مقام اطلاعاتی آمریکا: قذافی قصد رفتن ندارد

حق نشر عکس AFP
Image caption جیمز کلاپر: توان نیروی هوایی لیبی چشمگیر است

بلندپایه ترین مقام اطلاعاتی آمریکا احتمال پیروزی شورشیان بر نیروهای سرهنگ قذافی را کم دانسته و از عزم رهبر لیبی برای حفظ قدرت خبر داده است.

این در حالیست که کاخ سفید می گوید معمر قذافی باید از قدرت کناره گیری کند.

جیمز کلاپر، رئیس اداره امنیت ملی ایالات متحده، پنجشنبه به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا گفت: "در دراز مدت، قذافی ایستاده است. برخلاف گمانه زنی هایی که در رسانه ها مطرح شده، قذافی قصد کناره گیری ندارد."

او با اشاره به برتری تسلیحاتی نیروهای حکومت گفت که شورشیان در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند.

نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی هم اکنون پیشرفت های مهمی علیه مواضع شورشیان ضددولتی کرده اند و آنها را از دو ناحیه حساس رانده اند.

روزنامه نگاران غربی در شهر زاویه در غرب طرابلس، ادعاهای حکومت قذافی دایر بر گرفتن شهر پس از چند روز بمباران را تایید کرده اند.

سیف الاسلام قذافی، یکی از فرزندان معمر قذافی، نیز در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفته است که زمان آغاز عملیات گسترده علیه مخالفان فرا رسیده است.

او گفت: "شورشیان هیچ شانس دیگری برای مذاکره با دولت ندارند."

در پی حملات هوایی و زمینی شدید نیروهای سرهنگ قذافی به بندر نفتی رأس لانوف، شورشیان از این شهر عقب نشینی کرده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعداد تلفات درگیری های لیبی بالا رفته است

تلویزیون دولتی می گوید السدرة در حوالی رأس لانوف هم به تصرف نیروهای قذافی درآمده و این نیروها به سوی شرق کشور که در دست مخالفان است در حرکتند.

تماس با مخالفان

فرانسه اولین کشوری است که شورای ملی لیبی، متشکل از نیروهای مسلح مخالف معمر قذافی، را به عنوان دولت مشروع لیبی به رسمیت شناخته است.

این موضوع روز پنجشنبه با صدور یک بیانیه و در پی مذاکرات نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه با نمایندگان شورای ملی لیبی در پاریس، تایید شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در واشنگتن گفت که ایالات متحده با مخالفان حکومت قذافی در داخل و خارج از لیبی در تماس است.

او گفت که با شماری از این مخالفان در آمریکا و نیز طی سفر هفته آینده اش به مصر و تونس دیدار خواهد کرد.

هیلاری کلینتون معمر قذافی را دیکتاتور توصیف و بر کناره گیری وی از قدرت تاکید کرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا پس از اجلاس روز پنجشنبه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل گفت، ناتو در صورتی در لیبی دخالت نظامی خواهد کرد که "نیاز مبرم، مبنای قانونی و حمایت منطقه ای" از این اقدام وجود داشته باشد.

آمریکا و کشورهای غربی می گویند که تدابیر نظامی در لیبی از جمله ایجاد منطقه ممنوعه پروازی باید به دستور شورای امنیت و در یک چارچوب بین المللی انجام شود.

رئیس اداره امنیت ملی ایالات متحده در جلسه کمیته سنا قدرت نیروی هوایی لیبی را قابل ملاحظه توصیف کرده که می تواند در برابر ایجاد هرگونه منطقه ممنوعه پروازی مقاومت جدی کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت قذافی می گوید بیشتر شورشیان عضو شبکه القاعده هستند

محافظه کاران در کنگره آمریکا خواهان کمک ملموس آمریکا به شورشیان و ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز آسمان لیبی هستند.

تعطیلی سفارتخانه ها

دولت باراک اوباما پنجشنبه سفارت لیبی در واشنگتن و سفارت آمریکا در طرابلس را تعطیل کرده اما می گوید که به طور کامل با لیبی قطع رابطه دیپلماتیک نکرد.

دولت آمریکا دستور توقف فعالیت سفارت لیبی در واشنگتن را صادر و اعلام کرد که از این پس اعضای این سفارتخانه را به عنوان دیپلمات به رسمیت نمی شناسد.

علی عجیلی، سفیر لیبی در واشنگتن، یکی از اولین دیپلمات هایی بود که به مخالفان سرهنگ قذافی پیوست. دولت لیبی آقای عجیلی را در اواخر ماه فوریه از سمتش برکنار کرد.

دولت آمریکا همچنین تایید کرده که سفارت این کشور در طرابلس را تعطیل و دیپلمات هایش را از لیبی خارج می کند.

وزیر امورخارجه آمریکا هشدار داد: "در سال های آینده لیبی یا به کشوری با ثبات، صلح طلب و در حال گذر به سوی دموکراسی تبدیل خواهد شد یا اینکه در ورطه هرج و مرج و خشونت فرو خواهد رفت."

تام دونیلون، مشاور امنیت ملی باراک اوباما اعلام کرده که کشورش به زودی تعدادی گروه امدادگر به شرق لیبی اعزام خواهد کرد.

او تاکید کرد که ماموریت این افراد "بشردوستانه" است و جنبه نظامی ندارد.

مطالب مرتبط