دزدان دریایی سومالیایی در آمریکا حبس ابد گرفتند

پنج دزد دریایی سومالی در دادگاه فدرال آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption پنج دزد دریایی سومالی در دادگاه فدرال آمریکا محاکمه شدند

پنج مرد سومالیایی به جرم حمله به یک ناو ارتش آمریکا که آن را با یک کشتی بازرگانی اشتباه گرفته بودند به حبس ابد محکوم شده اند.

این مردان در ماه نوامبر در ارتباط با اتهام تلاش برای ربودن "یو اس اس نیکلاس"، که ماموریت آن مقابله با دزدان دریایی بود، گناهکار شناخته شده بودند.

وکلای مدافع ادعا کردند که این مردان خود توسط دزدان دریایی ربوده شده و در جریان حمله ماه آوریل وادار به تیراندازی به سوی ناو آمریکایی شده بودند.

دادستان ها گفتند که این اولین بار از سال 1820 تاکنون است که هیات منصفه ای در آمریکا کسی را به جرم دزدی دریایی محکوم می کند.

'پیام روشن'

براساس قوانین آمریکا جرم دزدی دریایی حبس ابد است؛ این مردان همچنین به 80 سال زندان اضافی مجازات شده اند.

متهمان گفته اند که خواستار تجدید نظر خواهند شد.

نیل مک براید دادستان فدرال آمریکا گفت: "محکومیت های امروز باید پیام روشنی برای کسانی باشد که به دزدی دریایی دست می زنند: حملات مسلحانه به کشتی حامل پرچم آمریکا حاوی پیامدهای شدیدی در دادگاه های آمریکا خواهد بود."

او به خبرنگاران گفت که این احکام که توسط قاضی مارک دیوس صادر شد بلندترین احکام در نوع خود در تاریخ آمریکاست. فردی که در سال 1820 به خاطر دزدی دریایی مجرم شناخته شده بود اعدام شد.

این محاکمه در نورفوک در ایالت ویرجینیا که دارای یکی از بزرگترین پایگاه های دریایی در جهان و محل استقرار "یو اس اس نیکلاس" است انجام شد.

براساس اسنادی که در دادگاه فدرال آمریکا مطرح شد این پنج متهم جوان، که اکثرا ماهیگیرانی زیر 30 ساله بودند، در ماه مارس گذشته در تلاش برای یافتن یک کشتی بازرگانی و غارت آن، از سومالی راه افتادند.

آنها هشت روز بعد به "یو اس اس نیکلاس" که در ساحل شرقی آفریقا مستقر شده بود حمله کردند. نیکلاس آتش آنها را پاسخ گفت و طی یک تعقیب و گریز آنها را دستگیر کرد.

مطالب مرتبط