"پیروزی‌های" بیشتر نیروهای معمرقذافی

حق نشر عکس AFP

نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، به پیشروی خود به سمت شرق و غرب این کشور ادامه می دهند و البریقه یکی دیگر از شهرهای تحت کنترل نیروهای مسلح مخالف دولت را مجددا تصرف کرده‌اند .

نیروهای مخالف می گویند که زیر بمباران هوایی، زمینی و دریایی از شهر راس لانوف عقب نشینی کرده و پس از جمع آوردن نیروهای خود در البریقه از این شهر خارج شدند.

شبکه تلویزیونی دولتی لیبی گزارش داد که شهر البریقه بکلی از وجود شورشیان پاکسازی شده است .اما گزارش های دیگر حاکی از ادامه جنگ برسر این شهر ست .

تازه ترین گزارش ها از مصراته آخرین پایگاه نیروهای مخالف حاکی است که نیروهای سرهنگ قذافی در حومه این شهر مستقر شده اند و صدای آتش توپخانه آنها به گوش می رسد.

نیروهای مخالف دلیل شکست خود را عدم موازنه قدرت در این درگیر ی می دانند و می گویند که از زمین و هوا و دریا هدف حمله قرار دارند.

آن‌ها خواستار اعلام هرچه زودتر منطقه پرواز ممنو ع بر فراز لیبی هستند .

دیده بان حقوق بشر می گوید که در شهر طرابلس نیروهای امنیتی سرهنگ قذافی بیرحمانه مخالفان را سرکوب می کنند.

موج بازداشت های خودسرانه و مفقود الاثر شدن مخالفان در پایتخت لیبی به شدت ادامه دارد.

ا تحادیه عرب روز شنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست که بر فراز لیبی منطقه پرواز ممنوع اعلام کند.

اتحادیه عرب عضویت لیبی در این سازمان را به حالت تعلیق درآورده است و نمایندگان لیبی در جلسه روز شنبه حضور نداشتند.

تمام ۲۲ عضو این اتحادیه همچنین تصمیم گرفتند تماس های رسمی را با شورای ملی انتقالی لیبی که توسط مخالفان معمر قذافی تشکیل شده، آغاز کنند.

دولت آمریکا با صدور بیانیه ای تصمیم اتحادیه عرب را یک "گام مهم" توصیف کرده است که حکومت معمر قذافی را تحت فشار بیشتر قرار می دهد.

کاخ سفید بر حمایت واشنگتن از مخالفان رهبر لیبی تاکید کرد و گفت ایالات متحده در یک چارچوب بین المللی برای سناریوهای مختلف در لیبی آماده می شود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست دولت های عرب به قاهره رفته است.

اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده بودند برای هر گونه اقدام نظامی در لیبی، به پشتیبانی کشورهای منطقه نیاز دارند که با این تصمیم اتحادیه عرب در دفاع از منطقه پرواز ممنوع، به نظر می رسد این پشتیبانی را به دست آورده باشند.

روز جمعه، سران اتحادیه اروپا در بروکسل در نشست خود گفتند که تمام گزینه های لازم برای دفاع از شهروندان لیبیایی را مد نظر قرار خواهند داد.

آمریکا و اتحادیه اروپا بار دیگر از رهبر لیبی خواسته اند تا کناره گیری کند.

مطالب مرتبط