شورای امنیت طرح منطقه پرواز ممنوع در لیبی را بررسی می کند

شورای امنیت حق نشر عکس REUTERS
Image caption شورای امنیت بر سر بند دخالت نظامی پیش نویس این قطعنامه دچار اختلاف است

بریتانیا، فرانسه و لبنان پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت مطرح کرده اند که پرواز کلیه هواپیماها بر فراز لیبی را ممنوع می کند و جلوی بمباران جت های جنگی نیروهای وفادار به معمر قذافی را می گیرد.

نمایندگان این کشورها می گویند پیش نویس این قطعنامه به درخواست اتحادیه عرب و برای جلوگیری از سرکوب غیرنظامیان تنظیم و طرح شده است.

اما اختلافاتی در شورای امنیت بخصوص از سوی چین و روسیه بر سر این پیش نویس وجود دارد.

آلمان نیز گفته است سوالات بی پاسخ زیادی در بندهای مختلف این پیش نویس از جمله در بخش دخالت نظامی در لیبی وجود دارد.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان گفته است که این کشور تمایل ندارد وارد جنگی در شمال آفریقا شود.

دولت آمریکا نیز هنوز موضع خود را اعلام نکرده است. اما در بیانیه ای که کاخ سفید روز سه شنبه منتشر کرد اعلام شد که تیم امنیت ملی این کشور در تماس با کشورهای عربی و اروپایی برای اقدامات بعدی سازمان ملل متحد است.

آمریکا همچنین تحریم های لیبی را تشدید و دارایی های موسی کوسی وزیر خارجه لیبی و شانزده شرکت دولتی را مسدود کرده است.

برخی دیپلماتهای سازمان ملل متحد می گویند پیش نویس این قطعنامه روز چهارشنبه مورد بررسی قرار می گیرد و ممکن است تا روز پنجشنبه به رای گذاشته شود.

این قطعنامه در صورت تصویب تحریم های پیشین شورای امنیت علیه لیبی را تشدید و دارایی های افراد و شرکت های بیشتری را مسدود می کند.

پیش تر وزرای خارجه کشورهای گروه 8 نتوانستند به توافقی در زمینه اعلام منطقه ممنوعه پروازی در لیبی برسند.

این در حالیست که معمر قذافی دوباره تاکید کرده که مخالفان خود را شکست خواهد داد. او همچنین از اتحادیه عرب به شدت انتقاد کرده است.

نیروهای طرفدار قذافی به پیشروی خود به سوی شرق از زمین و هوا ادامه می دهند.

هواپیماهای جنگی لیبی حاشیه شهر اجدبیه را بمباران کرده اند و نیروهای وفادار به قذافی بسوی بنغازی، پایگاه اصلی مخالفان در حرکت هستند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است تعداد فزاینده ای از مردم لیبی از مرز به مصر می گریزند. این در حالیست که تا پیش از این تنها کارگران مهاجر بودند که از این منطقه مرزی فرار می کردند.

مطالب مرتبط