به روز شده:  01:26 گرينويچ - 13 مارس 2011 - 22 اسفند 1389

آسیا-اقیانوسیه

تخلیه گسترده ساکنان اطراف نیروگاه اتمی آسیب دیده ژاپن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آژانس بین المللی انرژی اتمی از تخلیه ۱۷۰ هزار نفر از ساکنان مناطق اطراف یک نیروگاه اتمی آسیب دیده در شمال شرقی ژاپن خبر داده است.

در پی وقوع زلزله سهمگین در ژاپن، ساختمان یکی از راکتورهای نیروگاه اتمی فوکوشیما در اثر انفجاری که شنبه رخ داد، آسیب دید.

مقام های محلی می گویند انفجار به هسته راکتور شماره یک آسیب نرسانده است. دولت ژاپن همچنین از کاهش میزان تشعشع رادیو اکتیو نشتی از این راکتور خبر داده است.

این در حالی است که گزارش های منتشر شده در روز یکشنبه بیانگر آسیب دیدن سیستم خنک کننده یک راکتور دیگر نیروگاه فوکوشیما است.

گفته می شود بیشتر از یک هزار نفر در اثر زلزله مهیب ۸.۹ ریشتری روز جمعه و سونامی ناشی از آن در ژاپن جان خود را از دست داده اند.

حداقل نه نفر به خاطر نشت تشعشع دچار مسمومیت شده اند

این در حالی است که ۹۵۰۰ نفر از ساکنان یک شهر ۱۷ هزار نفری همچنان مفقود هستند.

خطر تشعشع

مسوولان نیروگاه فوکوشیما می گویند چهار نفر از کارکنان این نیروگاه در انفجار روز شنبه مجروح شدند ولی جراحت های آنها خطرناک نیست.

سازمان ایمنی هسته ای ژاپن از مسمومیت نه نفر در اثر نشت مواد رادیواکتیو از نیروگاه فوکوشیما خبر داده است.

مقام های محلی می گویند این رقم می تواند تا ۱۶۰ نفر افزایش یاید. دولت از ساکنان منطقه اطراف نیروگاه آسیب دیده خواسته است خونسردی خود را حفظ کنند و از آمادگی برای توزیع قرص ید برای مقابله با آثار تشعشع خبر داده است.

در پی آسیب دیدن واحدهایی از نیروگاه اتمی فوکوشیما در شمال شرقی ژاپن در اثر زلزله، مهندسین برای کاستن از فشار راکتورها، مقداری از بخار داخل راکتورهای شماره یک و دو نیروگاه را خارج کرده اند.

مسوولان نیروگاه همچنین به خاطر از کار افتادن سیستم های خنک کننده، از آب دریا برای کاستن از دمای راکتورها استفاده کرده اند تا از ذوب شدن هسته آنها و نشت مواد رادیواکتیو جلوگیری کنند.

دولت ژاپن شعاع بیست کیلومتری نیروگاه فوکوشیما را تخلیه کرده است.

واژه "ذوب شدن سوخت هسته ای" یادآور دو فاجعه اتمی در سال های اخیر است: تری مایل آیلند در آمریکا در سال 1979 و چرنوبیل در اوکراین در سال 1986.

در هر دو فاجعه، حرارت زیاد در راکتور باعث ذوب شدن هسته فلزی آن شد. اکنون سوال این است که آیا در فوکوشیما نیز چنین اتفاقی افتاده است یا نه. به نظر می رسد این راکتور قبل از "ذوب" بسته شده بوده که این موضوع، به میزان قابل توجهی خطر ورود مواد هسته ای به محیط زیست را کم می کند.

اما یافت شدن ایزوتوپ های سزیوم در بیرون ساختمان های نیروگاه می تواند نشانگر آن باشد که هسته فلزی راکتور در معرض هوا قرار گرفته است. با آنکه ژاپن از سال ها قبل دارای یک برنامه موفق انرژی هسته ای بوده، مقام های این کشور در مورد حوادث هسته ای قبلی صداقت چندانی نداشته اند و بعید است اطمینان هایی که این بار به مردم می دهند، همه را متقاعد کند.

ریچارد بلک، خبرنگار بی بی سی در امور محیط زیست

آژانس بین المللی انرژی اتمی از تخلیه ۱۷۰ هزار نفر از ساکنان خبر داده است.

به گزارش این سازمان، ۳۰ هزار نفر از افراد ساکن در شعاع ده کیلومتری راکتور شماره ۲ نیز تخلیه شده اند ولی این عملیات را کامل ندانسته است.

گسترش عملیات امداد

هم اکنون، بیش از ۵۰ هزار سرباز ارتش ژاپن در عملیات امدادرسانی به مردم نواحی زلزله زده و آسیب دیده از سونامی شرکت دارند.

دولت ژاپن صدها هواپیما و ده ها کشتی نیز روانه مناطق زلزله زده کرده است.

زلزله روز جمعه، شدیدترین زلزله ای است که تا کنون در ژاپن ثبت شده و گفته می شود که بیش از یک هزار نفر در اثر وقوع سونامی ناشی از آن در سواحل شرقی ژاپن کشته شده اند.

سازمان ملل متحد و نیز کشورهای مختلف از جمله آمریکا، سنگاپور، کره جنوبی، نیوزلند و سوئیس به ژاپن تیم های امدادگر اعزام کرده اند.

نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن به ویژه نقش مهمی در این عملیات ایفا کرده اند.

تصاویر هوایی از مناطق آسیب دیده بیانگر جابجایی و تخریب صدها کشتی، خودرو و ساختمان در اثر سونامی است.

در بندر ریکوزنتاکادا که تقریبا به طور کامل نابود شده، ۴۰۰ جسد کشف شده است.

به گزارش رسانه های ژاپن، در بندر مینامیسانریکو، مقامات هنوز از حدود ۱۰ هزار نفر از اهالی خبری ندارند.

حدود ۷۵۰۰ نفر از ساکنان این شهر به ۲۵ پناهگاه تعیین شده از سوی دولت منتقل شده اند.

خبرنگار بی بی سی که به شهر سیندای رسیده وضع شهر را فاجعه بار توصیف می کند.

پلیس می گوید دست کم ۲۰۰ جسد را از یکی از نقاط این شهر جمع آوری کرده است.

مقام های ژاپنی می گویند که بیش از ۲۱۵ هزار نفر از مردم را به اردوگاه ها و پناهگاه های موقتی منتقل کرده اند.

کانون زلزله روز جمعه در ۴۰۰ کیلومتری شمال شرقی توکیو و در عمق ۲۴ کیلومتری گزارش شده است.

سونامی ناشی از این زلزله، با سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت (معادل سرعت یک هواپیمای مسافربری) عرض اقیانوس آرام را طی کرد و به جزایر هاوایی و ساحل غربی آمریکا رسید.

در اثر وقوع این زمین لرزه و سونامی ناشی از آن، بیش از یک میلیون نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند، برق چهارمیلیون خانه در پایتخت ژاپن قطع شده و توقف فعالیت قطار زیرزمینی در این شهر سرگردانی مسافران را به همراه داشته است.

نقشه


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.