محکمه های نظامی در گوانتانامو از سر گرفته می شود

بازداشتگاه گوانتانامو حق نشر عکس AP
Image caption دولت اوباما قصد بستن بازداشتگاه گوانتانامو را داشته اما هنوز موفق به این کار نشده است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درحال پایان دادن به وقفه دو ساله در انجام محاکمه های نظامی بازداشتی های زندان گوانتانامو است.

آقای اوباما همچنین فرآیند تازه ای را برای ادامه حبس آن دسته از بازداشتی هایی که متهم یا محکوم نشده اما خطرناک تر از آن تشخیص داده شده اند که آزاد شوند اعلام کرده است.

او گفت که این تدابیر "توانایی ما برای اجرای عدالت در مورد تروریست ها را افزایش می دهد."

آقای اوباما در ژانویه 2009 قول داده بود که این بازداشتگاه را ظرف یک سال ببندد.

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای گفت: "سیستم قضایی آمریکا بخشی کلیدی از ابزارهای ما در نبرد علیه القاعده و نیروهای وابسته به آن است."

او افزود که کمیسیون های نظامی "اطمینان حاصل می کنند که امنیت و ارزش های ما تقویت خواهد شد."

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه ای دستور قبلی خود برای متوقف شدن "ارجاع اتهامات تازه به کمیسیون های (قضایی) نظامی" را لغو کرد.

کمیسیون های قضایی تازه در این بازداشتگاه، که شماری از مظنونان اصلی حملات 11 سپتامبر 2001 و سایر حملات به آمریکا در آن زندانی هستند، از ژانویه 2009 معلق شد.

'رفتار انسانی'

آقای اوباما طی یک فرمان ریاست جمهوری حکم کرد که بازداشتی ها حق دارند به طور متناوب خواستار بازبینی علل بازداشت خود شوند.

کاخ سفید گفت این حکم طوری نوشته شده است که اطمینان حاصل شود بازداشتی هایی که بدون محاکمه برای مدت نامحدود نگاهداری می شوند فقط در صورتی محبوس بمانند که این کار قانونی و ضروری باشد.

آقای اوباما گفت: "من گام هایی را اعلام می کنم که توانایی ما برای اجرای عدالت در مورد تروریست ها را افزایش خواهد داد، نظارتی بر اقداماتمان ایجاد خواهد کرد و از رفتار انسانی با بازداشتی ها اطمینان حاصل خواهد کرد."

رئیس جمهور آمریکا همچنین حق محاکمه بعضی از مظنونان گوانتانامو در دادگاه های فدرال در خاک آمریکا را برای خود محفوظ داشت، حرکتی که بارها از سوی اعضای کنگره مسدود شده است.

کاخ سفید گفت که بعد از انجام اصلاحاتی کلیدی در رویه کاری محکمه های نظامی - از جمله ممنوعیت استفاده از اظهارات متهمان که تحت "شرایط بی رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز" گرفته شده باشد - اجازه از سرگیری بعضی از محاکمه ها را خواهد داد.

دولت اوباما گفت با این اصلاحات "کمیسیون های نظامی در کنار محاکمه مظنونان تروریستی در دادگاه های غیرنظامی، یکی از ابزارهای موجود و مهم در مبارزه با تروریست های بین المللی است."

زندان گوانتانامو در 11 ژانویه 2002 برای نگهداری مظنونانی که در جریان "نبرد آمریکا با تروریسم" پس از حملات 11 سپتامبر 2001 دستگیر شده بودند گشوده شد.

این زندان همواره جنجال آفرین بوده و باعث انتقادهای زیادی از آمریکا شده است. هم اکنون حدود 173 نفر در آنجا نگهداری می شوند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قول بستن این بازداشتگاه را داده است.

اما دولت او برای این اقدام به یک رشته موانع حقوقی برخورده کرده و جدول اولیه زمانی برای بستن بازداشتگاه تا آینده نامعلوم عقب افتاده است.

مطالب مرتبط