تاکید آمریکا بر نقش محوری شورای امنیت درباره لیبی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معمر قذافی کناره گیری از قدرت را رد کرده است

هم زمان با تشدید حملات نیروهای سرهنگ قذافی به مخالفان، دولت آمریکا اعلام کرده که نمی تواند از شورشیان کمک تسلیحاتی کند و برقراری منطقه ممنوعه پروازی بر فراز آسمان لیبی نیز نیازمند قطعنامه شورای امنیت است.

نیروهای حکومت لیبی روز سه شنبه از زمین و هوا به شهر زاویه در ۵۰ کیلومتری طرابلس، پایتخت حمله کردند.

گزارش ها حاکیست شورشیان همچنان مرکز شهر را در کنترل خود دارند.

ناظران می گویند در پی سقوط شهر بن جواد و تشدید حملات نیروهای دولتی به بندر نفتی راس لانوف، سرهنگ قذافی در موقعیت محکم تری قرار گرفته است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه با اشاره به وجود یک قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه لیبی گفت: "در حال حاضر ما نمی توانیم کسی را در لیبی مسلح کنیم."

سناتور جمهوریخواه جان مک کین طی بیانیه ای این موضع را رد کرده و گفته است که تحریم های شورای امنیت، حکومت لیبی را هدف قرار می دهد و نباید مانع از کمک جامعه بین المللی به مخالفان شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز سه شنبه اعلام کرد که ایجاد یک منطقه ممنوعه پروازی در لیبی با هدف جلوگیری از حملات جنگنده های ارتش به مخالفان، باید بر اساس دستور شورای امنیت باشد.

او در عین حال گفت: "ما از تلاش هایی که در این زمینه انجام می شود پشتیبانی خواهیم کرد زیرا فکر می کنیم که مردم لیبی باید مورد حمایت قرار بگیرند. ما می دانیم که مبارزه آنها چقدر دشوار است."

بریتانیا و فرانسه در حال تهیه پیش نویس قطعنامه ای برای ایجاد منطقه ممنوع پروازی در لیبی هستند. روسیه با این اقدام مخالف است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا سه شنبه درباره اوضاع لیبی تلفنی گفتگو و "گزینه های مختلف" را بررسی کردند.

تشدید حملات

نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، حملات خود به مواضع شورشیان را تشدید کرده و گزارش شده که ۵۰ تانک و ۱۰۰ خودروی زرهی این نیروها وارد شهر زاویه شدند.

در غرب لیبی، شهر مصراته همچنان در دست مخالفان است اما توسط نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، محاصره شده است. نیروهای دولتی، این شهر را زیر آتش توپخانه قرار دادند.

هم زمان، اکمل الدین احسان اوغلی، دبیرکل سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی از برقراری منطقه ممنوعه پروازی در لیبی حمایت کرده اما نسبت به دخالت مستقیم نظامی هشدار داد.

آقای احسان اوغلی این سخنان را در نشست اضطراری این سازمان در عربستان بیان کرد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز از برقراری چنین منطقه ای حمایت کرده و از شورای امنیت خواسته اند تا از جان شهروندان غیر نظامی حمایت کند.

این کشورها، استفاده دولت لیبی از خشونت علیه مخالفان را محکوم کرده اند.