به روز شده:  12:40 گرينويچ - چهارشنبه 16 مارس 2011 - 25 اسفند 1389

آسیا-اقیانوسیه

امپراتور 'شدیدا نگران' اوضاع ژاپن است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در حالی که کارکنان نیروگاه هسته ای آسیب دیده فوکوشیما پس از وقفه ای کوتاه، به محل کار خود بازگشته و تلاش می کنند راکتورها را خنک نگه دارند و شرایط را تثبیت کنند، امپراتور آکیهیتو گفته از بحرانی که کشورش با آن روبرو شده، شدیدا نگران است.

این اولین بار است که او در مورد فاجعه زلزله و سونامی هفته گذشته در منظر عمومی سخن گفته است.

امپراتور آکیهیتو، 77 ساله، در یک نطق تلویزیونی کم سابقه گفت برای مردمش دعا می کند.

او، که مورد احترام بسیاری از ژاپنی هاست، گفت از صمیم قلب امیدوار است مردم ژاپن با مهربانی دست در دست یکدیگر بر این برهه زمانی سخت در کشورشان، چیره شوند.

کارکنان نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی به دلیل افزایش میزان تشعشعات رادیواکتیو و تصاعد بخار از محل رآکتورها، پیشتر مجبور شده بودند این نیروگاه را ترک کنند.

یوکیو ادانو، سخنگوی دولت ژاپن، گفت در حال حاضر میزان تشعشعات پایین آمده و محفظه یکی از رآکتورها احتمالا آسیب دیده است.

در همین حال، دولت فرانسه به خاطر خطر تشعشعات رادیو اکتیو در شمال شرق ژاپن، از شهروندان این کشور که در توکیو زندگی می کنند مصرانه خواسته است ژاپن را ترک یا به جنوب این کشور نقل مکان کنند.

دولت فرانسه همچنین از شرکت هواپیمایی ایر فرانس خواسته است برای تخلیه فرانسوی ها از ژاپن چند پرواز در نظر بگیرد. تخلیه شهروندان فرانسه از روز پنجشنبه (17 مارس)، آغاز خواهد شد.

میزان تشعشعات رادیواکتیو در توکیو، که بیش از دویست و پنجاه کیلومتر با نیروگاه فوکوشیما فاصله دارد و در جنوب آن واقع شده است، کمی بالا رفته اما گزارشگر بی بی سی در توکیو، می گوید این موضوع باعث ترس مردم این شهر شده است.

نیکی، شاخص بهای سهام در بازار بورس ژاپن، بعد از سقوط شدید در دو روز اخیر، در پایان معاملات روز چهارشنبه (16 مارس)، با حدود شش درصد افزایش به کار خود پایان داد.

در حالی که کمک های جهانی به مناطق زلزله و سونامی زده ژاپن سرازیر می شود، نجات یافتگان، با برف و سرمای شدید در این کشور دست و پنجه نرم می کنند.

اغلب جاده های اصلی به طرف این منطقه پاکسازی شده و ارتش نیز برای انتقال مواد اولیه از هلیکوپتر استفاده کرده است.

گزارشگر بی بی سی در شمال ژاپن می گوید نجات یافتگان در خانه ها، سالن اجتماعات و مدارسی که در زمین لرزه و سونامی تخریب نشده اند، اسکان داده شده اند.

بنا به تازه ترین آمار، بیش از سه هزار و پانصد نفر در حوادث طبیعی هفته گذشته جان خود را از دست داده اند.

اما با توجه به این که اجساد زیادی در مناطق ساحلی ردیابی شده اند که هویت آنها مشخص نیست، انتظار می رود که آمار تلفات، افزایش یابد.

با گذشته پنج روز از بروز زلزله و سونامی، سرنوشت نیمی از جمعیت هشت هزار نفره شهر کوچک اوتسوچی، در شمال شرق ژاپن، هنوز هم روشن نیست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.