سفارت لیبی در واشنگتن بسته شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حملات به شورشیان از زمین و هوا ادامه دارد و نیروهای سرهنگ قذافی به سوی شرق این کشور پیشروی می کنند

دولت باراک اوباما سفارت لیبی در واشنگتن و سفارت آمریکا در طرابلس را تعطیل کرده اما می گوید که به طور کامل با لیبی قطع رابطه دیپلماتیک نکرده است.

این در حالیست که در پی حمله شدید نیروهای سرهنگ قذافی به بندر نفتی رأس لانوف، شورشیان در حال عقب نشینی از این شهر هستند و تلویزیون دولتی می گوید شهر السدرة در حوالی رأس لانوف هم به تصرف نیروهای قذافی درآمده است.

دولت آمریکا پنجشنبه دستور توقف فعالیت سفارت لیبی در واشنگتن را صادر و اعلام کرد که از این پس اعضای این سفارتخانه را به عنوان دیپلمات به رسمیت نمی شناسد.

علی عجیلی، سفیر لیبی در واشنگتن، یکی از اولین دیپلمات هایی بود که به مخالفان سرهنگ قذافی پیوست.

دولت لیبی آقای عجیلی را در اواخر ماه فوریه از سمتش برکنار کرد.

دولت آمریکا همچنین تایید کرده که سفارت این کشور در طرابلس را تعطیل و دیپلمات هایش را از لیبی خارج می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران در واشنگتن گفت که ایالات متحده با مخالفان حکومت قذافی در داخل و خارج از لیبی در تماس است.

او گفت که با شماری از این مخالفان در آمریکا و نیز طی سفر هفته آینده اش به منطقه خاورمیانه دیدار خواهد کرد.

هیلاری کلینتون بار دیگر معمر قذافی را دیکتاتور توصیف و بر کناره گیری وی از قدرت تاکید کرد.

وزیر امورخارجه آمریکا هشدار داد: "در سال های آینده لیبی یا به کشوری با ثبات، صلح طلب و در حال گذر به سوی دموکراسی تبدیل خواهد شد یا اینکه در ورطه هرج و مرج و خشونت فرو خواهد رفت."

اقدام فرانسه

فرانسه روز پنجشنبه شورای ملی لیبی، متشکل از نیروهای مسلح مخالف معمر قذافی، را به عنوان دولت مشروع لیبی به رسمیت شناخت.

این موضوع با صدور یک بیانیه و در پی مذاکرات نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه با نمایندگان شورای ملی لیبی در پاریس، تایید شد.

در همین حال رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت تعداد قربانیان غیر نظامی ناشی از آنچه این نهاد بین المللی "جنگ داخلی" می نامد به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

همزمان، نشست اعضای ناتو به منظور پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن به وضعیت لیبی در جریان است.

در عین حال عبدالرحمان الزاوی، یکی از مشاوران نزدیک به سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی درخواست کرده است تا با شورای نظامی حاکم بر مصر ملاقات داشته باشد.

در روزهای اخیر نگرانی فزاینده ای در مورد بمباران نواحی تحت کنترل نیروهای مخالف وجود دارد.

نیروهای هوادار معمر قذافی در روزهای اخیر در حالیکه تلاش می کردند کنترل شهر زاویه را در دست گیرند، این شهر را زیر حملات توپخانه ای قرار دادند.

تصمیم فرانسه مبنی بر به رسمیت شناختن شورای ملی لیبی یک روز پس از آن اعلام شد که وزرای اروپا از اتحادیه اروپا خواسته بودند تا نیروهای مخالف قذافی را به رسمیت بشناسد.

دیپلمات های اروپایی به بی بی سی گفته اند: "ما باید بدانیم که این افراد چه کسانی هستند و آیا واقعا نمایندگان مخالفان قذافی هستند یا نه."

آنها افزودند که باید از نزدیک با اتحادیه عرب کار کنند.

بحران لیبی از اوسط ماه فوریه، هنگامی که مخالفان سرهنگ قذافی بسیاری از شهرهای شرقی لیبی را تحت تصرف خود در آوردند، آغاز شد.

جاناتان مارکوس، تحلیل گر مسائل دیپلماتیک در بی بی سی می گوید از آنجایی که به نظر می رسد توازن قدرت نظامی ممکن است به سمت سرهنگ قذافی متمایل شود، جامعه بین المللی خواهان اقدامات فوری در این زمینه است.

نشست ناتو در بروکسل بر ایجاد منطقه ممنوع پروازی بر فراز لیبی تاکید دارد تا مانع از بمباران هوایی توسط نیروهای سرهنگ قذافی شود.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است ایجاد منطقه ممنوع پروازی مستلزم عملیات نظامی علیه نیروی هوایی سرهنگ قذافی است.

هیلاری کلینتون روز چهارشنبه در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت: " ما معتقدیم که ایجاد منطقه ممنوع پروازی نباید یک اقدام آمریکایی یا صرفا از سوی ناتو یا تنها یک تلاش اروپایی باشد. بلکه باید یک اقدام بین المللی باشد."

مطالب مرتبط