بحرین سفیر خود در ایران را فراخواند

حق نشر عکس AFP
Image caption اعتراضات در بحرین بیش از چهار هفته پیش در منامه، پایتخت این کشور آغاز شد

دولت بحرین در اعتراض به سخنان مقام های ایران در باره بحران سیاسی این کشور، سفیر خود را از تهران فراخوانده است.

ایران خواستار مداخله سازمان کنفرانس اسلامی در بحران سیاسی بحرین شده و در اعتراض به اعزام نیروی خارجی به بحرین سفیران چند کشور از جمله عربستان را احضار کرده است.

دولت بحرین این اظهارنظرها را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه بحرین سخنان مقام های ایران را دخالت در امور داخلی کشورش خوانده است.

اعلام وضعیت فوق العاده

تلویزیون دولتی بحرین از اعلام حالت فوق العاده در کشور به مدت سه ماه خبر داده است. این اقدام در پی هفته ها نا آرامی در این کشور صورت گرفته است.

براساس بیانیه ای که از سوی پادشاه این کشور منتشرشده به رئیس نیروهای مسلح این کشور دستور داده شده تا برای تامین امنیت کشور و شهروندان تمامی اقدامات لازم را انجام دهند.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که نیروهایی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با نا آرامی ها در بحرین وارد این کشور شده اند.

براساس گزارش ها در پی درخواست دولت بحرین، حدود هزار نیرو از عربستان سعودی و ۵۰۰ نیرو هم از امارات متحده عربی وارد بحرین شده اند.

انتظار می رود این نیروها از تاسیسات نفت وگاز و موسسات مالی بحرین حفاظت کنند.

در همین حال وزرات امورخارجه آمریکا از شهروندان این کشور خواسته تا از سفر به بحرین خودداری کنند.

براساس گزارش ها معترضان تمامی جاده های منتهی به مرکز مالی در پایتخت را مسدود کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران تصمیم شورای همکاری خلیج فارس را دراعزام نیروی امنیتی به بحرین اقدامی تجاورکارانه دانست

معترضان خواستار انجام اصلاحات سیاسی گسترده در بحرین شده اند. شیعیان که اکثریت جمعیت بحرین را تشکیل می دهند، مدتهای مدیدی است که از تبعیض اعمال شده از سوی اقلیت سنی حاکم بر این کشور شاکی هستند.

واکنش ایران

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، ضمن قدردانی از تلاش های دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، از او خواسته تا "تمامی ظرفیت های موجود" این سازمان را جهت جلوگیری از اعمال خشونت در بحرین به کار گیرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم امروز در سخنانی در جلسه علنی مجلس، دولت آمریکا را متهم کرد که مواضع اعلام شده خود در حمایت از دموکراسی در منطقه را تغییر داده و نیت واقعی خود را آشکار کرده است و افزود که حمایت مقامات آمریکایی از گسترش دموکراسی در منطقه "ژستی فریبنده" بود اما با سفر وزیر دفاع آمریکا به بحرین "رفتار واقعی آمریکا و غرب علنی شد."

رئیس مجلس ایران تصمیم شورای همکاری خلیج فارس را در اعزام نیروی امنیتی به بحرین، اقدامی تجاوزکارانه با حمایت آمریکا دانست که به خاطر نگرانی غرب از وقوع انقلاب اسلامی، در جریان سفر اخیر وزیر دفاع ایالات متحده به منطقه طراحی شده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان در بحرین خواستار اصلاحات سیاسی هستند

بحران سیاسی در بحرین اعتراضات بحرین از بیش از چهار هفته پیش با اجتماع معترضان در میدان لؤلؤ (مروارید) در منامه، پایتخت، آغاز شد و با ادامه تحصن گروهی از معترضان در این محل، همچنان جریان داشته است.

دولت آمریکا از دولت بحرینی خواسته است تا حق تجمع و اعتراض مسالمت آمیز مردم این کشور را به رسمیت بشناسد و در همانحال، از آنچه که توسل برخی از تظاهرکنندگان به خشونت در روزهای اخیر خوانده، انتقاد کرده است. جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲، که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره شده است هر چند به گفته مخالفان رژیم، خاندان حاکم، که از مسلمانان سنی هستند، همچنان قدرت اصلی را در دست دارد.

شمار ساکنان بحرین به حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر می رسد که براساس آمار انتشار یافته، حدود نیمی از آنان اتباع رسمی این کشور نیستند و برای کار و امرار معاش در این کشور سکونت دارند. دین اکثر مردم بحرین اسلام است و اگرچه آمار رسمی در مورد پیروان مذاهب سنی و شیعه در این کشور انتشار نیافته، ولی گفته می شود که احتمالا حدود دو سوم مسلمانان این کشور را شیعیان و بقیه را سنی‌ها تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط