اتحادیه اروپا از قذافی خواست از قدرت کناره گیری کند

سارکوزی، کامرون، مرکل حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران اتحادیه کشورهای عمده اروپایی خواستار افزایش فشار بر حکومت لیبی شده اند

با ادامه عملیات سنگین نیروهای دولتی علیه مخالفان حکومت لیبی، رهبران اتحادیه اروپا خواستار کناره گیری معمر قذافی شده اند.

روز جمعه، 20 اسفند (11 مارس)، اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک، تشکیل شد و نحوه برخورد اتحادیه با تحولات جاری لیبی، به خصوص در پی توسل حکومت معمر قذافی به عملیات شدید نظامی علیه مخالفان، در دستور کار اجلاس قرار داشت.

در این جلسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با محکوم کردن اقدامات خشونت آمیز نیروهای معمر قذافی علیه مخالفان، گفت که حکومت کنونی لیبی مشروعیت خود را به عنوان نماینده مردم این کشور از دست داده و دولت آلمان وارد گفتگو با این حکومت نخواهد شد.

خانم مرکل تاکید کرد که لازم است کشورهای عضو اتحادیه اروپا موضعی مشترک در قبال دولت لیبی اتخاذ کنند و خواست تا این اتحادیه فشار هر چه بیشتری را بر حکومت تحت رهبری معمر قذافی وارد کند.

تحریم گسترده تر اقتصادی حکومت لیبی از جمله مسدود کردن دارایی های شرکت های نفتی این کشور از جمله اقداماتی است که اتحادیه اروپا در دست بررسی دارد.

در همین جلسه، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا به تبعیت از تصمیم دولت او، روابط سیاسی خود را با حکومت معمر قذافی قطع کنند و شورای ملی لیبی را که توسط مخالفان این حکومت تاسیس شده است به عنوان نمایندگان واقعی مردم لیبی به رسمیت بشناسند.

اگرچه اقدام دولت فرانسه در به رسمیت شناختن شورای ملی لیبی به عنوان گامی در تقویت روحیه مخالفان حکومت قذافی تلقی شده، اما انتقادهایی را هم در پی داشته است و برخی کشورهای اروپایی این اقدام را شتابزده دانسته و گفته اند فرانسه نمی بایست قبل از کسب موافقت سایر کشورهای اروپایی چنین تصمیمی اتخاذ می کرد.

در همانحال، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که در اجلاس بروکسل شرکت کرده، گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید "اراده سیاسی، تمایل جدی و وحدت نظر خود را در این مورد به نمایش بگذارند که رژیم حاکم بر لیبی را دارای مشروعیت نمی دانند و تاکید دارند که سرهنگ قذافی باید برود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مواضع نیروهای مخالف هدف حملات هوایی حکومت قرار داشته است

آقای کامرون گفت که کشورهای اروپایی در روز جمعه تدابیر لازم را برای منزوی کردن بیشتر رژیم معمر قذافی اتخاذ می کنند.

در عین حال، به نظر نمی رسد که رهبران اروپایی در اجلاس روز جمعه در مورد برقراری وضعیت پرواز ممنوع بر فراز لیبی تصمیمی اتخاذ کنند.

دولت های فرانسه و بریتانیا از آمادگی برای برقراری وضعیت پرواز ممنوع در حریم هوایی لیبی حمایت می کنند اما اکثر کشورهای عضو اتحادیه چنین اقدامی را به تایید شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای عرب موکول کرده اند.

برقراری وضعیت پرواز ممنوع مانع از انجام عملیات هوایی دولت لیبی علیه مخالفان می شود و به این ترتیب، بخشی از امتیاز نظامی نیروهای دولتی از آنان سلب می شود.

تهدید قذافی

همزمان، دولت آفریقای جنوبی اعلام کرده است که اقدامات لازم را برای مسدود کردن دارایی های حکومت معمر قذافی در این کشور به جریان انداخته است.

گفته می شود دولت لیبی از سهامداران عمده در دست کم نوزده هتل مجلل در آفریقای جنوبی است و در کشورهای آفریقایی از جمله آفریقای جنوبی سرمایه گذاری های گسترده ای کرده است.

همزمان، معمر قذافی کشورهای اروپایی را تهدید کرده است که در صورت ادامه خصومت این کشورها، از همکاری با آنها در زمینه مبارزه با تروریسم و تلاش برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی خودداری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی لیبی، رهبر این کشور گفته است: "اگر کشورهای اروپایی نقش فعال لیبی را در مبارزه با مهاجرت و به عنوان عامل تضمین کننده ثبات و امنیت در شمال آفریقا و تمامی آفریقا نادیده بگیرد، لیبی ناچار می شود از تلاش در مبارزه علیه تروریسم دست بردارد و موضع خود نسبت به شبکه القاعده را تغییر دهد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption قذافی کشورهای اروپایی را به قطع همکاری امنیتی و مهاجرتی تهدید کرده است

وی افزود که دولت او همچنین "تلاش علیه مهاجرت غیرقانونی به اروپا را قطع می کند و در نتیجه، میلیون ها آفریقایی سیاهپوست راهی کشورهای اروپایی خواهند شد."

اظهارات معمر قذافی در مورد توقف همکاری با کشورهای اروپایی در حالی انتشار می یابد که نیروهای دولتی به حملات سنگین علیه مواضع مخالفان مسلح در شهر راس لنوف ادامه می دهند.

به گفته برخی شاهدان عینی، هواپیماهای دولتی نقاطی را در اطراف این شهر و همچنین شهر بریقه بمباران کرده اند.

پیشتر، برخی خبرگزاری ها گزارش کرده بودند که نیروهای دولتی با استفاده از قایق های سبک از طریق دریا نیز به حملاتی علیه مواضع مخالفان در راس لنوف دست زده و آنان را زیر آتش گرفته اند.

گزارش هایی از تلفات سنگین مخالفان نیز مخابره شده و شاهدان عینی گفته اند که نیروهای ضد دولتی بخشی از نقاطی را که در اختیار داشتند از دست داده اند و به سوی سواحل مدیترانه در شرق عقب نشینی کرده اند.

در چند روز اخیر، حکومت لیبی با استفاده از انواع تسلیحات از جمله هواپیما و هلی کوپتر، نیروهای مخالف را هدف حمله قرار داده و با برخورداری از تجهیزات بهتر و نفرات آموزش دیده، توانسته است بخشی از مناطقی را که در اختیار مخالفان بود تصرف کند.

در خبری دیگر از لیبی، دولت هلند تایید کرده است که دولت لیبی سه نظامی هلندی را که روز 27 فوریه هنگام شرکت در عملیات خارج کردن شهروندان خارجی دستگیر شده بودند آزاد کرده است.

به گفته منابع هلندی، این سه نفر پس از آزادی به جزیره مالت انتقال یافتند و از آنجا با یک فروند هواپیمای ترابری هلندی، وارد آتن، پایتخت یونان شدند.

مطالب مرتبط