پیامدهای خطرناک حضور نیروهای خارجی در بحرین

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت حضور نیروهای بیگانه در کشور را "اشغال" خوانده اند

دعوت بحرین از نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای مقابله با نا آرامی ها و استقرار ثبات، اوضاع را در این کشور کوچک عربی حادتر کرده است.

این اقدام نه تنها جنجال بر انگیز بوده بلکه نشان از استیصال دولت بحرین دارد. پلیس و نیروهای امنیتی بحرین تاکنون در مقابله با نا آرامی ها نا توان بوده اند.

پس از اعزام نیروهای همسایگان به بحرین، یک رشته مذاکرات، پشت درهای بسته بین مقامات ارشد این کشورها به منظور حل این بحران انجام گرفت.

مجموعه این اقدامات نشان می دهد که رهبران کشورهای عربی می خواهند با بحران بحرین به عنوان یک "موضوع داخلی خانوادگی" برخورد کنند.

اما در عمل این اقدامات بی سابقه هستند و می توانند به آتش اختلافات دامن بزند. پس نظر گروه های ذینفع چیست؟

تظاهرکنندگان

رهبران گروه های مخالف، حضور نیروهای کشورهای همسایه در بحرین را "اشغال" ، "تصرف" و "یک اقدام جنگجویانه" نامیده اند.

تظاهرکنندگان بیم آن دارند که نیروهای خارجی، حال با استفاده از خشونت بیش از اندازه، با آنها مقابله کنند.

آنها با تاکید بر اینکه به تاسیسات و پایگاه های نفتی کشور حمله نکرده اند می گویند نمی توانند این امر را بپذیرند که دولت از این نیروها برای حفظ امنیت تاسیسات نفت و گاز و مالی بحرین استفاده می کند.

حاکمان بحرین

خاندان آل خلیفه و رسانه های دولتی بحرین تاکنون چندین بیانیه مبنی بر لزوم انجام این اقدامات به منظور حفظ نظم و ثبات کشور صادر کرده اند.

به طور حتم در بین اعضای خانواده خلیفه اختلاف نظرهایی وجود دارد. پس از کشته شدن هفت نفر از تظاهرکنندگان در ماه گذشته، دخالت مستقیم ولیعهد منجر به کاهش عملیات نیروهای امنیتی و افزایش تلاش برای گفتگو و مصالحه شد.

اما هستند کسانی در خاندان که معتقدند باید سخت گیری بیشتری انجام شود و بر این باورند که اگر تظاهرکنندگان به شدت سرکوب نشوند، حاکمیت خاندان خلیفه به خطر می افتد.

حاکمان عربستان سعودی

حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان سعودی نزدیکترین متحد بحرین در میان کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می رود

در حالیکه حاکمان مستبد عربستان سعودی بر این باورند که نا آرامی های بحرین پیش از گسترش آن به مناطق شیعه نشین و نفت خیزشان باید خاتمه یابد، بعضی از تحلیلگران می گویند بحرین راه دیگری جز دعوت کردن از نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده نداشت.

عربستان سعودی شاهد نا آرامی های خفیفی بوده است اما این در مقایسه با آنچه ممکن است بر اثر وقوع یک انقلاب شیعه در کشور همسایه رخ دهد، چیزی نیست.

عربستان سعودی نزدیکترین متحد بحرین در میان کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می رود و اقدامات سیاسی دو کشور به کرات با هماهنگی صورت گرفته است.

عربستان سعودی بیش از دیگر کشورهای منطقه از تحولات بحرین هراس دارد زیرا هرگونه امتیاز سیاسی که شیعیان بحرین کسب کنند موجب بروز مشکلات بیشتری برای حاکمان عربستان سعودی خواهد شد.

ایران

ایران اعزام نیروهای عربستان سعودی به بحرین را "غیر قابل قبول" خوانده است. بحرین در واکنش عملا گفته است "به شما ربطی ندارد" و سفیر جمهوری اسلامی در منامه را احضار کرده است.

دولت بحرین از مدتها پیش به ایران برای ایجاد یک "ستون پنجم" در بحرین، مظنون بوده است.

اما منتقدان دولت بحرین می گویند این فقط یک بهانه برای سرکوب مخالفان در داخل کشور است.

بحرینی های دیگر

در حالی که بسیاری از مردم بحرین از حضور نیروهای خارجی نگران و وحشت زده اند، بعضی دیگر به طرز عجیبی، نفس راحتی کشیده اند.

آنها امیدوارند که حضور این نیروها باعث برچیده شدن ایست های بازرسی غیر قانونی مخالفان شود که در سراسر کشور برپا شده و موجب فلج کردن کسب و کار و اقتصاد کشور شده است.

بحرینی ها از حضور گروه های جوان شیعه در این ایست های بازرسی که جلوی مردم را می گیرند، از آنها کارت شناسایی طلب می کنند و مانع از عبور سنی ها می شوند، شکایت دارند.

بسیاری از بحرینی ها چیزی جز یک پارلمان منتخب با قدرت کامل اجرایی نمی خواهند.

اما دیگران در واکنش به خشونتی که علیه آنان استفاده می شود به افراط گرایی گرایش پیدا می کنند و خواهان برکناری پادشاه و احتمالا به طور کلی، خاندان حاکم خواهند شد.

مطالب مرتبط