نمایندگان مجلس ایران خواستار سرنگونی سه دولت عربی شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت بحرین مواضع دولت ایران را "دخالت بی شرمانه در امور داخلی خود" دانسته است

۲۵۷ نماینده مجلس ایران با صدور بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی و نظامی بحرین، لیبی و یمن خواستند با پشتیبانی از مخالفان حکومت،‌ "گام نهایی را برای سرنگونی حاکمان جانی بردارند".

به نوشته خبرگزاری فارس، این نمایندگان امروز ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) با اشاره به اعزام نیرو از سوی عربستان سعودی به بحرین برای کمک به سرکوب اعتراضات مردمی، هشدار دادند: "دخالت عمال عربستان سعودی در بحرین عواقب خطرناکی برای حاکمیت نامشروع رژیم سعودی خواهد داشت."

این نامه در شرایطی منتشر می‌شود که به تازگی، عربستان سعودی هزار سرباز را به همراه نیروهای زرهی به بحرین اعزام کرده و امارات متحده عربی نیز، پانصد پلیس را به برای مقابله با معترضان به این کشور فرستاده است.

"مردم تا سرنگونی حکام نامشروع خود از پا نمی نشینند"

نمایندگان مجلس ایران در بخش دیگری از بیانیه امروز خود، از نیروهای مسلح بحرین، لیبی و یمن خواسته‌اند به خاطر حاکمان "دیکتاتور و جنایتکار" جوانان کشورهای خود را نکشند.

در ادامه بیانیه آمده است: "بر همگان روشن شده است که ملت‌های به پا خاسته در بحرین، لیبی و یمن تا سرنگونی حکام نامشروع خود از پای نخواهند نشست."

همزمان با صدور این بیانیه، وزارت خارجه ایران کاردار بحرین در تهران را احضار کرده و اعتراض تهران به ورود نیروهای سعودی به این کشور را به اطلاع او رسانده است.

در واکنشی متقابل، دولت بحرین سخنان مقام‌های ایرانی را در باره بحران سیاسی این کشور، "دخالت بی‌شرمانه در امور داخلی" کشورش خوانده و سفیر خود را از تهران فراخوانده است.

این در حالی است که امروز، سفیران عربستان سعودی و سوئیس نیز به منظور دریافت اعتراض تهران نسبت به ورود نیروهای امنیتی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بحرین، به وزارت خارجه ایران احضار شده‌اند.

سفارت سوئیس حفاظت از منافع ایالات متحده در ایران را برعهده دارد و عده‌ای از مقامات ایرانی، دولت آمریکا را به حمایت از ورود نیروهای سعودی به بحرین متهم کرده‌اند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید دیروز گفته بود که واشنگتن اعزام سربازان عربستانی به بحرین را "مداخله نظامی" تلقی نمی‌کند.

مطالب مرتبط