کلینتون: بحرین در مسیر غلطی است

بحرین حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس بحرین در مناطق مختلف منامه مقررات رفت و آمد وضع کرده است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است بحرین و همسایگانش در "مسیر غلطی" هستند و از بکارگیری نظامیان برای سرکوب تظاهرکنندگان مخالف حکومت انتقاد کرده است.

خانم کلینتون همچنین از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که سربازان خود را برای کمک به بحرین اعزام کرده اند انتقاد کرده و اوضاع را نگران کننده خوانده است.

نیروهای امنیتی بحرین روز چهارشنبه با استفاده از تانک، هلی کوپر و ماشین های آب پاش تظاهرکنندگان در منامه پایتخت بحرین را پراکنده کردند.

ارتش بحرین در برخی مناطق پایتخت حکومت نظامی اعلام کرده است.

گزارش شده است که دستکم سه غیرنظامی در اثر شلیک گلوله توسط پلیس کشته شده اند. مقام های بحرین می گویند سه نیروی پلیس نیز در این درگیری ها کشته شده اند.

خانم کلینتون که در قاهره به سر می برد، در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت: "ما معتقدیم که به آرزوها و مطالبات تظاهرکنندگان نباید پاسخی امنیتی داد."

کارولین هاولی، خبرنگار بی بی سی در منامه گفت که وزیر بهداشت بحرین که شیعه است همراه با قضات شیعه در اعتراض به خشونتهای پلیس بطور دسته جمعی استعفا داده اند.

شیعیان که هفتاد درصد جمعیت بحرین را تشکیل می دهند، سال هاست که از تبعیض گسترده انتقاد می کنند.

پادشاه بحرین روز گذشته، برای سه ماه در کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

حاکمان سنی مذهب بحرین، برای کاستن از تنش ها و حل بحران سیاسی این کشور، از عربستان و امارات کمک خواسته و این کشورها هزار و پانصد نیرو به بحرین فرستاده اند.

هنوز مشخص نیست که آیا این نیروها در برخوردهای امروز با معترضان حضور داشته اند یا نه.

حزب وفاق، مهم ترین حزب شیعه مخالف در بحرین از هواداران خود خواسته تا با نیروهای دولتی درگیر نشوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان سعودی چند دستگاه تانک به بحرین فرستاده است

یک نماینده مخالف دولت در مجلس بحرین نیز حمله به معترضان را "جنگ برای نابودی" خوانده است.

بحرين يكى از متحدان اصلى آمريكا در منطقه خليج فارس و محل استقرار ناوگان پنجم دريايى اين كشور است.

بحرین کشوری با جمعیت غالب شیعه است اما حکومت در این کشور در دست خاندان سنی مذهب آل خلیفه است.

واکنش ایران

تحولات بحرین با واکنش اعتراض آمیز دولت ایران مواجه شده و روز گذشته، وزارت خارجه جمهوری اسلامی با احضار دیپلمات های بحرین، عربستان سعودی و سوئیس - حافظ منافع آمریکا در ایران - مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به اعزام نیروهای شورای همکاری به بحرین ابراز داشت در حالیکه گروهی از نمایندگان مجلس نیز با امضای بیانیه ای، این اقدام را محکوم کردند.

دولت بحرین با احضار سفیر جمهوری اسلامی در منامه، نسبت به آنچه که "دخالت آشکار در امور داخلی بحرین" می خواند واکنش نشان داد.

روز چهارشنبه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، با اشاره به تحولات بحرین، مقابله نیروهای امنیتی بحرین با تظاهرکنندگان را محکوم کرد و گفت: "امروز در بحرین شاهد صف آرایی در مقابل توده مردم هستیم که این کار بسیار زشتی است."

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای احمدی نژاد دولت بحرین را از تکرار تجربه صدام حسین، رهبر سابق عراق، و مقاومت در برابر خواست مردم برحذر داشته است

آقای احمدی نژاد دولت بحرین را از تکرار تجربه صدام حسین، رهبر سابق عراق، و مقاومت در برابر خواست مردم برحذر داشت و با ابراز این نظر که اکثر مردم بحرین معترض و خواستار تغییر اند، گفت که "باید به این خواست مردم احترام گذاشت و اصلاحات را انجام داد."

محمود احمدی نژاد و در اشاره ای تلویحی به حضور نیروهای عربستان سعودی و امارات عربی متحده در بحرین، گفت: "مگر می شود امواج انسانی را با نیروهای مسلح و آنهم از طریق کشورهای همسایه متوقف کرد؟"

پیش از آن، نمایندگان مجلس ایران برای بررسی تحولات اخیر بحرین جلسه غیر علنی تشکیل دادند و علی لاریجانی، رئیس مجلس، در مورد برگزاری این جلسه گفت: "با توجه به شرایط اخیر منطقه و به ویژه ظلم مضاعف آمریکا و برخی کشورهای منطقه بر مردم بحرین، نمایندگان مجلس با حساسیت ویژه در این باره در جلسه غیر علنی بحث و گفتگو کردند."

به گزارش خانه ملت - سایت خبررسانی مجلس ایران - محسن کوهکن، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد نتیجه جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه گفت که این کمیسیون ماموریت یافته تا بدون وقفه، "موضوع نسل کشی در بحرین و توقف این جنایات را پیگیری کند" و افزود: "در این جلسه، به طور خاص، موضوع لشکرکشی عربستان سعودی و امارات عربی متحده به این کشور مطرح و با حساسیت نمایندگان مواجه شد."

این نماینده مجلس از اخلال عمدی در شبکه ارتباطی بحرین هم خبر داد و گفت: "با حمایت مستقیم آمریکایی ها، تمام سیستم های ارتباطی مردم قطع شده است و طبق اطلاعاتی که داریم، نسل کشی تاسف انگیزی در این کشور جریان دارد."

مطالب مرتبط