به روز شده:  16:38 گرينويچ - دوشنبه 14 مارس 2011 - 23 اسفند 1389

آسیا-اقیانوسیه

خطر ذوب میله های سوختی در یک راکتور ژاپن

تازه ترین خبر

نیروگاه های ژاپن

حادثه روز دوشنبه دو روز پس از نخستین انفجار در نیروگاه فوکوشیما رخ داده است

به دنبال بروز زمین لرزه شدید و سونامی در ژاپن در روز جمعه (یازده مارس)، وضعیت اضطراری هسته ای در این کشور وخیم تر شده و مدیران نیروگاه هسته ای فوکوشیما هشدار داده اند که آنها نمی توانند احتمال ذوب میله های سوخت در رآکتور شماره دو را رد کنند.

یکی از پیامدهای بروز زمین لرزه و سونامی در ژاپن، آسیب به تاسیسات هسته ای این کشور بوده که آسیب به نیروگاه فوکوشیما بدترین مورد بوده است.

مسئولان نیروگاه گفتند این احتمال وجود دارد که آب خنک کننده در رآکتور شماره دو تبخیر شده باشد و میله های سوخت، عایقی در برابر حرارت بالای این رآکتور نداشته باشد.

گزارشگر بی بی سی در امور محیط زیست می گوید اگر پیش بینی مسئولان نیروگاه فوکوشیما به واقعیت تبدیل شود، خطر بسیار جدی خواهد بود.

به گفته گزارشگر بی بی سی پرسش این است که ذوب احتمالی میله های سوخت قابل مهار خواهد بود یا نه.

روز دوشنبه (چهارده مارس)، انفجاری دیگر در نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی رخ داد. این انفجار در ساختمانی دیگر که در آن رآکتور شماره سه کار گذاشته شده است، رخ داد.

حادثه روز دوشنبه دو روز پس از نخستین انفجار (در رآکتور شماره یک این نیروگاه)، رخ داده است.

آژانس ایمنی هسته ای ژاپن می گوید که انفجار در اثر تجمع هیدروژن روی داده است.

در همین حال مسئولان این تاسیسات خبر داده اند که سیستم خنک کننده سومین رآکتور نیز از کار افتاده است.

تکنیسین ها مشغول تعمیر دستگاه های خنک کننده سه رآکتور نیروگاه اول فوکوشیما هستند.

بنا به تازه ترین گزارش ها، مسئولان نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی گفته اند که احتمالا آب خنک کننده یکی از راکتورها تبخیر شده است.

شرکت نیروی برق توکیو، که مدیریت این نیروگاه را در دست داشته است، گفت، نمی تواند این احتمال را که میله های سوخت هسته ای در راکتور شماره دو اکنون بدون پوشش محافظتی است و با خطر ذوب شدن مواجه است، رد کند.

در اثر انفجار در رآکتور شماره سه، ستون بزرگی از دود بر فراز نیروگاه دیده می شود و در این حادثه یازده نفر مجروح شده اند که حال یکی از آنها وخیم توصیف شده است.

اما "نیروی برق توکیو" می گوید محفظه اصلی رآکتور شماره سه در این انفجار آسیب ندیده و رادیواکتیوی که در هوا منتشر شده کمتر از حد قانونی است.

ارتش آمریکا که به اقدامات امدادرسانی در ژاپن کمک می کرده است، گفته که پس از آن که یکی از هواپیماهای این نیروها میزان پایینی از مواد رادیواکتیو را در صد و هشتاد کیلومتری ساحل ردیابی کرده، عملیات خود را از منطقه فوکوشیما دور کرده است.

در تحولی دیگر، شرکت نیروی برق توکیو می گوید سرگرم آماده سازی برای پمپاژ آب دریا به رآکتور دوم است تا سعی کند که از افزایش حرارت بیش از اندازه در آن که ممکن است بالقوه باعث انفجار سوم در این نیروگاه شود، جلوگیری کند.

از آغاز بحران در این نیروگاه، بیست و دو نفر به دلیل تاثیرات مواد رادیواکتیو تحت درمان قرار گرفته اند.

