری و یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر پاکستان رشد همکاریها بین دو کشور در بخشهای انرژی، سرمایه‌گذاری، بهداشت و معارف، نقلیات و ارتباطات، تجارت و جهانگردی را بررسی کند.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، امامعلی رحمان را در این سفر یک گروه بزرگ تاجران و صاحبکاران تاجیک همراهی می‌کند. انتظار می‌رود در چهارچوب این دیدار در شهر کراچی پاکستان همایش تاجران و صاحبکاران این دو کشور برگزار شود.

دیدار هیئت بلند پایه تاجیکستان از پاکستان در پی سفر رئیس جمهوری و نخست‌وزیر این کشور به دوشنبه در سالهای 2009 و 2010 انجام می‌شود.

صفحه‌های تازه همکاریها با پاکستان

در ظرف دو سال اخیر همکاریهای اقتصادی و تجارتی میان تاجیکستان و پاکستان به طور قابل ملاحظه ای گسترش یافته است.

به اعتقاد سعدی یوسفی، کارشناس تاجیک، دیدار فعلی آقای رحمان از پاکستان و همایش تاجران و صاحبکاران تاجیک و پاکستانی به توسعه بیشتر همکاریهای میان این دو کشور مساعدت خواهد کرد.

آقای یوسفی انرژی و ارتباطات را از بخشهای عمده همکاریهای تاجیکستان و پاکستان عنوان کرده و گفت که انتظار می‌رود تاجیکستان به پاکستان نیروی برق ارزان صادر کرده و پاکستان به نوبه خود، یکی از بندرهای آبی خود را در اختیار تاجیکستان گذارد.

در این رابطه، طبق اطلاع سفارت پاکستان در شهر دوشنبه، دولت این کشور در سال 2008 برای گسترش همکاریهای تجارتی با کشورهای آسیای مرکزی، از جمله تاجیکستان و افغانستان، بندر جدید گوادر را فعال کرده بود.

اما گفته می‌شود، تا حال وسایل اداره کانتینر یا محموله‌ها در این بندر بیکارند، زیرا از تاجیکستان و افغانستان هیچ محموله‌ای هم به این بندر وارد نمی‌شود.

احداث بندر گوادر، واقع در جنوب و غرب پاکستان، در ساحل دریای عرب، در سال 2007 انجام یافته و با شرکت مقامات بلندپایه پاکستان در آخر سال 2008 فعال شد.

از سوی دیگر، در صورت اجرای طرح بنیاد خط بلندشدت (فشار قوی) انتقال نیروی برق موسوم به “Casa-1000” تاجیکستان نیروی برق خود را به پاکستان صادر خواهد کرد.

هزینه این خط 550 کیلواتی 680 میلیون دلار بوده و از میان سازمانهای بین‌المللی مالی بانک جهانی آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری این طرح اعلام کرده است.

سازشنامه میان افغانستان، قرقیزستان، پاکستان و تاجیکستان در مورد طرح بنیاد خط انتقال برق موسوم به “Casa-1000” در ماه اوت سال 2008 در شهر اسلام آباد پاکستان از جانب افغانستان، پاکستان، قرقیزستان و تاجیکستان به امضا رسیده و در ماه ژانویه سال گذشته از سوی پارلمان تاجیکستان تصویب شده بود.

در چهارچوب این سازشنامه قرار است، میان این چهار کشور خط بلندشدت انتقال نیروی برق بنیاد شده و برای تاجیکستان و قرقیزستان برای صادر کردن نیروی برق به کشورهای آسیای جنوبی امکانیت فراهم گردد.

در نظر است، نیروی برق نیروگاههای “قمبرآته” قرقیزستان و “راغون” تاجیکستان از طریق این خط برق به کشورهای آسیای جنوبی صادر شود.

ضمناً، در پایان جلسه چهارم کمیسیون مشترَک اقتصادی و علمی و فنی تاجیکستان و پاکستان در شهر دوشنبه در هفته گذشته پروتوکول همکاریها در بخشهای مختلف امضا شده بود.

طبق این سند، شرکت سهامی "OGDCL" پاکستان در کارهای جستجویی، کشف، استخراج و کارکرد نفت و گاز با جانب تاجیکستان همکاری خواهد کرد.

همچنین، در نظر است، در معادن آهک "کینسولسای" استروشن، سنگ خارای "شیدان" ناحیه اشت، کارخانه‌های کارکرد پنبه "سمر" ناحیه واسع، "ریسمان" شهر کان‌بادام، "تیکستیل سیتی" شهر خجند و "نفیسه" شهر دوشنبه با سرمایه شرکتهای پاکستانی کارخانه‌های مشترَک تأسیس شوند.

تاجیکستان و پاکستان برای اجرای طرح بنیاد راه ارتباطی "اشکاشیم تاجیکستان و چیترال پاکستان" توسط دره واخوان جداً تلاش خواهند کرد.

در پروتکل همکاریهای میان تاجیکستان و پاکستان به زودترین فرصت شروع شدن پروازها در مسیر دوشنبه-اسلام‌‌آباد تأکید شده است.

بنا به اطلاع وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، تبادل کالا میان تاجیکستان و پاکستان در سال گذشته در مقایسه‌به سال 2009 سه برابر افزایش یافته و حدود 22 میلیون دلار را تشکیل داده است.

تعداد جهانگردان پاکستانی که از تاجیکستان دیدن کرده‌اند، در دوره مشابه تقریباً دو برابر افزایش یافته و در سال گذشته تعداد آنها به 810 نفر رسیده است.

طبق گزارش این منبع، تاجیکستان به پاکستان نخ پنبه، پوست و پشم صادر کرده و از این کشور سیمان و سیب زمینی وارد کرده است.

مطالب مرتبط