آمانو: ابعاد نظامی برنامه اتمی ایران ممکن است بعد از 2004 ادامه یافته باشد

Image caption آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته که به طور کامل با بازرسان بین المللی همکاری کند

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، می گوید که این سازمان اطلاعاتی دارد که نشان می دهد ایران ممکن است بعد از سال 2004 مشغول انجام مطالعاتی درباره سلاح های اتمی بوده باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اواخر ماه گذشته اعلام کرد که اطلاعات جدیدی را از ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران به دست آورده است.

گزارش 12 صفحه ای اخیر که در میان اعضای شورای حکام آژانس توزیع شده بود در مورد ماهیت این اطلاعات تازه توضیحی نمی داد.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای آمانو روز دوشنبه در روز نخست نشست بهاره شورای حکام آژانس به سوالاتی درباره آن گزارش پاسخ داد.

او گفت که آن اطلاعات حاکیست که ابعاد تسلیحاتی برنامه اتمی ایران ممکن است بیش از آن که تاکنون تصور می شد ادامه پیدا کرده باشد.

او گفت "متاسفانه در مورد این موضوع نمی توانم خیلی حرف بزنم" اما افزود می تواند بگوید که سازمان تحت نظر او اطلاعاتی را از زمان جلسه ماه دسامبر شورای حکام دریافت کرده است.

او گفت: "به طور کلی ما اطلاعاتی از منابع مختلف در زمان های مختلف جمع آوری کرده ایم. از زمان جلسه قبلی شورا در ماه دسامبر، اطلاعاتی دریافت کرده ایم که باعث نگرانی های بیشتر می شود."

به گزارش خبرگزاری فرانسه او در پاسخ به این سوال که آیا این اطلاعات حاکی از کار تسلیحاتی ورای سال 2004 بوده است گفت: "نمی توانم به طور مشخص بگویم که تا چه زمانی. اما می توانیم بگوییم که اطلاعاتی هست که به وجود فعالیت هایی ورای 2004 اشاره دارد."

با این حال او بلافاصله تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی گوید که ایران هنوز دارای یک برنامه فعال تسلیحات اتمی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مقام های آمریکایی ماه گذشته گفتند که در گزارش جدید سالانه "برآورد اطلاعات ملی" نتیجه گیری کرده اند که میان رهبران ایران در مورد این موضوع اختلاف نظر وجود دارد که آیا باید از برنامه اتمی برای توسعه سلاح اتمی استفاده کنند یا نه.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در گزارش سال 2007 "برآورد اطلاعات ملی" نتیجه گیری کرده بودند که ایران در سال 2003 تلاش هایش برای توسعه سلاح اتمی را متوقف کرده است. بنابه گزارش ها سازمان های اطلاعاتی اسرائیل و چند کشور اروپایی با آن نتیجه گیری مخالف بودند.

آقای آمانو روز دوشنبه بار دیگر از ایران به دلیل همکاری نکردن با این آژانس انتقاد کرد.

مدیرکل آژانس انرژی اتمی گفت که ایران در مورد اتهامات مربوط به برنامه موشکی خود پاسخی نداده و حاضر به همکاری با آژانس نیست و سپس افزود: "ما نمی گوئیم که ایران برنامه ساخت سلاح اتمی دارد بلکه در این مورد نگرانیم و می خواهیم ایران این موضوع را برای ما روشن کند."

آژانس بین المللی انرژی اتمی از بابت اینکه ایران ممکن است برنامه ساخت موشک های حامل کلاهک های هسته ای را داشته باشد نگران است و از ایران خواسته است که به طور کامل با بازرسان بین المللی همکاری کند.

پیشتر (دوشنبه، 25 بهمن برابر با 14 فوریه)، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست متن مصاحبه با آقای آمانو را منتشر کرد که وی در بخشی از آن گفته است: "اطلاعات دریافتی ما از کشورهای مختلف و از منابع خود در مورد احتمال استفاده [ایران] از مواد هسته ای برای مقاصد نظامی در گذشته و شاید هم حال، باعث نگرانی می شود."

کشورهای غربی به ماهیت برنامه اتمی ایران مشکوک هستند و در پی به نتیجه نرسیدن گفت و گوهای ۵ عضو شورای امنیت و آلمان با ایران، تحریم های بین المللی گسترده ای علیه این کشور به اجرا گذاشته شده است.

ایران همواره برنامه های هسته ای خود را صلح آمیز می‌خواند و تاکید می کند که تسلیحات هسته ای در برنامه‌های اتمی این کشور جایی ندارد.

برنامه اتمی سوریه

یوکیا آمانو در اشاره به برنامه هسته ای سوریه گفت که این کشور از اواسط سال 2008 تا کنون در رابطه بانیروگاه هسته ای "دیرالزور" همکاری نکرده است اما با درخواست آژانس برای بازدید از مرکز تصفیه اسید در شهر حمص موافقت کرده است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی در این تاسیسات غنی سازی اورانیوم انجام می گیرد و کیک زرد ساخته می شود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره کره شمالی گفت که همواره خواستار بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات هسته ای این کشور بوده است.

یوکیا آمانو گفت که مسئله هسته ای کره شمالی نگرانی های زیادی را در منطقه شمال شرق آسیا به ویژه در ارتباط با چند ماه گذشته و اختلاف با کره جنوبی به وجود آورده است و آژانس حاضر است در پاکسازی هسته ای شبه جزیره کره نقش مهمی بر عهده بگیرد.

مطالب مرتبط