به روز شده:  13:15 گرينويچ - دوشنبه 14 مارس 2011 - 23 اسفند 1389

خاورمیانه

نیروهای عربستان سعودی برای تامین امنیت وارد بحرین شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بعد از چندین هفته تظاهرات مخالفان دولت بحرین، نیروهایی از کشورهای منطقه از جمله صدها تن از نیروهای عربستان سعودی وارد بحرین شده اند.

مقامات بحرین از شورای همکاری خلیج فارس که عربستان سعودی هم یکی از اعضای آن است درخواست اعزام نیروی کمکی کرده بود.

گفته می شود که از این نیروها برای حفظ امنیت تاسیسات نفت و گاز و مالی بحرین استفاده خواهد شد.

گروه های مخالف دولت می گویند که هرگونه مداخله نیروهای خارجی را به مثابه اشغال کشورشان تلقی می کنند.

پیامد دخالت نیروهای بیگانه در بحرین

از زمان آغاز تظاهرات مخالفان دولت در بحرین، رهبران کشورهای منطقه خلیج فارس با نگرانی، تحولات این کشور را پی گیری کرده اند.

با توجه به این که شیعیان اکثریت را در بحرین تشکیل می دهند هرگونه دخالت از سوی کشورهای سنی منطقه موجب عمیق تر شدن شکاف بین شیعیان و سنی ها در بحرین و کشورهای دیگر منطقه خواهد شد.

بحرین

گروه های مخالف دولت می گویند که هرگونه مداخله نیروهای خارجی را به مثابه اشغال کشورشان تلقی می کنند

عربستان سعودی که شیعیان ناراضی و هواداران دموکراسی را سرکوب کرده است بیش از دیگر کشورهای منطقه از تحولات بحرین هراس دارد زیرا هرگونه امتیاز سیاسی که شیعیان بحرین کسب کنند موجب بروز مشکلات بیشتری برای حاکمان عربستان سعودی خواهد شد.

روز یک شنبه (22 اسفند) تظاهر کنندگان در مرکز اقتصادی منامه پایتخت دست به تظاهرات زدند که با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبرو شدند.

تظاهرکنندگان راه های اصلی به مرکز اقتصادی را مسدود کرده بودند اما نیروهای امنیتی با استفاده از گاز اشک آور آن ها را تا میدان لؤلؤ، کانون اصلی تظاهرات به عقب راندند.

نیروهای امنیتی سپس سعی کردند تظاهرکنندگان را از این میدان بیرون برانند که با مقاومت شدید معترضان که جمعیتی نزدیک به هزار نفر را تشکیل می دادند روبرو شدند.

نیروهای امنیتی برای مقابله با تظاهر کنند گان متوسل به شلیک گلوله های پلاستیکی شدند.

در دانشگاه بحرین هم بین مخالفان و هواداران دولت برخوردهایی روی داد.

گفته می شود که شدت برخوردهای خشونت بار روز یکشنبه از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در بحرین تا کنون سابقه نداشته است. این نا آرامی ها ده ها زخمی برجای گذاشته است.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.