نیروهای امنیتی یمن به معترضان ضد دولتی حمله کردند

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، اعلام کرده است که این کشور قانون اساسی جدیدی خواهد داشت

نیروهای امنیتی یمن به تجمع مخالفان ضد دولتی در میدان التغییر صنعا، پایتخت این کشور حمله کرده اند.

گزارش ها حاکی از درگیری میان پلیس با مخالفان است و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرده و به سمت جمعیت شلیک کرده اند.

گزارش شده که یک نفر از تظاهرکنندگان کشته شده و چند نفر دیگر زخمی شده اند.

پیشتر گزارش شده بود که چهل نفر از معترضان به علت پرتاب سنگ از سوی هواداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن مجروح شده اند.

درگیری میان این دو گروه پس از آن رخ داد که جان برنان، مشاور ضد تروریسم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از مخالفان دولت در یمن خواست تا به درخواست رئیس جمهور این کشور برای گفت و گو، پاسخ مثبت دهند.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، اعلام کرده است که این کشور قانون اساسی جدیدی خواهد داشت و نظام حکومتی آن به پارلمانی تبدیل خواهد شد.

طی هفته های اخیر، هزاران نفر در شهرهای مختلف یمن، از جمله پایتخت، در خیابان ها تجمع کرده و خواستار آن شده اند که دولت با فساد اداری و بیکاری مقابله کند و رئیس جمهور نیز از قدرت کناره گیری کند.

رئیس جمهور یمن بیش از سی سال است که قدرت را در دست دارد.

معترضان خواهان انقلاب در یمن هستند.

تظاهرات معترضان یمنی با الهام از تظاهرات ضد دولتی مصر و تونس برگزار می شود که به دهه ها حکومت رهبران این کشورها پایان داد.

علی عبدالله صالح قول داده که در سال ۲۰۱۳، که دوره ریاست جمهوری او به پایان می رسد، دیگر کاندیدای انتخابات نشود. او همچنین گفته که پسر او هم در این انتخابات نامزد نخواهد شد.

البته رئیس جمهوری یمن چند سال پیش هم وعده مشابهی داده بود.

مطالب مرتبط