پیام دبیرکل سازمان ملل متحد؛ جامعه ای پایدار با مشارکت برابر زنان

Image caption "زنان ملل متحد" نهادی است که به تازگی و با هدف کمک به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان شکل گرفت

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در پیامی به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن، تصریح کرده است که تنها با مشارکت کامل و برابر زنان در تمام جنبه‌های عمومی و خصوصی زندگی می‌توان به جامعه‌ای پایدار، صلح‌آمیز و عادلانه دست یافت. جامعه‌ای که منشور سازمان ملل متحد وعده آن را داده است.

در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: "یک صد سال قبل، وقتی برای نخستین بار روز جهانی زن گرامی داشته شد، برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان عمدتا عقایدی افراطی محسوب می‌شد و در این یکصدمین سال، پیشرفت بزرگی را که از راه حمایت عمومی، اقدام عملی و سیاست‌گذاری روشنفکرانه به دست آمده است، جشن می‌گیریم."

آقای بان تصریح کرده است که هنوز در بسیاری از کشورها و جوامع، زنان شهروندان رده دوم باقی مانده‌اند.

او اضافه کرده است: "اگرچه شکاف جنسیتی در بخش آموزش در حال کم شدن است، اما تفاوت‌های زیادی در کشورها وجود دارد و بسیاری از دختران از رفتن به مدرسه محروم هستند، ترک تحصیل می‌کنند یا مدرسه را با مهارت کم و فرصت‌های کمتر به اتمام می‌رسانند. زنان و دختران همچنان تبعیض و خشونت غیرقابل قبول را عمدتا به دست شریک زندگی یا اقوام نزدیک تحمل می‌کنند و زن بودن در خانه، مدرسه، محل کار و جامعه، غالبا به معنای آسیب‌پذیر بودن است."

در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی زن آمده است که در بسیاری از نواحی دنیا که در آنها درگیری در جریان است، خشونت جنسی به گونه‌ای نظام‌مند و عمدی برای ارعاب زنان و تمامی جامعه به کار گرفته می‌شود، هرچند تلاش‌هایی در جریان است، از جمله جنبش "برای خاتمه خشونت علیه زنان متحد شوید" به همراه "شبکه رهبری مردان" تلاش می‌کند به فرار از مجازات و تغییر این طرز تفکر، خاتمه دهد. همچنین تلاش بین‌المللی فزاینده‌ای برای مجازات و جلوگیری از تجاوز جنسی در درگیری‌ها و به اجرا در آمدن قطعنامه مهم ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره زنان، صلح و امنیت در جریان است.

آقای بان یادآور شده است: "در قلمرو تصمیم‌گیری، در بعضی کشورها زنان به تدریج کرسی‌های بیشتری را در مجالس قانونگذاری اشغال کرده‌اند. در عین حال، در کمتر از ۱۰ درصد کشورها، رئیس دولت یا حکومت، زن است. ولی حتی جایی که زنان در سیاست سرشناس هستند، غالبا به شدت در سایر نهادهای تصمیم‌گیری از جمله سطوح تجاری و صنعتی حضور کافی ندارند و هدف ابتکار اخیر سازمان ملل متحد با عنوان "اصول توانمندسازی زنان" که هم اکنون به وسیله ۱۳۰ شرکت عمده پذیرفته شده است، رفع این نابرابری ها است."

به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد، "امسال گرامیداشت روز جهانی زن، بر دسترسی برابر به آموزش و تعلیم علوم و فناوری متمرکز است. برای مثال، تلفن همراه و اینترنت می‌توانند زنان را برای بهبود سلامت و رفاه خانواده‌های خود، بهره بردن از فرصت‌های درآمدزا و حمایت از خود در زمان استثمار و آسیب‌پذیری توانمند سازند و دسترسی به چنین ابزاری، با حمایت آموزشی و تعلیمی می‌تواند به زنان کمک کند دایره فقر را بشکنند، با بی‌عدالتی مبارزه کنند و از حقوق خود بهره ببرند."

آقای بان تصریح کرده است: "معرفی نهاد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان یعنی "زنان ملل متحد" بیانگر نیت ما برای عمیق کردن پیگیری این دستور کار است و تنها از راه مشارکت کامل و برابر زنان در تمامی جنبه‌های عمومی و خصوصی زندگی می‌توانیم به جامعه‌ای پایدار، صلح‌آمیز و عادلانه دست یابیم."

نهاد "زنان سازمان ملل متحد" که فعالیت‌هایش را از تابستان گذشته شروع کرده است، با ارائه آماری، تصویری کلی از میزان مشارکت زنان در کشورهای مختلف دنیا ارائه کرده است:

حق نشر عکس BBC World Service

آمار بانک جهانی هم ترکیب نیروی کار در کشورهای مختلف دنیا را نشان می‌دهد:

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط