"کشورهای منطقه در برابر ناامنیهای افغانستان آسیب پذیرند"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در جلسه گروه کاری عاید به مسائل افغانستان در شهر دوشنبه تأکید شد، ناامنی در افغانستان می‌تواند به وضعیت امنیتی در کشورهای آسیای مرکزی اثر جدی گذارد

مقامات تاجیکستان می‌گویند در این اواخر در افغانستان و پاکستان با هدف بی‌ثبات ساختن وضع در کشورهای همسایه، گروههای جدید مسلح غیرقانونی سازمان یافته‌اند.

امیرقول عظیم اف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان امروز چهارشنبه 16 مارس گفت، امکان دارد این امر به افزایش تشنج در افغانستان منجر شده و به وضعیت امنیتی در کشورهای آسیای مرکزی اثر جدی گذارد.

دبیر شورای امنیت تاجیکستان گفت اطلاعات کافی دارد که این گروهها در مناطق تحت نفوذ طالبان در افغانستان و در نواحی مرزی با پاکستان سازمان‌دهی می‌شوند.

وی این مطلب را در نشست گروه کاری ویژه بررسی وضع در افغانستان که وابسته به سازمان امنیتی تحت نفوذ روسیه است، در شهر دوشنبه بیان داشت.

به اعتقاد آقای عظیم اف، عملیات نظامی نیروهای ناتو به رهبری آمریکا در افغانستان علیه گروههای جنبش طالبان و “القاعده” چندان مؤثر نبوده است.

نشست گروه کاری سازمان پیمان امنیت دست‌جمعی امروز چهار شنبه آغاز شده و قرار است دو روز ادامه‌ یابد.

نیکلای باردیوژا، دبیر کل سازمان امنیت دسته جمعی اتحاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع نیز تأکید کرد که تشنج اوضاع در افغانستان به وضعیت امنیتی کشورهای آسیای مرکزی اثر جدی داشته است.

ژنرال باردیوژا به عنوان مثال به درگیریها در جنوب قرقیزستان و شرق تاجیکستان در سال گذشته اشاره‌کرد که تلفات زیاد جانی به دنبال داشتند.

به گفته او، تاجیکستان با افغانستان مرز طولانی داشته و مقامات نهادهای ذیربط این کشور در مورد وضعیت امنیتی و تحولات سیاسی افغانستان اطلاع زیاد دارند.

بیم آن می‌رود که گروههای افراطگرای مذهبی از قلمرو افغانستان به خاک آسیای میانه وارد شوند و امنیت کشورهای منطقه را به هم بزنند.

دو روز قبل، در شهر قندوز، واقع در مناطق هم‌ مرز با تاجیکستان شمال افغانستان انفجاری رخ داد که بر اثر آن 33 نفر کُشته و بیش از 30 نفر دیگر زخمی شدند.

طالبان مسئولیت انجام این حمله را بر عهده گرفته اند.

به گفته مقامات نهادهای امنیتی افغانستان، در ظرف دو هفته اخیر این سومین حمله مرگبار در شهر قندوز بوده است.

در هفته گذشته یک حمله انتحاری منجر به کُشته شدن فرمانده پلیس قندوز و هفت پلیس دیگر شد. همچنین، بر اثر این گونه حملات تعداد زیاد غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان آسیب دیده‌اند.

خشونتها در افغانستان ظرف ماههای اخیر بشدت افزایش یافته و نهادهای حقوق بشری نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان در این خشونتها ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین حال، سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه سال گذشته میلادی را مرگبارترین سال برای غیرنظامیان افغان ظرف ده سال اخیر توصیف کرده است.

بر اساس این گزارش در جریان سال 2010 بیش از دو هزار و هفتصد غیرنظامی در افغانستان کُشته شدند که در مقایسه‌ با سال 2009 پانزده درصد افزایش در تلفات غیرنظامیان نشان می‌دهد.

نیکلای باردیوژا، دبیر کل سازمان پیمان امنیت دست‌جمعی گفت که در ظرف دو روز آینده گروه کاری با مسئولان نهادهای زذربط تاجیکستان دیدار و گفتگو کرده و پس از بررسی همه‌جانبه وضعیت فعلی افغانستان در باره راههای عادی ساختن اوضاع و استقرار ثبات در این کشور به شورای وزیران خارجه سپد پیشنهادات خود را ارائه خواهند کرد.

سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی از سازمانهای تحت نفوذ روسیه است و کشورهای روسیه تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس و ارمنستان اعضای آن هستند.

مطالب مرتبط