نگرانی آمریکا از فشار بر رسانه‌ها در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای گراس می‌گوید، خوب می‌بود مسئولان نهادهای دولتی از ترساندن ژورنالیستان با استفاده از سیستم قضایی و جلوگیری از انتشار اطلاعات خودداری کنند

سفارت آمریکا در تاجیکستان می‌گوید "فشار بر خبرنگاران فضای ترس را ایجاد کرده و آنها را وادار می‌کند که از انتشار مطالب مهم خودداری کنند."

کنیت گراس، سفیر آمریکا در تاجیکستان، در بیانیه خود در آستانه 11 مارس، یعنی روز مطبوعات تاجیکستان گفته است: "دولت تاجیکستان باید به مقامات و شهروندان خود پیام واضح بدهد که فشار به خبرنگاران و رسانه‌ها غیر قابل قبول است و تحمل نخواهد شد."

در این بیانیه می‌خوانیم که خبرنگاران تاجیک به خاطر ترس از این که خودشان و یا رسانه‌ آنها تحت پیگرد قرار نگیرد، از انتشار مطالب مهم دست می‌کشند.

این بیانیه می‌فزاید، "وظیفه اطلاع رسانی به جمعیت در صورتی بهتر انجام می‌یابد که مقامات برای حل مشکلاتی که در مطبوعات مطرح می‌شود اقدام بکنند، نه اینکه قضیه را به دادگاه بکشانند و خبرنگاران را بترسانند."

آقای گراس گفته است که تجربه آمریکا نمایشگر آن است که وسایل اخبار مستقل نیرومند در پوشش فعالیت دولت آزاد بوده و این امر برای رشد جامعه سالم، دموکراتیک و از لحاظ اقتصادی پیشرفته مساعدت می‌کند.

بر اساس قوانین ایالات متحده آمریکا، تصویب قوانینی را که آزادی بیان را محدود می‌کنند، ممنوع است و به این ترتیب، روزنامه‌نگاران آمریکایی در انتقاد از رهبران خود از جمله رئیس جمهوری آزاد هستند.

در این بیانیه آمده است: “روزنامه‌نگاران آمریکا در رشد دولت نقش مهم بازیده و موارد فساد و سوء استفاده از مقام را آشکار می‌سازند. در دهه 1970 گزارشهای رسانه‌ها در مورد سوءاستفاده از مقام در کاخ سفید منجر به استعفای پرزیدنت نیکسون شده بود.”

روزنامه‌نگاران آمریکایی بدون ترس از محاکمه دادگاهی یا تدابیر جوابی، از مسئولان دولتی یا رهبران سیاسی انتقاد می‌کنند که چنین فضای آزاد برای مباحثات آشکار در جامعه فضای سالم را ایجاد می‌کند.

این در حالیست که موارد اعمال فشار بر رسانه‌های مستقل توسط دادگاه‌ها با بهانه “حمایت حیثیت و شرف مسئولان دولتی” در حال افزایش است.

طبق گزارش انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان در سال گذشته 42 حادثه تقاضا برای "حمایت حیثیت و شرف" ثبت شده است.

گفته می‌شود، در سال گذشته 9 پرونده نشریه‌ها و خبرنگاران در دادگاه بررسی شده است و پرونده‌های “Asia-plus”، “آزادگان” و “فرژ” در ارتباط با دعوای سه قاضی دادگاه عالی تاجیکستان در مورد “قضیه اسفره “ از پرسروصداترین بحثهای دادگاهی بوده است.

همچنین، در ماه نوامبر سال گذشته محمدیوسف اسماعیل اف، خبرنگار “نور زندگی” برای فعالیت تخصصی زندانی شده است که این حادثه در تاریخ روزنامه‌نگاری تاجیک سابقه نداشته است.

همچنین، در پی حوادث وادی رشت در پاییز سال گذشته و بازتاب آن در نشریه‌های مستقل فعالیت نشریه‌های “فرژ”، “نگاه” و “پیکان” متوقف و سایتهای اینترنتی “avesta.tj”، “centrasia.ru”، “tjknews.com” و “fergana.ru” مسدود شدند.

به اعتقاد دیپلمات آمریکایی، با وجود فشار و محدودیتها رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران مستقل تاجیکستان مسائل مبرم جامعه را مطرح کرده و رسانه‌های الکترونی، بلوگهای و همایشهای “online” نیز در این سمت سهم فعال دارند.

سفیر آمریکا در تاجیکستان دولت این کشور، وسایل اخبار عموم و جامعه شهروندی را به همکاری برای تحکیم رسانه‌های مستقل در این کشور دعوت کرده است.

مطالب مرتبط