به روز شده:  21:45 گرينويچ - چهارشنبه 16 مارس 2011 - 25 اسفند 1389

آسیا-اقیانوسیه

افزایش نارضایتی از نحوه مدیریت بحران اتمی در ژاپن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فرماندار فوکوشیما در ژاپن از نحوه مدیریت بحران و تخلیه ساکنان مناطق اطراف نیروگاه اتمی آسیب دیده از سونامی و زلزله مهیب روز جمعه به شدت انتفاد کرده است.

یوهی ساتو، فرماندار استان فوکوشیما گفت: "التهاب و عصبانیت مردم به مرز غلیان رسیده است."

رقم رسمی تلفات زلزله نه ریشتری و سونامی روز جمعه به بیشتر از ۴۳۰۰ نفر افزایش یافته است و بیم آن می رود این تعداد به بیشتر از ده هزار نفر برسد.

بارش برف و کاهش شدید دمای هوا عملیات امداد را دچار مشکل کرده است.

این در حالی است که میزان تشعشع رادیواکتیو در اطراف نیروگاه "به شدت زیاد" توصیف شده است.

دولت ژاپن از ۲۰۰ هزار نفر ساکنان شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه خواسته به مناطق امن بروند و از ۱۴۰ هزار نفر دیگر که در شعاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری نیروگاه زندگی می کنند، خواسته است در صورت عدم ترک منطقه، در خانه و محیط های بسته بمانند.

سفارت آمریکا از شهروندان این کشور خواسته است از حضور در شعاع پنجاه کیلومتری نیروگاه پرهیز کنند.

ژاپن

آسیب دیدگان از زلزله و سونامی ژاپن با کمبود غذا و سوخت مواجه شده اند

به گفته آقای ساتو پناهنگاه هایی که برای اسکان ساکنان مناطق اطراف نیروگاه در نظر گرفته شده اند، فاقد امکانات اولیه هستند و به اندازه کافی خوراک گرم، سوخت و دارو وجود ندارد.

آقای ساتو گفت: "ما هیچ چیزی نداریم."

رسانه های ژاپن از نحوه مدیریت بحران به وسیله نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن به شدت انتقاد کرده اند.

به گزارش این رسانه ها، دولت و شرکت انرژی الکتریکی توکیو که مدیریت نیروگاه اتمی قوکوشیما را برعهده دارد، اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار نداده اند.

آکیهیتو، امپراطور ژاپن چهارشنبه در اقدامی کم سابقه در یک سخنرانی تلویزیونی "نگرانی شدید" خود را از بحران پیش آمده بیان کرد.

آکیهیتو گفت گفت از صمیم قلب امیدوار است مردم ژاپن با مهربانی دست در دست یکدیگر بر این برهه زمانی سخت در کشورشان، چیره شوند.

بحران اتمی ژاپن به علت از کار افتادن خنک کننده های کمکی نیروگاه فوکوشیما در اثر سونامی بروز کرده است.

افزایش بیش از اندازه حرارت در چهار راکتور از شش راکتور این نیروگاه با انفجار و آتش سوزی همراه بوده است.

در حال حاضر، ۱۸۰ مهندس و کارگر نیروگاه در تلاش هستند مانع از ذوب سوخت هسته ای و انتشار غیرقابل کنترل ذرات رادیواکتیو در محیط شوند.

ژاپن

سرما و برف عملیات امداد را دچار مشکل کرده است

مدیران نیروگاه در ساعت های اولیه چهارشنبه مجبور شدند پنجاه خدمه حاضر در نیروگاه را به خاطر افزایش شدید تشعشع از آن خارج کنند ولی پس از مدتی به خاطر کاهش آلودگی این افراد به ادامه فعالیت های خود مشغول شدند.

مهندسان همچنین با استفاده از هلیکوپتر سعی کردند راکتورهای آسیب دیده را با آب دریا خنک کنند اما به خاطر نگرانی از افزایش شدید تشعشع در فضای اطراف نیروگاه، به خلبان ها دستور بازگشت داده اند.

همزمان گزارش هایی درباره افزایش جزئی میزان تشعشع اتمی در توکیو که با نیروگاه آسیب دیده ۲۲۰ کیلومتر فاصله دارد، منتشر شده است.

بریتانیا و استرالیا از شهروندان خود در شمال ژاپن و توکیو خواسته اند از این مناطق خارج شوند. ترکیه هم نسبت به سفر به ژاپن هشدار داده است.

فرانسه نیز از اتباعش خواسته به جنوب ژاپن بروند یا این کشور را ترک کنند. این کشور همچنین دو فروند هواپیمای مسافربری ایرفرانس را برای خروج شهروندان این کشور به توکیو فرستاده است.

این در حالی است که هجوم شهروندان خارجی به فرودگاه ها برای خروج از ژاپن، اوضاع در آنها وخیم کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.