'همه یهودیان برای مصلوب شدن عیسی مسیح قابل سرزنش نیستند'

حق نشر عکس AP
Image caption روابط پاپ با جهان یهودیت همواره راحت نبوده است

دومین جلد کتاب پاپ بندیکت شانزدهم در باره زندگی عیسی مسیح روز پنجشنبه (دهم مارس)، منتشر شد.

در حالی که پیش فروش این کتاب به هشت زبان مختلف، به بیش از یک میلیون نسخه رسیده است، انتظار می رود که در سطح بین المللی از جمله پرفروش ترین کتاب های سال شود.

رهبر کلیسای کاتولیک در جلد دوم کتابش در باره عیسی مسیح، گامی تاریخی برداشته و شخصا این پایه الهیات را که یهودیان جمعا گناه مصلوب شدن پیامبر مسیحیان را بر شانه دارند، نفی کرده است.

رهبران روحانی یهودیان از گفته های پاپ بندیکت استقبال کرده اند.

پاپ در این کتاب همچنین رد کرده است که عیسی مسیح یک فرد سیاسی انقلابی بوده است. پاپ می گوید از خشونت هرگز نباید برای مقاصد مذهبی استفاده شود.

بندیکت شانزدهم با پرداختن به موضوعی که منجر به قرن ها آزار و اذیت یهودیان شده است، استدلال می کند که پایه و اساس سرزنش یهودیان برای مرگ عیسی مسیح، در کتاب مقدس مسیحیان یافت نمی شود.

کلیسای کاتولیک رسما در سال 1965 این اصل اعتقادی قدیمی را مطرود اعلام کرد.

اما گروه های یهودی می گویند تحلیل پاپ از انجیل های یوحنا و متی، گامی اساسی رو به پیش است.

چکیده های کتاب "عیسای ناصره - قسمت دوم"، پیشتر منتشر شده بود.

پاپ در این کتاب ساعات پایانی پیش از به صلیب کشیده شدن عیسی مسیح را به آن گونه که درانجیل های یوحنا و متی، از حواریون عیسی، بازگو شده، تحلیل کرده و آورده است: "اکنون ما باید این سوال را مطرح کنیم: چه کسانی دقیقا عیسی مسیح را متهم کرده بودند؟"

رهبر کلیسای کاتولیک می پرسد چرا یوحنای قدیس گفته کسانی که عیسی مسیح را متهم کردند، یهودیان بودند.

او در کتابش آورده: "چگونه می شود که همه یهودیان در محل مصلوب شدن عیسی جمع شده باشند؟"

بندیکت شانزدهم معتقد است که فقط روحانیون و اعضای ارشد معبد یهودیان در اورشلیم و گروه کوچکی از هواداران آنها در اصل مسئول مصلوب شدن عیسی مسیح بوده اند و منظور یوحنا از "یهودیان" قاعدتا "اشراف معبد" بوده است چون پیامبر مسیحیان خود را پادشاه یهودیان می نامیده و به همین اعتبار، برخی قواعد فقهی یهود را لغو کرده است.

پاپ بندیکت شانزدهم در تحلیل عبارت "خون عیسی مسیح به گردن ما و فرزندان ماست"، که در انجیل متی آمده، می گوید خون عیسی مسیح فریاد انتقام و مجازات سر نمی دهد بلکه پیام آور آشتی است."

او می افزاید: "خون عیسی علیه کسی ریخته نشد، و برای آمرزش بسیاری و برای همه ریخته شده است."

در گذشته روابط رهبر کلیسای کاتولیک با یهودیان، گاه چندان مطلوب نبوده است.

در سال 2007، او دعایی را برای گرویدن یهودیان به دین مسیحیت احیا کرد که از جمله دعاهایی است که یهودیان آن را توهین آمیز می دانند. این دعا در اوایل دهه 1960، از متون مذهبی کلیسای کاتولیک حذف شده بود.

پاپ بندیکت همچنین به خاطر پشتیبانی از قدیس شدن پاپ پیوس هفتم، رهبر کاتولیک های جهان در جنگ جهانی دوم که به عقیده بسیاری در مورد قتل عام هولوکاست عمدتا سکوت اختیار کرده بود، مورد انتقاد قرار گرفته است.

با این حال، او در سال 2009 سفری بی سابقه به اسرائیل داشت و در سال 2010 از کنیسه ای در رم دیدن کرد.

مطالب مرتبط