در اثر این فاجعه دست کم هزاران نفر کشته و هزاران نفر ناپدید شده اند.

نیکی، شاخص بهای سهام در بورس توکیو، تا پایان روز دوشنبه با شش درصد افت، سقوط شدیدی داشت

عملیات نجات وسیعی در منطقه آغاز شده است و دهها هزار نفر از مناطق اطراف نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی رفته اند.

کشف هزاران جسد در سواحل میاگی

امواج آب با خود اجساد حدود دو هزار نفر را به سواحل منطقه میاگی، در شمال شرق ژاپن، آورده است.

هزار جسد در شبه جزیره اوجکا و هزار جسد دیگر در شهر کوچک مینامیسانریکو که در سونامی روز جمعه با خاک یکسان شده است، پیدا شده اند.

سرنوشت دهها هزار نفر روشن نیست.

بسیاری از شهرهای کوچک و دور افتاده هنوز قابل دسترسی نیستند و تاکنون کمکی دریافت نکرده اند.

خبرگزاری کیودو ژاپن می گوید بیش از پانصد هزار نفر به دلیل بروز زمین لرزه، سونامی و خطر انتشار مواد رادیواکتیو آواره شده اند.

در بحبوحه سرمای نزدیک به صفر درجه زمستانی، میلیون ها نفر نیز سه شب است که آب، غذا و وسیله گرمازا نداشته اند.

در همین حال، بانک مرکزی ژاپن می گوید رقم بیسابقه 180 میلیارد دلار را از صندوق پول اضطراری این کشور به نظام مالی تزریق کرده تا به دنبال فاجعه زمین لرزه و سونامی اخیر، ثبات اقتصادی را تامین کند.

ترزبق بخش بیشتر این وجه فوری خواهد بود و هفتاد میلیارد یورو هم در آینده نزدیک ارائه خواهد شد.

نیکی، شاخص بهای سهام در بورس توکیو، تا پایان روز دوشنبه با شش درصد افت، سقوط شدیدی داشت.

برخی از بزرگترین شرکت های ژاپنی، از جمله خودروسازی تویوتا، فعالیت خود را متوقف کرده اند و دولت برای جلوگیری از قطع نیرو، برنامه سهمیه بندی توزیع برق را معرفی کرده است.

پلیس ژاپن تاکنون مرگ 1597 نفر را تائید کرده است اما انتظار می رود که آمار نهایی تلفات خیلی بالاتر باشد.

کارشناسان می گوید اتفاق افتادن فاجعه ای در ابعاد حادثه تاسیسات چرنوبیل روسیه در دهه 1980 بسیار بعید است چون رآکتورهای فوکوشیما با استاندارد بسیار بالاتری ساخته شده و تحت مقررات ایمنی شدیدتری بوده اند.

دولت ژاپن به مردم گفته است که روز دوشنبه به محل کار یا مدرسه نروند چون شبکه حمل و نقل عمومی قادر نخواهد بود هجوم جمعیت بزرگ مسافران را تحمل کند.

در حالی که کارشناسان هشدار داده اند که به احتمال زیاد زمین لرزه شدید دیگری در راه است، پس لرزه های متعدد هنوز در توکیو، پایتخت ژاپن، احساس می شود.

در همین حال، دهها هزار امدادگر، سرباز و مامور پلیس بسیج شده اند تا به مناطق بحران زده کمک کنند.

ویدیو

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

زمین لرزه پرقدرت و سونامی ویرانگر روز جمعه، بخش های وسیعی از شمال شرقی ژاپن را تخریب کرد. یک میلیون نفر از نیروهای پلیس و امداد برای عملیات کمک رسانی و نجات بسیج شده اند. میزان خسارات وارده به این کشور، حالا کم کم مشخص تر می شود.

فریبا صحرایی گزارش می‌دهد.

سونامی چیست؟

فلش پلیر ۸ یا بالاتر برای مشاهده این صفحه لازم است
لطفاً برای نصب این برنامه بر روی کلید زیر کلیک کنید

Flash Player

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.