دهها نفر در تظاهرات ضد دولتی یمن زخمی شدند

عکس آرشیوی - معترضان خواستار انقلاب در یمن هستند حق نشر عکس AP
Image caption معترضان خواستار انقلاب در یمن هستند

دست کم صد و بیست نفر در تظاهرات ضد دولتی در یمن زخمی شده اند.

تجمع اعتراضی روز چهارشنبه (16 مارس) در شهر حدیده، در غرب یمن، توسط معترضانی انجام گرفت که خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری این کشور، هستند.

آقای صالح سی و دو سال است که مسند قدرت را در شبه جزیره فقیر یمن، که در همسایگی عربستان سعودی است، در دست دارد.

بنا به اظهارات یک پزشک محلی که تعدادی از مجروحان را تحت درمان قرار داده است، پلیس و هواداران دولت با گاز اشک آور، گلوله های مشقی و واقعی و خنجر به تظاهرکنندگان حمله کردند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این پزشک گزارش کرده است که: "صدها نیروی امنیتی و ماموران پلیس لباس شخصی، که همگی مسلح بودند، به تظاهرکنندگان حمله کردند و درگیری ها هنوز ادامه دارد."

بنا به گزارش این خبرگزاری تظاهرکنندگان از بیمارستان های خصوصی خواسته اند که به محل زد و خوردها آمبولانس ارسال کنند و از مردم یمن نیز خواسته اند که برای درمان مجروحان، خون اهدا کنند.

شاهدان عینی گفته اند که به چشم خود دیده اند نیروهای امنیتی لباس شخصی، برخی از مجروحان را تا داخل ساختمان بیمارستان اصلی صنعا، پایتخت، تعقیب کرده و کتک زده اند.

طی هفته های اخیر، هزاران نفر در شهرهای مختلف یمن، از جمله پایتخت، در خیابان ها تجمع کرده و خواستار مقابله دولت با فساد اداری، نرخ بالای بیکاری و کناره گیری رئیس جمهوری از قدرت شده اند.

اعتراضات یک ماه گذشته در یمن اغلب به خشونت کشیده شده است و در این خشونت ها بیش از چهل نفر کشته شده اند.

دولت یمن که از متحدان آمریکا در جنگ علیه شبکه القاعده بوده است با شورشیان شیعه در شمال و جنبش جدایی طلبان - شاخه ای از شبکه القاعده - در جنوب این کشور در نبرد است.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، اعلام کرده است که این کشور قانون اساسی جدیدی مبتنی بر نظام پارلمانی خواهد داشت.

علی عبدالله صالح قول داده که در سال ۲۰۱۳، که دوره ریاست جمهوری او به پایان می رسد، دیگر کاندیدای انتخابات نشود. او همچنین گفته که پسر او هم در این انتخابات نامزد نخواهد شد.

البته رئیس جمهوری یمن چند سال پیش هم وعده مشابهی داده بود.

مطالب مرتبط