نظر سنجی جهانی بی‌بی‌سی و دید منفی نسبت به ایران

Image caption سخنان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران بارها واکنش های جهانی ایجاد کرده است

سنجش آرایی که سرویس جهانی بی بی سی هرساله انجام می دهد و نظر مردم جهان را در باره کشورهای مختلف جویا می شود امسال نشان می دهد که بر محبوبیت آفریقای جنوبی و برزیل افزوده شده است.

آلمان کماکان بعنوان محبوب ترین کشور جهان مقام اول را حفظ کرده است. حال آنکه منفی ترین نظر ها در مورد ایران، کره شمالی و پاکستان ابراز شده است.

بیش از ۲۸ هزار نفر از ۲۸ کشور جهان بین ماه های دسامبر ۲۰۱۰ تا فوریه ۲۰۱۱ توسط سازمان سنجش آرای جهانی در مورد تاثیر منفی و یا مثبت کشور ها بر عرصه جهانی و تصویری که از خود ترسیم می کنند مورد پرسش قرار گرفتند.

نتیجه این نظر سنجی نشان می دهد که میزان محبوبیت آفریقای جنوبی و برزیل بیشترین افزایش را داشته است.

دیدگاه مثبت در باره برزیل از چهل درصد در سال ۲۰۱۰ به چهل و نه درصد در سال ۲۰۱۱ افزایش پیدا کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی برگزاری جام جهانی فوتبال در آفریقای جنویی و انتخابات ریاست جمهوری در برزیل دو رویدادی بوده که انعکاس وسیعی در جهان داشته است و احتمالا همین عوامل در آرای مردم جهان نیز تاثیر گذار بوده است.

یکی از عواملی که بر محبوبیت برزیل افزوده است روند دموکراتیک انتقال قدرت از لولا داسیلوا رئیس جمهوری پیشین به خانم دیلما روسف بود که اولین رئیس جمهوری زن در تاریخ این کشور است.

آلمان همچنان در نظر مردم جهان محبوب ترین کشورهاست و تصویر آمریکا هم برای چهارمین سال متوالی در نظر مردم جهان بهبود پیدا کرده است.

بیشترین نظر منفی در باره آمریکا در کشورهای مسلمان ابراز شده است.

با وجود این محبوبیت آمریکا در اندونزی تغییری قابل ملاحظه داشته و تا میزان پنجاه و هشت درصد بهبود پیدا کرده است.

مردم جهان در باره ایران، کره شمالی و پاکستان منفی ترین دیدگاه را داشته و معتقدند تاثیر این سه کشور در عرصه جهانی بسیار منفی است.

دید مردم نسبت به ایران از سال ۲۰۰۶ به تدریج منفی تر شده است.

در مصر نگرش مردم به آمریکا که در سال ۲۰۱۰ بهبود پیدا کرده بود در نظر سنجی ۲۰۱۱ که پیش از تحولات مصر انجام شده بود، به سرعت تغییر پیدا کرد و تا پنجاه درصد منفی تر شد.

میزان محبوبیت بریتانیا هم بعد از برزیل بیشترین افزایش را دارد.