انفجار بزرگ در یکی از نیروگاه های هسته ای ژاپن

ژاپن حق نشر عکس l
Image caption مقام های ژاپنی پیشتر خبر داده بودند که از این نیروگاه مواد رادیواکتیو نشت کرده است

در نیروگاه هسته ای فوکوشیمای ژاپن که در اثر زلزله روز جمعه به شدت آسیب دیده، انفجاری بزرگ رخ داده است.

تصاویر تلویزیونی، وقوع یک انفجار قوی در نیروگاه هسته ای فوکوشیما را نشان دادند که دیوارها و سقف یک ساختمان را تخریب کرد و ابری بزرگ از دود خاکستری را بر فراز آن باقی گذاشت.

یکی از مقام های بلندپایه دولت ژاپن (یوکیو ادانو) گفته است محفظه فلزی که راکتور هسته ای در داخل آن قرار داشته، در اثر این انفجار آسیب ندیده است.

آقای ادانو گفت بعد از انفجار، هیچ گونه افزایشی در میزان تشعشعات رادیواکتیو در نیروگاه هسته ای فوکوشیما (در دویست و پنجاه کیلومتری شمال توکیو) تغییر نکرده است.

در حال حاضر آب دریا به داخل هسته مرکزی نیروگاه پمپ می شود تا دمای راکتور را پایین بیاورد. کارشناسان می گویند این راکتور دیگر قابل استفاده نیست.

در اثر این انفجار، چهار تن از کارکنان نیروگاه مجروح شده اند.

آژانس ایمنی هسته ای ژاپن پیشتر گفته بود که در اطراف نیروگاه فوکوشیما عنصر رادیواکتیو سزیم یافت شده که نشانگر آن است که سوخت هسته ای نیروگاه ممکن است آغاز به ذوب شدن کرده باشد.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن گفته است سلامتی مردمی که در اطراف نیروگاه هسته ای فوکوشیما زندگی می کنند، اولویت اصلی دولت اوست.

وی گفته است دولت ژاپن تمام توان خود را به کار می گیرد که اطمینان پیدا کند که "حتی یک نفر هم دچار مشکلات جسمی نشود."

یکی از سخنگویان دولت ژاپن گفته است سطح تشعشعات نزدیک به این نیروگاه تحت مراقبت است. وی از ساکنان منطقه خواست آرامش خود را حفظ کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید به شکل اضطراری در پی اطلاعات بیشتر در باره این موضوع است.

مقام های ژاپنی وسعت منطقه تخلیه اطراف نیروگاه را از ده کیلومتر به بیست کیلومتر افزایش داده اند. اما یکی از خبرنگاران بی بی سی می گوید پلیس منطقه ای واقع در فاصله شصت کیلومتری نیروگاه را بسته بود و او نتوانست جلوتر برود.

به خبرنگار بی بی سی گفته شده که نزدیک تر شدن به نیروگاه بسیار خطرناک است. خبرنگار ما شاهد ماشین ها و اتوبوس هایی بوده که در حال ترک منطقه بوده اند.

پیشتر و در پی از کار افتادن سیستم خنک کننده نیروگاه هسته ای فوکوشیما، مقام های ژاپنی ده ها هزار نفر از ساکنان مناطق اطراف این نیروگاه را از محل های سکونتشان منتقل کردند.

گزارش های قبلی از افزایش فشار راکتورهای آسیب دبده این نیروگاه حکایت داشت و گفته شده بود که تلاش برای کاهش فشار این نیروگاه ها، ممکن است به نشت مواد هسته ای منجر شود.

پس از آنکه زلزله به سیستم های خنک کننده آسیب رساند، مقام های ژاپنی در پنج راکتور حالت فوق العاده اعلام کردند.

زلزله روز جمعه، شدیدترین زلزله ای است که تا کنون در ژاپن ثبت شده و گفته می شود که بیش از یک هزار نفر در اثر وقوع سونامی ناشی از آن در سواحل شرقی ژاپن کشته شده اند.

دولت ژاپن هزاران نیروی نظامی، صدها هواپیما و ده ها کشتی را روانه مناطق زلزله زده کرده است.

تصاویر هوایی از مناطق آسیب دیده بیانگر جابجایی و تخریب صدها کشتی، خودرو و ساختمان در اثر سونامی است.

حق نشر عکس AP
Image caption در اثر سونامی ناشی از این زمین لرزه بیش از هزار نفر کشته شده اند

کانون زلزله در ۴۰۰ کیلومتری شمال شرقی توکیو و در عمق ۲۴ کیلومتری گزارش شده است.

زلزله روز جمعه در ژاپن از نظر قدرت، پنجمین زلزله سهمگینی است که از سال ۱۹۰۰ در جهان گزارش شده است.

سونامی ناشی از این زلزله، با سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت (معادل سرعت یک هواپیمای مسافربری) عرض اقیانوس آرام را طی کرد و به جزایر هاوایی و ساحل غربی آمریکا رسید.

در اثر وقوع این زمین لرزه و سونامی ناشی از آن، بیش از یک میلیون نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند، برق چهارمیلیون خانه در پایتخت ژاپن قطع شده و توقف فعالیت قطار زیرزمینی در این شهر سرگردانی مسافران را به همراه داشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط