آمریکا دخالت یکجانبه در لیبی را رد کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای حکومتی به شهر مصراته واقع در ۲۰۰ کیلومتری شرق طرابلس حمله کرده اند

هم زمان با تشدید حملات نیروهای سرهنگ قذافی به شورشیان، دولت آمریکا هرگونه اقدام نظامی علیه حکومت لیبی را منوط به دستور شورای امنیت دانسته است.

سیف الاسلام قذافی، یکی از پسران رهبر لیبی، گفته است که نیروی حکومتی در حال نزدیک شدن به شهر بنغازی، مرکز اصلی مخالفان در شرق این کشور هستند.

او به شبکه تلویزیونی یورونیوز گفت که در ظرف ۴۸ ساعت آینده شورشیان سرکوب خواهند شد و اعمال هرگونه منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی را بی فایده دانست.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت هم اکنون در حال بررسی پیش نویس قطعنامه ای هستند که یکی از موارد مندرج در آن ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی است.

اتحادیه عرب از این اقدام حمایت می کند، اما بر اساس گزارش ها، چین و روسیه با پیش نویس این قطعنامه که توسط لبنان، بریتانیا و فرانسه ارائه شده مخالفند.

هشدار کلینتون

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت که جامعه بین المللی هنوز برای برقراری منطقه پرواز ممنوع در لیبی فرصت دارد.

او همچنین دخالت یکجانبه آمریکا در بحران لیبی را رد کرد و گفت: "موضع ما در یک مورد روشن است و آن اینکه اقدام یکجانبه پیامدهای غیرقابل پیش بینی خواهد داشت که ما نمی توانیم متحمل آن شویم."

هیلاری کلینتون افزود که اگر تصمیمی بین المللی در شورای امنیت اتخاذ شود، ایالات متحده از آن حمایت خواهد کرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا به ویژه با اقدام نظامی در لیبی مخالفت کرده و "خردمندانه" بودن آنرا زیر سوال برده است.

حمله به مصراته

نیروهای قذافی روز چهارشنبه شهر مصراته واقع در ۲۰۰ کیلومتری شرق طرابلس، پایتخت را به شدت بمباران کردند.

ساکنان شهر می گویند که از صبح چهارشنبه مصراته هدف آتش تانک و توپخانه نیروهای قذافی قرار گرفته است.

نیروهای معمر قذافی در شرق لیبی هم به حملات خود علیه شهر اجدبیه ادامه می دهند و می گویند که این شهر را تحت کنترل در آورده اند.

اما رهبران نیروهای مخالف این خبر را رد کرده اند.

اگر این شهر به تصرف نیروهای دولتی در آید راه برای پیشروی و حمله به شهر بنغازی مقر اصلی اکثر نیروهای مخالف مسلح هموار خواهد شد.

مطالب مرتبط