به روز شده:  21:43 گرينويچ - پنج شنبه 10 مارس 2011 - 19 اسفند 1389

ایالات متحده آمریکا

اختلاف نظر شدید درباره مسلمانان آمریکا در جلسه کنگره

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پیتر کینگ، نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا درباره تلاش القاعده برای استفاده از مسلمانان آمریکایی برای حمله به منافع این کشور هشدار داده است.

آقای کینگ که در جلسه استماع کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ایالات متحده صحبت می کرد، گفت راهبرد القاعده برای حمله به منافع آمریکا، سرمایه گذاری بر "افراطی گرایی داخلی" در این کشور است.

آقای کینگ روز پنجشنبه در یک جلسه جنجالی درباره افزایش افراطی گرایی در بین مسلمانان آمریکا صحبت می کرد.

برگزاری این جلسه به خاطر تمرکز ویژه بر جامعه مسلمانان آمریکا با انتقادهای گسترده از سوی پیروان این دین و همین طور گروه های مختلف مانند جی استریت، یکی از لابی های طرفدار اسرائیل در ایالات متحده مواجه شده است.

منتقدان همچنین درباره عواقب برگزاری چنین جلساتی در افزایش احساسات ضداسلامی هشدار داده اند.

جان دینگل، از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان در این جلسه هشدار داد که کمیته امنیت داخلی این مجلس نباید سابقه خوب مسلمانان آمریکا را خراب کند.

کیث الیسون

کیث الیسون، تنها نماینده مسلمان کنگره در حالی که گریه می کرد به داستان پلیس مسلمانی اشاره کرد که حین امدادرسانی به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر کشته شد و به خاطر گم شدن جسدش به همکاری با حمله کنندگان متهم شد

کیث الیسون، تنها نماینده مسلمان مجلس نمایندگان هم در این جلسه، تاکید ویژه بر مسلمانان در بررسی افراطی گرایی داخلی را برخلاف ارزش های آمریکا دانست.

کاخ سفید گفته است باید همه موارد افراطی گری در آمریکا بررسی شود و نباید تنها بر جامعه مسلمانان تمرکز کرد.

انفعال رهبران مسلمانان

پیتر کینگ، که ریاست کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان را برعهده دارد، مساجد را محل رشد افراطی گرایی نامید.

آقای کینگ در سخنان خود گفت افزایش تدابیر امنیتی در ایالات متحده پس از حملات یازدهم سپتامبر 2001 باعث شده است القاعده به فکر به کارگیری جوانان آمریکایی بیفتد.

آقای کینگ گفت: "القاعده به طور فعال جامعه مسلمانان را هدف قرار داده است."

او از انفعال رهبران جامعه مسلمانان آمریکا در همکاری با ضابطان قضایی و نیروهای امنیتی برای مقابله با افراطی گرایی انتقاد کرد.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا قبلا عدم همکاری مسلمانان آمریکا با پلیس و ضابطان قضایی را رد کرده بود.

لیروی باکا، سرکلانتر لس آنجلس که با دعوت اعضای دموکرات کنگره در جلسه روز پنجشنبه شهادت می داد، سخنان پیتر کینگ را رد کرد.

پیتر کینگ

پیتر کینگ به خاطر تمرکز بر مسلمانان در بررسی موضوع افراطی گری مورد انتقاد قرار گرفته است

آقای باکا با اشاره به همکاری خوب مسلمان ها با پلیس گفت از سال 2001 به بعد گروه های غیراسلامی مرتکب اعمال خشونت بار بیشتری نسبت به مسلمانان شده اند.

او گفت هفت مورد از ده عملیات تروریستی افشا شده در آمریکا با کمک مسلمانان لو رفته است.

اعاده حیثیت

بنی تامپسون، عضو ارشد کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان در این جلسه گفت تحقیقات درباره افراطی گری باید جامع باشد و همه گروه ها، از جمله گروه های متخاصم با دولت فدرال را هم در بر گیرد.

آقای تامپسون گفت: " این جلسه که تنها بر مسلمانان آمریکا تمرکز دارد، الهام بخش نسل جدیدی از بمبگذاران انتحاری خواهد بود."

کیث الیسون نماینده مسلمان و دموکرات ایالت مینه سوتا نیز در سخنانی احساسی، به داستان یک پلیس مسلمان اشاره کرد که هنگام کمک به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر جان خود را از دست داد ولی از سوی بعضی از گروه ها به خاطر مسلمان بودنش به همکاری با حمله کنندگان متهم شد.

آقای الیسون در حالی که گریه می کرد گفت تنها پس از شناسایی بازمانده جسد این جوان 23 ساله مسلمان بود که علت مفقود شدنش معلوم و از او اعاده حیثیت شد.

آقای الیسون گفت جلسه روز پنجشنبه برخلاف ارزش های آمریکاست و خواهان درک بهتر از مسلمانان این کشور شد.

جلسه پنجشنبه کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا، اول نشست این کمیته برای بررسی افراطی گرایی اسلامی در این کشور بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.