هشدار آمریکا درباره بحران اتمی ژاپن

نیروگاه اتمی فوکوشیما حق نشر عکس a
Image caption تاکنون چهار انفجار در راکتورهای نیروگاه فوکوشیما گزارش شده است

مقام های آمریکایی درباره وخامت بحران هسته ای در ژاپن به شدت هشدار داده اند.

گرگوری یازکو، رئیس کمیسیون نظارت هسته ای ایالات متحده می گوید اقدام های صورت گرفته برای کاهش حرارت راکتورهای آسیب دیده در نیروگاه اتمی فوکوشیما با استفاده از آب دریا موثر نبوده است.

به گفته او، مهندسان و کارگرانی که برای پیشگیری از ذوب شدن سوخت هسته ای در این راکتورها تلاش می کنند، در معرض تشعشعات اتمی "بالقوه کشنده" هستند.

ژاپن با رد ارزیابی آمریکا گفته است احوضچه نگهداری سوخت مصرف شده در راکتور شماره چهار از ثبات کافی برخوردار است.

زلزله مهیب و سونامی روز جمعه آسیب زیادی را به نیروگاه اتمی فوکوشیما وارد کرده و چهار راکتور از شش راکتور آن را از کار انداخته است.

استیون چو، وزیر انرژی ایالات متحده هم گفته است که حادثه در نیروگاه فوکوشیما وخیم تر از حادثه ذوب سوخت هسته ای در نیروگاه تری مایل آیلند آمریکا در سال ۱۹۷۹ به نظر می رسد.

دولت ژاپن از ۲۰۰ هزار نفر ساکنان شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه خواسته به مناطق امن بروند و از ۱۴۰ هزار نفر دیگر که در شعاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری نیروگاه زندگی می کنند، خواسته است در صورت عدم ترک منطقه، در خانه و محیط های بسته بمانند.

سفارت آمریکا از شهروندان این کشور خواسته است از حضور در شعاع پنجاه کیلومتری نیروگاه پرهیز کنند.

ارتش آمریکا هم توزیع قرص ید بین بعضی از سربازان این کشور در ژاپن را آغاز کرده است. از این قرص ها برای کاستن از آثار مسمومیت ناشی از تشعشع رادیواکتیو استفاده می شود.

بحران اتمی ژاپن به علت از کار افتادن خنک کننده های کمکی نیروگاه فوکوشیما در اثر سونامی بروز کرده است.

افزایش بیش از اندازه حرارت در چهار راکتور از شش راکتور این نیروگاه با انفجار و آتش سوزی همراه بوده است.

در حال حاضر، ۱۸۰ مهندس و کارگر نیروگاه در تلاش هستند مانع از ذوب سوخت هسته ای و انتشار غیرقابل کنترل ذرات رادیواکتیو در محیط شوند.

مدیران نیروگاه در ساعت های اولیه چهارشنبه مجبور شدند پنجاه خدمه حاضر در نیروگاه را به خاطر افزایش شدید تشعشع از آن خارج کنند ولی پس از مدتی به خاطر کاهش آلودگی این افراد به ادامه فعالیت های خود مشغول شدند.

مهندسان همچنین با استفاده از هلیکوپتر سعی کردند راکتورهای آسیب دیده را با آب دریا خنک کنند اما به خاطر نگرانی از افزایش شدید تشعشع در فضای اطراف نیروگاه، به خلبان ها دستور بازگشت داده اند.

حق نشر عکس AP
Image caption آسیب دیدگان از زلزله و سونامی ژاپن با کمبود غذا و سوخت مواجه شده اند

همزمان گزارش هایی درباره افزایش جزئی میزان تشعشع اتمی در توکیو که با نیروگاه آسیب دیده ۲۲۰ کیلومتر فاصله دارد، منتشر شده است.

افزایش نارضایتی

آکیهیتو، امپراطور ژاپن چهارشنبه در اقدامی نادر در یک سخنرانی تلویزیونی "نگرانی شدید" خود را از بحران پیش آمده بیان کرد.

آکیهیتو گفت گفت از صمیم قلب امیدوار است مردم ژاپن با مهربانی دست در دست یکدیگر بر این برهه زمانی سخت در کشورشان، چیره شوند.

فرماندار فوکوشیما نیز از نحوه مدیریت بحران و تخلیه ساکنان مناطق اطراف نیروگاه اتمی آسیب به شدت انتفاد کرده است.

یوهی ساتو، فرماندار استان فوکوشیما گفت: "التهاب و عصبانیت مردم به مرز غلیان رسیده است."

رقم رسمی تلفات زلزله نه ریشتری و سونامی روز جمعه به بیشتر از ۴۳۰۰ نفر افزایش یافته است و بیم آن می رود این تعداد به بیشتر از ده هزار نفر برسد.

بارش برف و کاهش شدید دمای هوا عملیات امداد را دچار مشکل کرده است.

به گفته آقای ساتو پناهنگاه هایی که برای اسکان ساکنان مناطق اطراف نیروگاه در نظر گرفته شده اند، فاقد امکانات اولیه هستند و به اندازه کافی خوراک گرم، سوخت و دارو وجود ندارد.

آقای ساتو گفت: "ما هیچ چیزی نداریم."

در این حال،رسانه های ژاپن از نحوه مدیریت بحران به وسیله نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن به شدت انتقاد کرده اند.

به گزارش رسانه ها، دولت و شرکت انرژی الکتریکی توکیو که مدیریت نیروگاه اتمی قوکوشیما را برعهده دارد، اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار نداده اند.

مطالب مرتبط