حمایت سازمان ملل از مبارزه با ناامنی در آمریکایی مرکزی

بان کی مون
Image caption بان کی مون بر مبارزه با ناامنی در آمریکای مرکزی تاکید کرد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد حمایت خود را از تلاش کشورهای آمریکای مرکزی برای مبارزه با خشونت و ناامنی اعلام کرده است.

آقای بان که چهارشنبه در دیدار با رهبران آمریکای مرکزی در گواتمالا صحبت می کرد، گفت: "جرایم سازمان یافته از پدیده های بین المللی هستند که به پاسخی منطقه ای نیاز دارند."

روسای جمهوری گواتمالا، کاستاریکا و هندوراس، نخست وزیر بلیز و نمایندگان پاناما، جمهوری دومنیک و السالوادور در این دیدار حضور داشتند.

نیکاراگوئه نماینده ای را به این دیدار اعزام نکرده بود.

آقای بان در این جلسه ضمن اعلام حمایت سازمان ملل متحد از برگزاری یک کنفرانس بین المللی در ماه ژوئن برای بررسی وضع امنیت در آمریکای مرکزی، آن را "فرصتی مهم" برای بیان حمایت جامعه جهانی از کشورهای منطقه دانست.

کشورهای آمریکای مرکزی، به خصوص السالوادور، گواتمالا و هندوراس در سال های گذشته شاهد افزایش فعالیت های گروه های تبهکار خیابانی بوده اند.

فعالیت گسترده کارتل های مواد مخدر مکزیک هم که از کشورهای منطقه برای انتقال کوکائین تولید شده در آمریکایی جنوبی استفاده می کنند، نگرانی هایی را به همراه داشته است.

آقای بان همچنین روز چهارشنبه از اختصاص ده میلیون دلار به بنیاد تحکیم صبح در گواتمالا خبر داد. جنگ داخلی گواتمالا در سال ۱۹۹۶ پایان یافت ولی این کشور شاهد رشد جرائم سازمان یافته بوده است.

آقای بان گفت: "گواتمالا در سراسر جهان به خاطر تنوع بوم شناختی، فرهنگ و تاریخ غنی آن شناخته می شود."

او ادامه داد: "چالش مشترک ما این است که تبدیل گواتمالا به گهواره صلح، امنیت و عدالت را تضمین کنیم."

آقای بان همچنین از تمدید ماموریت کمیسیون مبارزه با فرار از مجازات در گواتمالا به مدت دو سال دیگر خبر داد.

این کمیسیون که در سال ۲۰۰۷ فعال شد برای تقویت نظام قضایی گواتمالا فعالیت می کند.

در گواتمالا هر سال به ازای هر یکصد هزار نفر از جمعیت این کشور ۵۲ قتل انجام می شود. این رقم در مکزیک ۱۴ نفر به ازای هر یکصدهزار نفر است.

به گزارش سازمان ملل متحد، معمولا در بیشتر از ۹۵ درصد از موارد قتل در گواتمالا، عدالت اجرا نمی شود.

مطالب مرتبط