تاکید آمریکا بر تصویب قطعنامه قوی علیه حکومت لیبی

لیبی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ارتش لیبی می گوید در آستانه حمله به بنغازی قرار دارد

ایالات متحده می گوید سازمان ملل متحد علاوه بر اعمال منطقه ممنوعه پروازی برفراز لیبی باید در پی ایجاد محدودیت های بیشتری برای ارتش این کشور باشد.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت اعمال منطقه ممنوعه پروازی کمک بزرگی برای مخالفان حکومت لیبی نخواهد بود و آنها به کمک بیشتری نیاز دارند.

خانم رایس همچنین خواهان تصویب هر چه سریع تر قطعنامه شورای امنیت برای کمک به مخالفان دولت لیبی شد.

در این حال، روسیه با ابراز نگرانی از تبعات بعضی از مفاد پیشنویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای غربی، پیشنویس خود را به شورای امنیت ارائه کرده است.

مذاکرات فشرده در نیویورک در حالی پیگیری می شود که نظامیان وفادار به سرهنگ معمر قذافی در حال پیشروی به سوی شهر بنغازی، پایگاه اصلی مخالفان هستند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از حمله قریب الوقوع ارتش لیبی به بنغازی، کارکنان خود را از این شهر که در شرق لیبی قرار دارد، خارج کرد.

ارتش لیبی از تصرف شهر اجدابیا در مسیر بنغازی خبر داده است ولی مخالفان این خبر را رد کرده اند.

اهمیت زمان

اعضای شورای امنیت مذاکرات فشرده ای را در روز چهارشنبه پیگیری کردند.

آمریکا و سایر کشورهای غربی خواهان اعمال منطقه ممنوعه پروازی برفراز لیبی هستند تا مانع از بمباران مخالفان به وسیله ارتش لیبی شوند.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید پیشنویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای غربی دارای لحن بحث برانگیزی است و این ذهنیت را ایجاد می کند که هر گونه اقدام برای دفاع از غیرنظامیان، از جمله حمله به مواضع ارتش لیبی را مجاز می شمارد.

به گفته او به نظر می رسد به همین علت بود که سفیر روسیه با عصبانیت نسبت به تبعات تصویب چنین قطعنامه ای هشدار داده است.

روسیه و چین با هرگونه اقدام نظامی مخالف هستند و پیشنهاد خود شامل درخواست آتش بس برای توقف خشونت ها را بر روی میز گذاشته اند.

دیپلمات های غربی این پیشنویس را ضعیف می دانند و آن را رد کرده اند.

در این حال، کشورهای غربی بر اهمیت تصویب هر چه سریع تر قطعنامه ای برای توقف حملات ارتش لیبی علیه مخالفان تاکید دارند.

سوزان رایس با اشاره به اهمیت هر چه سریع تر قطعنامه از ادامه مذاکرات شورای امنیت در روز پنجشنبه خبر داده است.

خروج صلیب سرخ

نیروهای حکومتی گفته‌اند که اجدابیا را که نزدیک به بنغازی است به تصرف خود در آورده‌اند. اما شورشیان این خبر را رد می‌کنند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه از سازمان ملل متحد خواسته است طرح منطقه ممنوعه پروازی در لیبی را تصویب کند.

صلیب سرخ می‌گوید کارمندان خود در اجدابیا و بنغازی را به شهر شرقی توبروک منتقل کرده و از آنجا به قربانیان درگیری‌های خونین لیبی کمک می‌کند.

در بیانیه این سازمان گفته شده که فعالیت‌های بشردوستانه در بنغازی به هلال احمر لیبی واگذار شده است.

صلیب سرخ می‌گوید غذا و نیازهای یک ماه ۱۵ هزار قربانی را در اختیار هلال احمر قرار داده است.

سایمون بروکس، مسئول صلیب سرخ در لیبی نسبت به سرنوشت غیرنظامیان مریض و زخمی و سایر افرادی که نیاز به حمایت دارند ابراز نگرانی کرده است.

سربازان طرفداران سرهنگ قذافی طی روزهای اخیر به بنغازی نزدیک‌تر شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آن‌ها در اجدابیا واقع در ۱۶۰ کیلومتری شورشیان مستقر شده‌اند.

اجدابیا زیر آتش توپ، تانک و هواپیماهای جنگی نیروهای طرفدار حکومت لیبی قرار دارد، اما اخبار متناقضی درباره سقوط این شهر منتشر شده است.

جان لاین، خبرنگار بی‌بی سی در بنغازی می‌گوید ساعت به ساعت اوضاع این شهر وخیم‌تر و فشار برای اعمال منطقه پرواز ممنوع شدید‌تر می‌شود.

رهبران مخالفین سرهنگ قذافی می‌گویند اگر جامعه جهانی دخالت نکند، مردم قتل عام خواهند شد.

ابراهیم دباشی، سفیر لیبی در سازمان ملل متحد که به مخالفان پیوسته روز چهارشنبه هشدار داد اگر اقدامی فوری صورت نگیرد، معمر قذافی مرتکب نسل کشی خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش کرد که تلویزیون لیبی به شهروندان بنغازی هشدار داده تا نیمه شب (۱۰ شب به وقت گرینویچ) فرصت دارند که مناطق تحت کنترل شورشیان را ترک کنند.

سرهنگ قذافی به تلویزیون لبنان گفته است انتظار ندارد نبردی در این شهر رخ دهد زیرا مردم لیبی در حال کمک به بیرون راندن عوامل القاعده هستند.

او همواره گروه‌های اسلامی افراطی را عامل ناآرامی‌های اخیر در لیبی دانسته است.

هم زمان با تشدید حملات نیروهای سرهنگ قذافی به شورشیان، دولت آمریکا هرگونه اقدام نظامی علیه حکومت لیبی را منوط به تصویب شورای امنیت دانسته است.

مطالب مرتبط