به روز شده:  14:38 گرينويچ - چهارشنبه 23 مارس 2011 - 03 فروردین 1390

نوروز در پاکستان

برای دومین سال در پاکستان، با آمد عید نوروز، خبر هفتاد و یکمین نشست شصت و چهارمین مجمع عمومی در رسانه های تصویری بویژه خصوصی و در برنامه های مختلف در مورد جشن نوروز، گزارشهایی منتشر یافته است.

پس از آنکه خبر هفتاد و یکمین نشست شصت و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در بیست و سه فوریه (چهار اسفند-حوت) سال گذشته در مقر سازمان در نیویورک برگزار و با تصویب قطعنامه ای، عید نوروز به رسمیت شناخت شد، عید نوروز و برگزاری مراسم جشن نوروزی رونق جدید تری به خود گرفت.

البته گذشته ها نیز، نوروز در پاکستان جشن گرفته می شد غالبا مسلمانان هند و پاکستان (بویژه شیعیان) نوروز را همزمان با آنچه خلافت حضرت علی (اولین امام شیعیان) می دانستند، جشن می‌گرفتند.

اما اکنون فرا رسیدن بهار و جشن های نوروزی در رسانه های پاکستان پوشش بیشتری دارد بویژه اینکه نشر تلویزیونهای افغانستان در پاکستان با محدودیتهایی روبروست.

امسال البته رسانه های چاپی پاکستان نیز مقالات و گزارشهای متفاوتی در باره نوروز نشر کردند.

در روز نوروز خانواده های شیعیان پاکستانی که بطور سنتی سالهاست نوروز را جشن می گیرند، هفت نوع غذا پخته و در سفره می گذارند. همچنین خانواده های شیعه در پاکستان در ایام نوروز در امام بارگاه ها (زیارتگاه ها) دور هم جمع می شوند، لباس نو می پوشند و از گفتار و الفاظ ناپسند پرهیزمی‌کنند.

کودکان پاکستانی معمولا در نوروز مقداری گندم را در زمین می ریزند و آرزو می کنند تا به مثل شاخه های گندم، قدشان بلند شود.

در مناطق قبیله ای پاکستان از جمله پاراچنار، کرم ایجنسی، هنگو ، دیره اسمعیل خان، جشن نوروز به شکل گسترده تری انجام می‌شود.

نوروز مهاجران افغان

نوروز مهاجران افغان فراز و فرود خود را داشته است. ولی مهاجران افغان مثل مردم داخل افغانستان نوروز را یکی از سنت‌های دیرینه و یکی از شاخص های فرهنگی کشور شان دانسته و در دیار غربت، برابر توانمندی شان از آن تجلیل به عمل می آورند.

حتی عده از مهاجران تنها برای یک روز و برای تجلیل نوروز به افغانستان سفر می‌کنند و خود را در جمع مردم برای تجلیل از نوروز شریک می‌سازند و به همین دلیل در این کرایه اتوبوس های مسافران در بزرگ راه تورخم پیشاور افزایش می یابد. در همین رابطه در منطقه تورخم، کودکانی که محموله های مسافران کابل-پیشاور را حمل می کنند، روز نوروز را مثل دیگر روزهای اعیاد روز پر در آمدی برای خود محسوب می کنند، چرا که بیشتر این کودکان نان آوران خانواده هستند

پاکستان

مدارس مربوط به پناهندگان افغان که در شهر های مختلف پاکستان است، در نوروز تعطیل است.

حدود بیست کانال خصوصی تصویری در افغانستان فعال است و با آمدن نوروز و پخش پیام های نوروزی، از طریق این کانالهای خصوصی در افغانستان، نسل جدید پناهندگان که در دیار هجرت بزرگ شده اند با نوروز و رسوم نوروزی آشنا شده اند، اگرچه بیژه در سالهای اخیر پخش تلویزیوینهای افغانستان با محدویتهایی در پاکستان روبرو بوده است.

نوار فروشان و راننده گان تاکسی پناهندگان افغان در دیار هجرت معمولا از پانزدهم اسفند- حوت در مغازه ها وتاکسی هان شان نوار های شاد نو روزی مثل " لیلا نو روز است" و یا "بیا که بریم به مزار" را با صدای بلند پخش میکنند. وبیشترپناهندگان مانند اعیاد لباس های جدید میسازند.

در نوروز مهاجرين بيشتر از خانه و اردوگاه های خود بيرون می آيند و برای تجليل از نوروز بيشتر در بازار و مکانهای خرید به چشم می خورند و دکانهای صرافی، شيرينی فروشی، ماهی، جلبی (زولبیا) نسبت به سایر روز ها، تراکم بيشتری دارد و ارزش قیمت آن نیز بالا میرود.

تبادله ارز در روز های خجسته در پیشاور

در ایام نوروز و اعیاد آن عده از افغانها که در ممالک اروپايی و یا آمریکا زندگی می کنند برای بستگان و دوستان خود در پاکستان کمک پولی می فرستند از اين رو مراکز تبادل اسعار (ارز) نیز نسبت به سایر روزها، ازدحام بيشتری دارد.

به خاطر مدفون بودن اجساد بسیاری از افغانها در طول سی سال در پاکستان، غالبا عده ای از بازماندگانشان در نوروز، برای خواندن دعا بالای قبورشان از افغانستان می آیند.

مهاجران افغان، بیشتر در نوروز، و برای رسم " سبزه لگد کردن" به پارک های دور و نزدیک از جمله در منطقه حیات آباد، در باغ ناران، خیبرپارک یا باغ زنانه، باغ تاتارا همچنان آرمی استادیوم در اسلام آباد تپه شکرپریان، از مراکز تجلیل نوروز برای مهاجرین افغان محسوب می شود.

شماری از خانواده های ایرانی که در ایالت خیبرپختونخوا زندگی می کنند نیز همراه با شیعیان پاکستانی و افغان ها نوروز را جشن می گیرند و در زیارتگاه ها و پارک های تفریحی دور هم جمع می شوند.

در نو روز مهاجرین علاوه از رسم "سبزه لگد" کردن وبیرون رفتن از خانه های شان، هفت میوه، مجموغه ای است از پسته، بادام وتعدادی دیگر از میوه های که معمولا از دو روز پیش از نوروز در آب گذشته می شود تا برای روز نوروز آماده شود.

تهيه و صرف هفت ميوه و سمنک (سمنو) ، آيين های ديگری است که با آن نوروز را گرامی می دارند.

در بعضی از نقاط پیشاور پناهنده گان افغان در روز نوروز، شرط می بندند و "کبک جنگی" می کنند. پختن سبزی چلو در شب نو روز نیز از جمبه ضروریات است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.