موج سرکوب وکلا و فعالان حقو ق بشر در چین

حق نشر عکس Reuters

آمریکا از دولت چین خواسته است که به ربودن و بازداشت غیرقانونی وکلای برجسته و فعالان حقوق بشر در این کشور پایان دهد.

فیلیپ کرالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن سخنانی این درخواست را مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ناپدید شدن و بازداشت بعضی از معروفترین وکلا و فعالان حقوق بشر چین که گفته می شود به طور غیرقانونی انجام گرفته سبب نگرانی روز افزون آمریکا شده است.

به گفته گروه های حقوق بشر بیش از ده حقوقدان و فعال حقوق بشری از اواسط ماه فوریه تاکنون ناپدید شده اند.

یکی از آن ها تنگ بیائو، استاد دانشگاه در رشته حقوق است که از سوء استفاده حزب کمونیست و مقامات دولتی چین انتقاد می کرد و آن را به چالش می گرفت. به همین دلیل پروفسور تنگ بیائو شهرت زیادی در چین پیدا کرده بود.

به گفته گروه های حقوق بشر، تنگ بیائو نوزدهم فوریه از سوی پلیس احضار شد. در پی آن ماموران پلیس به خانه او هجوم برده و کامپیوتر و مدارک پروفسور تنگ بیائو را با خود بردند بدون آنکه حکم بازداشت او را که براساس قوانین چین ضروری است ارائه دهند.

دو وکیل دیگر به نام های تانگ جی تیان روز شانزدهم فوریه از منزلش و جیان تیان یونگ سه روز بعد از منزل برادرش به همین طریق تحت بازداشت درآمدند.

به گفته گروه مدافع حقوق بشر چین، موج سرکوب جدیدی در چین جاری است که درسال های اخیر سابقه نداشته است و ممکن است دلیل آن خشم مقامات چین از ویدیویی باشد که ماه گذشته انتشار یافت.

در این ویدیو چن گوانگ چنگ،فعال حقوق بشر نابینا، چگونگی بازداشت خانگی و غیرقانونی خود را به نمایش گداشته است.

به باور بعضی دیگر از گروه های حقوق بشر مقامات چین از سرایت موج انقلابی که جهان عرب را فراگرفته، بیم دارند و به همین دلیل برای جلوگیری از بروز وقایعی مشابه در چین موج جدیدی از سرکوب فعالان حقوق بشر را آغاز کرده اند.

سازمان مدافع حقوق بشر چین می گوید که شماری از وبلاگ نویسان چینی هم که پیام دعوت مردم چین به انقلابی مشابه کشورهای خاور میانه را انتشار داده اند بازداشت شده اند.

پنج تن از این وبلاگ نویسان که به دلیل انتشار این پیام ها متهم به اقدام علیه امنیت ملی و براندازی دولت چین شده اند با حبس های طولانی مدت روبرو هستند.

دولت آمریکا از چین خواسته است که به تعهدات بین المللی خود در قبال حقوق بشر از جمله آزدای بیان، تشکیل اجتماعات و گردهمایی احترام بگذارد.

مطالب مرتبط