تشدید تحریم های آمریکا علیه رهبر لیبی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اوباما: کناره گیری قذافی به نفع آمریکا و مردم لیبی است

دولت باراک اوباما تحریم های جدیدی علیه خانواده و حکومت معمر قذافی در نظر گرفته و اعلام کرده است که با مخالفان رهبر لیبی تماس برقرار می کند.

این در حالیست که محافظه کاران در واشنگتن با ناکافی دانستن تحریم های اقتصادی، خواهان کمک نظامی فوری به شورشیان و ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز آسمان لیبی شده اند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه نه نفر دیگر از مقام های حکومتی و نزدیکان معمر قذافی از جمله صفیه فرکش، همسر وی و محمد، هانیبال و سیف العرب قذافی، از فرزندان او را تحریم کرد.

سیف الاسلام، معتصم، خمیس (پسران سرهنگ قذافی)، عایشه، دختر و خود وی هم روز ۲۶ فوریه توسط آمریکا تحریم شده بودند.

باراک اوباما جمعه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید از نحوه عملکرد دولتش در بحران لیبی دفاع کرد و گفت که فشارها بر سرهنگ قذافی را از جهات مختلف تشدید کرده است.

آقای اوباما گفت: "او (قذافی) به خاطر تحریم های مالی و تسلیحاتی بیش از همیشه منزوی شده است."

خزانه داری آمریکا می گوید ۳۲ میلیارد دلار از دارایی های دولت لیبی، رهبر این کشور و خانواده اش را مسدود کرده است.

تماس با مخالفان

آقای اوباما در حالی بر کناره گیری رهبر لیبی تاکید کرد که بلندپایه ترین مقام اطلاعاتی آمریکا احتمال پیروزی شورشیان بر نیروهای سرهنگ قذافی را کم دانسته و از عزم رهبر لیبی برای حفظ قدرت خبر داده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش لیبی از زمین و هوا به مواضع شورشیان در شرق این کشور حمله کرده است

جیمز کلاپر، رئیس اداره امنیت ملی ایالات متحده، پنجشنبه به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا گفت: "در دراز مدت، قذافی ایستاده است. برخلاف گمانه زنی هایی که در رسانه ها مطرح شده، قذافی قصد کناره گیری ندارد."

در همین رابطه، سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن طی بیانیه ای مشترک خواهان اقدام جدی در برابر لیبی شده اند.

آنها از باراک اوباما خواستند که شورای ملی لیبی را به عنوان دولت قانونی به رسمیت بشناسد، بر فراز آسمان لیبی منطقه ممنوعه پروازی ایجاد و به مخالفان کمک تسلیحاتی کند.

آقای اوباما گفت دولتش قصد دارد برای تماس با مخالفان سرهنگ قذافی یک نماینده ویژه منصوب کند.

آمریکا برخلاف فرانسه هنوز شورای ملی لیبی که توسط مخالفان تشکیل شده را به رسمیت نشناخته است.

بررسی پیامدها

باراک اوباما گفت اطمینان دارد که کناره گیری سرهنگ قذافی به نفع آمریکا و مردم لیبی است و او تمام گزینه ها را برای تحقق این هدف در نظر دارد.

او گفت که در مورد گزینه نظامی به دقت با رابرت گیتس، وزیر دفاع و مقام های نظامی ارشد مشورت خواهد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption سناتور مک کین (چپ) می گوید آمریکا باید مخالفان سرهنگ قذافی را مسلح کند

آقای اوباما گفت: "هر زمان که نیروهای ایالات متحده را به منطقه ای بالقوه خطرناک می فرستم خطراتی وجود دارد و این کار می تواند پیامدهایی داشته باشد. به عنوان رئیس جمهوری وظیفه دارم که ما تمام این خطرات را بررسی کرده باشیم."

باراک اوباما گفت مهم است علاوه بر تغییر موازنه نظامی فعلی بین شورشیان و نیروهای حکومتی، محاسبات اطرافیان رهبر لیبی نیز تغییر کند تا آنها پیامدهای حمایت از معمر قذافی را درک کنند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه شنبه ایجاد منطقه ممنوعه پروازی در لیبی را بررسی خواهد کرد.

با ادامه عملیات سنگین نیروهای دولتی علیه مخالفان حکومت لیبی، رهبران اتحادیه اروپا خواستار کناره گیری معمر قذافی شده اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در اجلاس روز جمعه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل با محکوم کردن اقدامات خشونت آمیز نیروهای معمر قذافی علیه مخالفان، گفت که حکومت کنونی لیبی مشروعیت خود را به عنوان نماینده مردم این کشور از دست داده و دولت آلمان وارد گفتگو با این حکومت نخواهد شد.

تحریم گسترده تر اقتصادی حکومت لیبی از جمله مسدود کردن دارایی های شرکت های نفتی این کشور از جمله اقداماتی است که اتحادیه اروپا در دست بررسی دارد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا به تبعیت از تصمیم دولت او، روابط سیاسی خود را با حکومت معمر قذافی قطع کنند و شورای ملی لیبی را که توسط مخالفان این حکومت تاسیس شده است به عنوان نمایندگان واقعی مردم لیبی به رسمیت بشناسند.

دولت آفریقای جنوبی اعلام کرده است که اقدامات لازم را برای مسدود کردن دارایی های حکومت معمر قذافی در این کشور به جریان انداخته است.

مطالب مرتبط