افزایش انتقاد از رفتار شاهزاده و نماینده تجاری بریتانیا

شاهزاده اندرو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شاهزاده اندرو پسر دوم ملکه الیزابت است

شاهزاده اندرو، پسر دوم ملکه بریتانیا از سوی بعضی از سیاستمداران و روزنامه ها در این کشور زیر فشار است تا از سمت خود به عنوان نماینده تجاری این کشور کناره گیری کند.

این فشار با انتشار گزارش هایی درباره روابط نزدیک او با پسر زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری برکنار شده تونس، سیف الاسلام قذافی، فرزند رهبر لیبی و جفری اپشتین، یک کودک آزار ثروتمند افزایش یافته است.

همزمان روزنامه گاردین یکی از پیام های محرمانه تاتیانا فولر، سفیر آمریکا در قرقیزستان را به نقل از سایت افشاگر ویکی لیکس منتشر کرده است که در آن از رفتار خلاف عرف شاهزاده اندرو در یک مهمانی رسمی و سخنان توهین آمیز او نسبت به بعضی از کشورها خبر داده است.

کریس بریانت، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا خواهان برکناری شاهزاده اندرو از نمایندگی تجاری این کشور به خاطر "گاف های بی ادبانه و دوستی های او" شده است.

روزنامه تایمز هم در گزارشی با اشاره به روابط ویژه اندرو با سران کشورهای غیردموکراتیک و اطرافیان آنها خواستار اتخاذ رفتاری از سوی پسر ملکه شده است که باعث شرمندگی بیشتر خانواده سلطنتی و بریتانیا نشود.

روزنامه ایندیپندنت هم در گزارشی از روابط نزدیک شاهزاده اندرو با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان و داماد او و همچنین با لیلی و آرزو، دختران الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان خبر داده است.

روزنامه فایننشال تایمز نیز در گزارشی نوشت شاهزاده اندرو فاقد قضاوت صحیح است و خواهان برکناری او از نمایندگی تجاری بریتانیا شد.

در این حال، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با قاطعیت پرنس اندرو پشتیبانی کرده است.

سخنگوی آقای کامرون از "اعتماد کامل" نخست وزیر به شاهزاده اندرو خبر داد.

وینس کیبل، وزیر بازرگانی بریتانیا هم گفته است امکان برکناری شاهزاده اندرو وجود ندارد چرا که او به طور داوطلبانه نماینده تجاری بریتانیاست و کسی او را به این سمت منصوب نکرده است.

شاهزاده اندرو، نخستین عضو خانواده سلطنتی نیست که به خاطر رفتارش مورد انتقاد رسانه ها قرار می گیرد.

اطرافیان ملکه الیزابت بارها به خاطر کارهایشان مورد توجه قرار گرفته اند.

پرنس فیلیپ، همسر ملکه به قدری رفتار سوال برانگیز داشته است که کتابی درباره گاف های او منتشر شده است.

او یک بار به یک مربی رانندگی در اسکاتلند گفته بود: "چگونه می توانید افراد محلی را به اندازه کافی از نوشیدن مشروبات الکلی برحذر کنید تا بتوانند امتحان رانندگی را با موفقیت انجام دهند؟"

"دائم الخمر" نامیدن مردم اسکاتلند از موضوع های رایج در لطیفه های مردم بریتانیاست.

شاهزاده هری، پسر ولیعهد بریتانیا نیز یکی دیگر از اعضای خانواده سلطنتی است که رفتارش در دوره نوجوانی مانند راه انداختن دعوا در کلوب های شبانه و پوشیدن لباس طرفداران حزب نازی دردسرساز شد.

او بعدها با پیوستن به ارتش و مشغول شدن به فعالیت های بشردوستانه توانست محبوبیت عمومی خود را افزایش دهد.

مطالب مرتبط