بررسی 'میزان افراطی شدن' مسلمانان آمریکا در کنگره

تظاهرات مسلمانان در نیویورک
Image caption مسلمانان هشدار داده اند که چنین نشست هایی جوانان را رادیکال می کند

کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا امروز (پنجشنبه) نشست جنجالی بررسی "وسعت رادیکال شدن مسلمانان آمریکایی" را برگزار می کند.

بسیاری از گروه های اسلامی و طرفداران حقوق بشر به این جلسه که قرار است با حضور بستگان افرادی که به گروه های افراطی اسلامی پیوسته اند برگزار شود به شدت اعتراض کرده اند.

اما پیتر کینگ نماینده جمهوریخواه ایالت نیویورک در کنگره آمریکا که ریاست این کمیته را بر عهده دارد می گوید "تروریسم خانگی" جدی است و در سالهای اخیر گروه هایی همچون القاعده در جذب شهروندان آمریکایی موفق بوده اند.

او از پلیس و گارد حفاظتی کنگره خواهان تدابیر امنیتی شدیدتری در هنگام تشکیل این جلسه شده است.

خانواده هایی که اعضایشان به افراطیونی نظیر گروه الشباب در سومالی پیوسته اند و در حملات مرگبار آنها شرکت داشته اند در این نشست قرار است سخنرانی کنند و بگویند چگونه آنها "شستشوی مغزی" شده و به استخدام این گروه ها در آمده اند.

آقای کینگ می گوید مسلمانان نباید از این جلسه بترسند، زیرا محور آن رادیکالها است.

اما گروه های اسلامی آن را با جلسات ضد کمونیستی جوزف مک کارتی در کنگره مقایسه کرده اند که در دهه 50 فضای رعب و وحشت شدیدی تحت عنوان مبارزه با کمونیسم در آمریکا ایجاد کرده بود.

سازمان های عمده اسلامی که هیچکدام در این جلسه شرکت ندارند، هشدار داده اند چنین رویکردی ممکن است نتیجه معکوس داشته و به رادیکال شدن برخی جوانان منجر شود.

برخی ابراز نگرانی کرده اند که این نشست عملا محاکمه هفت میلیون مسلمانی است که در آمریکا زندگی می کنند.

گروه های اسلامی به مطالعه دانشگاه دوک اشاره می کنند که نشان می دهد از سال 2001 تاکنون 11 مسلمان آمریکایی مرتکب "اقدامات تروریستی" شده و 33 نفر را کشته اند، اما در همین مدت 150 هزار قتل در این کشور رخ داده است.

کاخ سفید همواره تلاش کرده به جای نام بردن از دین خاصی، از افراط گرایی دینی بطور کلی ابراز نگرانی کند.

اما آقای کینگ می گوید مردم آمریکا باید بدانند که القاعده در حال رادیکال کردن جامعه مسلمانان آمریکا است.

او به شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی گفت: "القاعده تاکتیک خود را عوض کرده و در حال استخدام از درون آمریکا است زیرا حمله از بیرون دشوار شده است."

او امامان مساجد و رهبران مسلمانان آمریکا را متهم کرده که برای مقابله با تروریسم، با سازمان های امنیتی این کشور همکاری کافی نمی کنند.

اما باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا همکاری آنها را در مبارزه این کشور با گروه های افراطی همواره کلیدی خوانده است.

بعضی دیگر از جمهوریخواهان از جمله جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان درباره این موضوع سکوت اختیار کرده و فاصله خود را با این نماینده جنجالی حفظ کرده اند.

هری رید، رهبر اکثریت دمکرات سنا نیز از تشکیل این جلسه انتقاد کرده و گفته است همانطور که مخالف برگزاری جلساتی در کنگره درباره کاتولیک ها، یهودیان و پیروان سایر ادیان است، از "شرور جلوه دادن مسلمان مطیع قانون نیز عمیقا نگران" است.

کیث الیسون، نخستین عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا گفته است در جلسه این کمیته شرکت می کند تا دیدگاه "آلترناتیو" خود را ابراز کند.

مطالب مرتبط