دالایی لاما کناره گیری می کند

حق نشر عکس AP
Image caption دالایی لاما از سال 1959 در هند بسر می برد

دالایی لاما، رهبر روحانی تبت اعلام کرده است که تصمیم دارد مسئولیت های سیاسی خود را به یک فرد منتخب واگذار کند.

دالایی لاما گفت مراحل رسمی کناره گیری را روز دوشنبه در جلسه پارلمان در تبعید تبت آغاز می کند.

رهبر روحانی تبت که در تبعید بسر می برد، گفت تصمیم او به نفع تبتی هاست و از سر یاس یا شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت نیست.

دالایی لاما این موضوع را در یک سخنرانی به مناسبت سالگرد قیام تبت اعلام کرد. قیام تبت در سال 1959 بر علیه چین شکل گرفت.

وی از پایگاه خود در شهر دارامسالای هند گفت: "من از همان اوایل دهه 1960 تاکید کرده ام که تبت نیاز به رهبری دارد که در انتخاباتی آزادانه توسط مردم تبت انتخاب شود."

دالایی لاما افزود:"اکنون وقت آن رسیده که این امر محقق شود."

مارک دامت، خبرنگار بی بی سی در دهلی می گوید هر کسی به جای دالایی لاما بیاید، با چالشی عظیم روبروست زیرا کمتر کسی است که بتواند به طور همزمان رهبری معنوی و سیاسی باشد.

دالایی لاما در سخنرانی خود همچنین از رهبران چین خواست در سیاست های خود شفافیت بیشتری نشان دهند و اقداماتشان را با حرف هایشان یکی کنند.

وی گفت: "چین با بزرگترین جمعیت جهان، یک قدرت جهانی در حال ظهور است و من توسعه اقتصادی این کشور تحسین می کنم. چین همچنین دارای ظرفیت عظیم برای پیشرفت بشری و صلح جهانی است. اما برای این کار باید اعتماد و احترام جامعه جهانی را جلب کند. برای این جلب اعتماد، آزادی بیان و آزادی رسانه ها ضروری است."

دالایی لاما که ریاست دولت در تبعید تبت را بر عهده دارد، در سال 1959 یعنی در زمان شکست قیام تبتی ها علیه حاکمیت چین، از هیمالایا به دارامسالا رفت.

دالایی لاما گفته است خواهان استقلال برای تبت نیست بلکه می خواهد که این سرزمین به شکلی معنادار، خودمختاری داشته باشد.

درباره تبت

سرزمین تبت، که مرتفع ترین منطقه مسکونی جهان است و از آن با نام "بام جهان" یاد می شود، در جمهوری خلق چین و در مرز هند واقع شده است.

اداره امور این سرزمین، که از دیرباز معمولا تحت الحمایه چین بوده، از قرن هفدهم به بعد بر عهده رهبر مذهبی بوداییان تبتی قرار داشته که عنوان دالایی لاما را دارد.

با سقوط حکومت امپراتوری چین در سال 1913 و بروز هرج و مرج سیاسی در این کشور، دولت محلی تبت به استقلال نسبی دست یافت و این وضعیت تا سال 1951 ادامه داشت.

در آن سال، دولت کمونیستی چین با اعزام نظامیان خود به تبت زمام امور این سرزمین را دوباره در دست گرفت هرچند اختیارات محدودی را نیز به دولت محلی تبت داد.

در سال 1956، اهالی تبت علیه تسلط چین دست به شورش زدند که در سال 1959 توسط ارتش جمهوری خلق چین سرکوب شد و گفته می شود در جریان آن، هزاران تن از اهالی تبت به دست نفرات ارتش خلق چین کشته شدند.

با سرکوب این قیام، رهبران دولت محلی و جمعی از ساکنان تبت به خارج گریختند و دالایی لاما حکومت در تبعید تبت را در شمال هند تشکیل داد و رهبری آن را در دست گرفت.

براساس برخی آمار، جمعیت سرزمین تبت به بیش از شش میلیون نفر می رسد اما تبعیدیان تبتی می گویند که مهاجرت گسترده اهالی سایر نقاط چین به تبت باعث تغییر در ترکیب جمعیتی این سرزمین شده و هویت قومی و فرهنگی آن را به مخاطره انداخته است.