نیروهای رهبر لیبی حملات سنگین به شورشیان را آغاز کردند

حق نشر عکس Getty
Image caption شورشیان گفتند که نیروهای دولتی برای کنترل کامل این منطقه از قایق نیز استفاده کرده اند

نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، رهبر لیبی، علیه مواضعی که شورشیان در روزهای اخیر در دست داشته اند، شدیدا حمله و آنها را وادار کرده اند که عقب نشینی کنند.

نیروهای دولتی با استفاده از تانک و آتش توپخانه به شهر ساحلی راس لانوف حمله کرده اند.

شورشیان گفتند که نیروهای دولتی برای کنترل کامل این منطقه از قایق نیز استفاده کرده اند.

گزارش ها حاکی است تلفات سنگین بوده و صدها شورشی سوار خودرو و کامیون به سمت شرق و جاده ای در امتداد ساحل مدیترانه گریخته اند.

گزارشگر بی بی سی در طرابلس می گوید تردید چندانی وجود ندارد که ارتش آقای قذافی پیشروی چشمگیری داشته است.

خبرنگاران غربی مستقر در شهر زاویه، در غرب طرابلس، تائید کرده اند که همانطور که رژیم آقای قذافی ادعا کرده این شهر پس از چند روز بمباران به دست نیروهای دولتی افتاده است.

در همین حال، سیف الاسلام، یکی از پسران معمر قذافی، به شورشیان که شهر بنغازی را به پایگاه مقاومت خود تبدیل کرده اند، هشدار داد که سربازان دولتی در راهند.

سیف الاسلام قذافی روز جمعه گفت: "ما هرگز و تا ابد از آمریکایی ها استقبال نخواهیم کرد. لیبی کیکی برای خوردن نیست. ما میکی موس نیستیم."

اما مصطفی عبدالجلیل، که نقش رهبری شورشیان را بر عهده گرفته است، در گفتگو با بی بی سی گفت شورشیان سرسختند و از جامعه بین المللی مصرانه خواست از فرانسه پیروی کند و دولت شورشیان در بنغازی را به عنوان دولت مشروع لیبی به رسمت بشناسد.

او از دولت های غربی خواست به نبرد شورشیان کمک کنند: "همه باید بدانند که توازنی میان توانایی های ما و معمر قذافی وجود ندارد؛ او شهرها را محاصره کرده تا مردم از آنها خارج نشوند."

در همین حال، کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته است که لیبی وارد جنگ داخلی شده است.

با این حال، اتحادیه آفریقا بار دیگر تاکید کرده است که دخالت نظامی در لیبی موافقت نمی کند.

پیشتر، ژنرال جیمز کلپر، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا در امور اطلاعات و امنیت، گفت انتظار دارد معمر قذافی در نبردش برای ماندن در قدرت پیروز شود.

ژنرال کلپر به سنای آمریکا گفت که نیروهای رهبر لیبی از تجهیزات و آموزش بهتر بهرهمند هستند و احتمالا در دراز مدت موفق خواهند شد.

قرار است روز جمعه (یازدهم مارس)، رهبران اتحادیه اروپا بحران لیبی را به بحث و بررسی گذارند و بریتانیا و فرانسه از جمله کشورهای عضو این اتحادیه هستند که خواستار برخورد قوی با رژیم قذافی بوده اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، و نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، روز پنجشنبه (دهم مارس)، خواستار توقف فوری خشونت علیه غیرنظامیان و کناره گیری سرهنگ قذافی و اطرافیان او از قدرت شدند.

اما این مقامات گفتند هر اقدامی در داخل لیبی، از جمله ممنوع کردن پرواز در حریم هوایی این کشور، فقط در صورتی به اجرا در خواهد آمد که بخش بزرگتری از جامعه بین المللی از آن حمایت کند.

وزاری دفاع ناتو نیز وضع مقررات پرواز ممنوع در لیبی را روز پنجشنبه به بحث و بررسی گذاشتند اما تصمیم گرفته شد که برای این کار به برنامه ریزی بیشتری نیاز است.

مطالب مرتبط