نبرد دولت و مخالفان برای در اختیار گرفتن شهر بریقه

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل متحد خواستار خاتمه خشونت ها علیه معترضان شده است

نبرد سنگین بین طرفداران معمر قذافی، رهبر لیبی و مخالفان حکومت او برای در اختیار گرفتن شهر بریقه همچنان ادامه دارد.

براساس گزارش ها ، هر دو طرف ادعا می کنند که کنترل این شهر را در اختیار دارند.

در غرب لیبی، نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، به سوی شهر زواره که در کنترل مخالفان است حرکت کرده اند، این در حالی است که شهر مصراته هم مورد حملات توپخانه نیروهای دولتی قرار دارد.

در همین حال، وزرای خارجه کشورهای گروه ۸ در جریان نشستی در فرانسه نسبت به عواقب ادامه خشونت نیروهای دولتی علیه مردم لیبی و نقض حقوق بشرهشداردادند. اما در جریان این نشست در مورد ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی تصمیمی گرفته نشد.

در حال حاضر یکی از نمایندگان سازمان ملل متحد به لیبی سفر کرده و خواستار خاتمه خشونت ها علیه معترضان شده است.

براساس گزارش ها هواپیماهای دولتی اقدام به بمباران حومه شهر اجدابیه کرده است

تلویزیون دولتی لیبی می گوید دولت کنترل شهر اجدابیه را به دست گرفته است، اما منابع مستقل هنوز صحت این ادعا را تایید نکرده اند و گزارش ها از ادامه درگیری در این شهر خبر می دهد.

منابع وابسته به مخالفان از وجود اختلاف بین مقامات دولتی خبر داده اند. براساس این گزارش ها به نظر می رسد که بعضی از نیروهای وابسته به دولت تمایلی به تیراندازی به سوی غیرنظامیان را ندارند.

اتحادیه عرب روز شنبه از شورای امنیت سازمان ملل خواست که بر فراز لیبی منطقه پرواز ممنوع اعلام کند.

اتحادیه عرب عضویت لیبی در این سازمان را به حالت تعلیق درآورده است و نمایندگان لیبی در جلسه روز شنبه حضور نداشتند.

تمام ۲۲ عضو این اتحادیه همچنین تصمیم گرفتند تماس های رسمی را با شورای ملی انتقالی لیبی که توسط مخالفان معمر قذافی تشکیل شده، آغاز کنند.

دولت آمریکا با صدور بیانیه ای تصمیم اتحادیه عرب را یک "گام مهم" توصیف کرده است که حکومت معمر قذافی را تحت فشار بیشتر قرار می دهد.

کاخ سفید بر حمایت واشنگتن از مخالفان رهبر لیبی تاکید کرد و گفت ایالات متحده در یک چارچوب بین المللی برای سناریوهای مختلف در لیبی آماده می شود.

مطالب مرتبط