اسرائیل در جستجوی قاتل خانواده یهودی در کرانه غربی

حق نشر عکس AFP
Image caption مقام های اسرائیل گفته اند که عامل این قتل ها فلسطینی است اما هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است

دولت اسرائیل قتل پنج عضو یک خانواده در کرانه غربی رود اردن را به شدت محکوم و عملیات گسترده ای را برای یافتن قاتل آغاز کرده است.

یک نوزاد چند ماهه، دو کودک سه و ۱۱ ساله و پدر و مادر آنها شب گذشته در حالی که در منزلشان خوابیده بودند با سلاح سرد کشته شدند.

این واقعه در شهرک یهودی نشین ایتمار در حوالی شهر نابلس که در کرانه غربی رود اردن واقع است رخ داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این واقعه را به شدت محکوم کرده و به ارتش و پلیس کشورش دستور داده که قاتل یا قاتلان را دستگیر کنند.

هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این قتل دسته جمعی را برعهده نگرفته است.

یکی از اعضای گروه فلسطینی حماس در سوریه گفته است که این گروه در این ماجرا دخالتی نداشته است.

مقام های حماس در نوار غزه اعلام کردند از هر فردی که علیه یهودیان ساکن در کرانه غربی اقدام کند به طور کامل حمایت می کنند.

نیروهای اسرائیل با ایجاد پست های بازرسی به دقت تردد افراد را در حوالی شهرک مذکور زیر نظر گرفته اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه های جداگانه قتل این خانواده را محکوم کرده و خواهان دستگیری عوامل آن شده اند.

در سال ۲۰۰۲ میلادی یک فلسطینی در شهرک ایتمار پنج اسرائیلی را به ضرب گلوله کشت و شماری را هم زخمی کرد.

روند مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینی ها به سبب اختلاف آنها درباره شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینیان متوقف شده است.

تشکیلات خودگران فلسطینی که در کرانه غربی مستقر است می گوید پیش از توقف شهرک سازی ها، با اسرائیل مذاکره نخواهد کرد.

تلاش اخیر این گروه در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکوم کردن شهرک سازی های اسرائیل به علت وتوی قطعنامه توسط آمریکا شکست خورد.